2016. aasta investeerimismaht võib kujuneda rekordiliseks

Colliersi analüütikute koostatud uudiskirjast ilmneb, et kõige aktiivsem on hetkel investeerimisturg. Investeeringute kogumaht ületas I kvartalis 150 miljonit eurot ja sama tempo jätkudes võib 2016. aasta kujuneda taas rekordaastaks.

Büroopindade turul on arendamine Tallinnas täies hoos ning 2016. aasta mais on Tallinnas ca 122 700 m2 ehitusjärgus pinda. Kuigi huvi uute pindade järele on siiani olnud suur ja uute büroohoonete täituvusmäär on olnud suhteliselt hea, on juba näha märke võimalikust turuküllastumisest ja ülepakkumisest.  Peamiseks eduks konkurentide ees on üürihind, mis peab vastama ruumide asukohale ja kvaliteedile. „Heaks näiteks siinkohal on rekonstrueeritavate Kompassi ja Numeral büroohoonete võrdlus. Kompassi büroohoone tagas hea täituvuse juba enne ümberehituse lõppu sellega, et südalinnas pakuti keskmist üüri 12-13 EUR m2 kuus, samas kui Numeral, mis asub väljaspool kesklinna ärikvartalit, ei ole sama hinnataseme juures endale nii palju üürnikke leidnud,“ kommenteeris Colliers International Advisors partner Margus Tinno.

„Hindu ning lubatud kuluefektiivsust jälgivad kliendid väga hoolega ja uue tendentsina soovivad kliendid soovitud tulemust näha mitte ainult paberil, vaid ka reaalsuses. Alternatiivsete võimaluste jälgimist kasutatakse paljuski ka selleks, et olemasoleva rendilepingu pikendamisel omale paremaid tingimusi kaubelda, mitte konkreetsest huvist kolimise vastu,“ lisas Tinno.

Kaubanduspindade turul on peamisteks märksõnadeks  -  arendused, laienemised, värskendamised. Peaaegu kõik toidukauplused püüavad oma turuosa tugevdada ja kaubanduskeskused püüavad natukenegi teistest erineda. Kuigi jaekaubandus on Eestis 2010. aastast alates stabiilselt kasvanud, on suurenev konkurents turul juba jaemüüjate kasumlikkust mõjutama hakanud. Hoolimata sellest, et jaemüük kasvas Eestis 2015. aastal eelmise aastaga võrreldes püsivhindades 8%, langes nt Rocca al Mare ja Kristiine Keskuse üürnike müügikäive samal perioodil 6%, seda eelkõige ilmselt tulenevalt laiendatud Ülemiste Keskuse avamisest.

Investeerimistegevus oli Eestis 2016. aasta esimeses kvartalis intensiivne – investeeringute kogumaht ületas 150 miljonit eurot, mille taga oli eelkõige Geneba portfelli (SEB panga hooned), Vesse kaubanduspargi, Mustamäe Keskuse ja Magistrali kaubanduskeskuse müük. Võib eeldada, et kui investeerimistegevuse tempo ei lange, mida võib pidada pigem vähetõenäoliseks, võib 2016. aastal ületada ka rekordilise 2015. aasta taseme. Positiivse tendentsina on turule ilmunud uued Euroopa investorid, kes on huvitatud Eestisse ja Balti piirkonda investeerimisest. Kui varem keskendusid investorid peamiselt Tallinnale, siis langeva tootlusmäära tõttu on mõned neist juba hakanud huvi tundma nt ka tugevate rentnikega jaemüügipindade vastu väiksemates Eesti linnades, kus kapitalisatisoonimäärad ja oodatav omakapitali tootlus on kõrgemad.

Foto: Scanpix

 

 

Nordecon ehitab Lasnamäele kanali äärde 16-korruselise korterelamu

31.05.2016

alt
alt

Aktiivseim korteriturg on jätkuvalt Tallinnas ja selle ümbruses

31.05.2016

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvarafirmad: oht tuleb väljaspoolt Eestit ja kinnisvarasektorit

2

Arenduste arv on poole võrra kasvanud, kuid ees terendab uute korterite defitsiit

3

Rakvere Tsentrumi kaubanduskeskus plaanib laieneda 9000 ruutmeetrini

4

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

5

Üürimajad tulevad ka riikliku sekkumiseta

6

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

Toimetaja valik

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi

alt

Virtuaaltuur aitab kinnisvara kiiremini müüa

alt

Korteriomandite mediaanhind tõusis kõikides maakondades