Uuring: koduomanikud pooldavad jäätmeveo turu avamist 2015. aastal

Ligi 88 protsenti eramut või korterit omavatest inimestest soovib omada õigust valida ise meelepärane prügivedaja, mille täna määrab kohalik omavalitsus, selgus Eesti Omanike Keskliidu liikmete seas läbi viidud uuringust, kus osales ligi 1900 vastajat. Eesti Vabariigi Valitsus kaalub jäätmeveo turu avamist 2015. aastal. 

Eesti Jäätmekäitlejate Liidu juhatuse esimehe Urmo Heinami sõnul säiliks turu avamisega jäätmetekitajal või isikul, kelle valduses on jäätmed, kohustus omada prügiveolepingut, kuid avaneks valikuvõimalus teenusepakkujate vahel.

„Homme Riigikogus teisele lugemisele tulev jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu sisu on esimeseks sammuks vaba turu suunas, mille eesmärgiks on konkurentsi suurendamine ning prügiveoteenuse madalama ja läbipaistvama hinna saavutamine. Uuringu põhjal peavad tarbijad prügiveoteenuse juures just kõige olulisemaks selle hinda (68%), samas hinnatakse ka teenuse kvaliteeti ja keskkonnasõbralikkust,“ selgitas Heinam.

Heinami sõnul on senistes aruteludes oma seisukohti esitlenud kohalikud omavalitsused ja ettevõtjad, kuid kodanike huvid ja soodsamate prügiveoteenuse hindade tagamine on jäänud tagaplaanile. „Käesoleva uuringu eesmärk oli selgitada välja just koduomanike nägemus ja peamised vajadused,“ lisas Heinam.

Tarbijad rõhutavad paindlikuma prügiveograafiku vajalikkust

Uuring näitas, et koduomanikud eelistaksid prügikonteineri tühjendamist kord kuus (37%), kuid seejuures märkis kolmandik vastajatest, et peavad oluliseks prügiveograafiku paindlikkust.

„Kui praegu on kohustuslik saada prügikonteiner täis nelja nädalaga, siis selleks, et edaspidi väärtustada olmejäätmete sorteerimist, luuakse koostöös omavalitsusega võimalus jäätmete kompostimise korral pikendada äraveograafikut kaheteistkümnele nädalale,“ ütles Heinam.

Heinami sõnul peaks metsade prügistamise vältimiseks olema otsustusõigus kohaliku omavalitsuse pädevuses, mis tingimustel ja kuidas kohustuslikke prügiveo sagedusi reguleerida. Uuring viidi 2014. aasta mais läbi Eesti Omanike Keskliidu liikmete seas, kust kogunes ligi 1900 vastajat. Jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu tuleb riigikogus teisele lugemisele 11. juunil 2014.

Euroopa eksperdid arutavad Tallinnas korterelamute renoveerimise üle

11.06.2014

alt

Tondile kavandatakse spordikeskust

11.06.2014

Kõige populaarsemad

1

2018. aasta – tööjõupuudus jõuab kinnisvaraturule

2

Tartu avas idaringtee kolmanda järgu liikluseks

3

Eesti odavamate piirkondade korteriturg on elavnemas

4

Mida kujutab endast kinnisvara ristmüük?

5

Valmis Eftenile kuuluv Laagri Selveri 4,3-miljoniline arendus

6

Maa-amet lisas geoportaali 2017. aasta ortofotod

Toimetaja valik

alt

Kes müüb korteri kallimalt – maakler või omanik?

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust