MKM kavatseb sügiseks välja töötada tegevuskava üürituru parandamiseks

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium otsustas kokku kutsuda töögrupi, mis peaks hakkama otsima lahendusi üürikorterituru probleemidele, konkreetsed ettepanekud valitsuse edasiseks tegevuseks peaksid valmima septembriks.

"Eestis on võrreldes Põhjamaadega üürieluasemeid vähe ning riiklikult toetatuid üldse mitte. See on kaasa toonud olukorra, kus suuremates linnades käib kodu rentimine paljudele üle jõu, aga väiksemates kohtades on eluasemete puuduse tõttu tööjõuprobleem," ütles ümarlaua kokku kutsunud majandus- ja kommunikatsiooniminister Urve Palo ministeeriumi teates.

Palo sõnul on inimeste eluasemekulud nii suured, et elamiseks enam suurt üle ei jää, mis omakorda põhjustab suuremat emigratsiooni.

"Meie õpetajate töötasu alammäär on 800 eurot kuus, millest kätte saab õpetaja 637 eurot. Näiteks Tallinnas maksab kahetoalise korteri üürimine 300-500 eurot, millele lisanduvad veel kommunaalkulud. See tähendab, et tänaste üürihindade juures õpetaja palgast äraelamiseks ei piisa. Õpetaja töötasuga võrdses või isegi madalal positsioonil on veel paljud teised spetsialistid, näiteks lasteaiaõpetajad, meditsiinipersonal, politseinikud ja teised," sõnas Palo.

Eluasemeprobleemid ei puuduta ainult linnu, vaid sellel on ka väga tugev regionaalne aspekt. Ettevõtjatele on laienemiseks asukohti valides muuhulgas oluline ka see, et kohapeal oleks saada piisavalt tööjõudu. Samuti on sobivate elupindade puudumine probleemiks maale õpetajate, omavalitsusspetsialistide ja teiste värbamisel. Ehk kokkuvõttes on eluasemete olemasolu oluline tegur piirkonna konkurentsivõimes. Üürisektori arendamisega on vajalikesse piirkondadesse võimalik tööjõudu kokku tuua ning see suurendab ka tööjõu liikuvust Eesti sees.

Neljapäeval kohtus esmakordselt majandus ja kommunikatsiooniministeeriumis üürielamute töögrupp, mille ülesandeks on kaardistada Eesti üürituru kitsaskohad ja leida neile ka lahendused. "Mul on väga hea meel, et töögrupi liikmed leidsid üksmeelselt, et teemaga tuleb edasi tegelda ning juba esimesel kohtumisel esitati mitmeid ettepanekuid. Paraku ei ole turg üürisektorit piisavalt käivitanud ja ümarlaual osalenute sõnul ei ole ka loota, et see iseenesest juhtuks. Järelikult peab riik appi tulema," ütles Palo. "Plaanime juba septembris tutvustada konkreetsemaid stsenaariume, mis on valitsusele aluseks otsustamisel, millises suunas edasi liikuda."

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis koostatakse energiamajanduse arengukava aastani 2030, kus pööratakse tähelepanu ka elamumajanduse valdkonnale. Ühe võimaliku versioonina pakutakse seal välja võimalus rajada energiasäästlikke üürieluasemeid majanduslikult ja sotsiaalselt vähekindlustatud gruppidele, näiteks tööturule sisenevatele noortele spetsialistidele, noortele peredele või eakatele. MKM on teinud justiitsministeeriumile ettepaneku analüüsida võlaõigusseadust, lahendamaks üürituru toimimist takistavaid kitsaskohti. Koostöös rahandusministeeriumiga analüüsitakse erinevaid maksupoliitilisi lahendusi.

Töögruppi kuuluvad Eesti Kinnisvarafirmade Liidu, Eesti Ehitusettevõtjate Liidu, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu, Tallinna ja Tartu linnavalitsuse, Eesti Maaomavalitsuste Liidu, TTÜ ja sotsiaal-, rahandus- ja justiitsministeeriumi esindajad. Töögruppi juhib majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Allikas: BNS

Kinnisvarafirmade liit: üürituru parandamiseks tuleb seadust muuta

20.06.2014

Rahandusminister üürituru tegevuskava ei toeta

20.06.2014

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

3

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

4

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

5

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

6

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi