Valitsus ei toeta elektrituulikute keeldu saartel

Valitsus ei toetanud neljapäevasel istungl Isamaa ja Res Publica Liidu liikme Tõnis Paltsi mõtet keelata Eestimaa meresaartel ehk Saaremaal, Hiiumaal, Muhus ja Vormsil püstitada elektrituulikuid, mis on maapinnast kõrgemad kui 30 meetrit või mille võimsus on üle 20 kilovati.

Valitsus lähtus oma otsuse tegemisel keskkonnaministeeriumi seisukohast mille järgi ei ole praegu seadusemuudatuseks piisavalt looduskaitselisi argumente, mis vajaksid riigi tasandil regulatsiooni.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ei toetanud samuti seda eelnõu, kuna nende hinnangul on ettepanek vastuolus planeerimisseaduses sätestatuga. Planeerimisseaduse järgi on ruumiline planeerimine demokraatlik protsess, mille käigus on võimalik arvesse võtta erinevate huvirühmade, sealhulgas kohalike elanike huve. Planeeringutes tuleb tasakaalustatult arvestada konkreetse paiga looduskeskkonna iseärasusi, majanduslikku, sotsiaalset ja kultuurilist keskkonda, st ka kultuuriloolise ja esteetiliselt väärtusliku looduskeskkonna säilitamise vajalikkust.

Teatud juhtudel on planeeringute koostamisel kohustuslik läbi viia keskkonnamõju strateegiline hindamine. Planeeringute puhul, millega kaasneb oluline mürahäiring, tuleb läbi viia ka mürahinnang, märkis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Samas regionaalminister avaldas Paltsi algatatud eelnõule põhimõttelist toetust, ent märkis, et eelnõu seletuskirjas ei ole põhjendatud, miks on suurte elektrituulikute rajamine välistatud vaid eelnõus välja toodud saartel.

Valitsus esitab oma arvamuse reedeks riigikogu keskkonnakomisjonile.

Eelnõu esitamist põhjendades märkis Palts, et Eesti saarte rikkus on puutumata loodus ja ajaloolised pärandkooslused, kuid hiigelsuured tuulegeneraatorid on häirivad tehisobjektid, mis paistavad kaugele ning mõjuvad looduses ebameeldiva võõrkehana. "Eesti saarte suurim majandusharu on turism ning maailma kogemus näitab, et tuuleparkide püstitamine peletab turistid eemale. Seepärast tuleb kehtestada seadus, mis jätab need unikaalsed alad tuuleparkidega risustamata ning võimaldab nii saarte kohalikel elanikel kui külalistel ka edaspidi meie looduse rikkalikku ilu nautida," rääkis Palts.

Tema sõnul on kõige loogilisem teha vastav muudatus looduskaitseseadusse.

Vajadusest tuuleparkide rajamist reguleerida on Tõnis Palts kirjutanud ka varem. Paltsi sõnul on Eesti energiavajadus ning energeetika sõltumatus naaberriikidest loomulikult olulised teemad, kuid praegune kaootiline tuulikute püstitamine neid küsimusi ei lahenda. "Küll aga võib praegu mõtlematult rajatud tuulpark rikkuda mõne piirkonna elukeskkonna aastakümneteks. Elektrituulik ei ole ainult selle küla või valla probleem, kuhu ta püstitatakse, oma suuruse tõttu mõjutab tuulegeneraator maastikku ja vaadet ka naabervaldades, näiteks merele paistavad tuulikud väga kaugele. Me ei tohi ohverdada oma meresaarte unikaalset loodust väikse huvi- ja lobbygrupi hetkekasu nimel,“ selgitas Palts seadusemuudatuse vajalikkust.

Siseministeerium ei koli ministeeriumide ühisesse hoonesse

25.07.2013

Raid & Ko: Kinnisvaraturul löövad laineid väikesed ja odavad korterid

25.07.2013

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvarafirmad: oht tuleb väljaspoolt Eestit ja kinnisvarasektorit

2

Arenduste arv on poole võrra kasvanud, kuid ees terendab uute korterite defitsiit

3

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

6

Kütmata kortermaja kimbutavad liigniiskus ja hallitus

Toimetaja valik

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi

alt

Virtuaaltuur aitab kinnisvara kiiremini müüa

alt

Korteriomandite mediaanhind tõusis kõikides maakondades