Valga loodab käesoleval aastal alustada vanade elamute lammutamisega

Valga linn kavatseb juba käesoleval aasta alustada amortiseerunud elamute lammutamise pilootprojektiga.

"Programm maksimummahus läheks maksma 3-4 miljonit eurot, kuid pilootprojekt 200 000-300 000 eurot ja me tahaks juba linna vahenditest sellega vaikselt käesoleval aastal alustada," rääkis Valga linnapea Kalev Härk BNS-ile. Pilootprojekti käigus oleks võimalik renoveerida paar 12-14 korteriga maja ning lammutada 6-7 amortiseerunud puumaja, millesse investeerimiseks omanikel puudub tihti soov ja ka võimalus.

Praeguse seisuga on linnavalitsus kaardistanud 60-70 elamut, mis tuleks lammutada, ning kava sai uut hoogu majandus- ja taristuministri Urve Palo kinnitusest, et selliste kavade rahastamiseks peaks riik kasutama Kredexi abi. "Eks meil ole võimalik otsustada, kas oodata pisut, kuni rajatakse vastavad meetmed või hakata linna kasinate vahenditega ise peale. Minister meile toetava programmi loomise koha pealt lootust andis," rääkis Härk.

Lisaks projekti rahastamise küsimusele on teravalt tõstetunud ka juriidilised võimalused plaani läbiviimisel. Esmaspäevasel kohtumisel ministriga arutas linnavalitsus ka võimalusi anda omavalitsustele rohkem võimalusi korteriturul tegutsemiseks ning majade lammutamiseks.

Praegu loodab Valga majaomanikega jõuda kokkuleppele läbirääkimiste käigus, kus omanikud kas loovutaksid oma amortiseerunud puumajad linnale, mis rajaks kinnistutele haljastusalad, või annaks linna käsutusse ja lammutamisele 10-15 aastaks, pärast mida oleks omanikel võimalus krundid taas endale saada.

Valga linnas toimus inimeste liikumine, võrreldes teiste Eesti linnadega, vastupidises suunas, selgitas Härk. Linnakeskuses jäid tühjaks sõjaväelastele ehitatud paneelelamud, mispeale elanikud kolisid linna ääres asuvatest, sageli 100 aasta vanustest puumajadest kesklinna. "Eks omandireformi ajal leidsid kõik majad ja korterid endale omanikud, kuid kahjuks on selgunud, et sellega reaalset panust majade korrashoidu ei kaasnenud," nentis linnapea.

Lisaks elamute lammutamisele on Valgal vajadus ka endiste nõukogude sõjaväehoonete ja raudteetööstuse hoonete lammutamise järele. "Septembriks plaanime ka tööstusalade kaardistamisega ühele poole jõuda," kinnitas Härk.

Esmaspäeval kinnitas minister Urve Palo, et riik võiks tühjaks jäänud majade lammutamist rahastada Kredexi kaudu. Hinnanguliselt on Eestis lammutamist vajavaid korterelamuid 253 ning renoveerimist ootavaid korterelamuid 223, seisab möödunud aastal majandusministeeriumi tellitud uuringus.

Allikas: BNS

Mustamäe serva kavandatakse elu- ja ärilinnakut

18.06.2014

Linnavalitsus kehtestas arstide ja õdede maja korterite üürihinna

19.06.2014

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

3

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Novira rajab südalinna uue elamukvartali

6

Kinnisvaraettevõtted ootavad müügihindade kasvu aeglustumist

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi