Valitsus kinnitas maksude tasumise avalikustamise

Valitsus kiitis heaks neljapäevasel istungil seaduseelnõu, mille kohaselt avaldab maksu- ja tolliamet edaspidi oma veebilehel juriidiliste isikute tasutud riiklike maksude, kogumispensioni maksete ja töötuskindlustusmaksete summad ning lisaks eraldi tööjõumaksude summa.

Andmed avaldatakse igale kvartalile järgneva kuu 10. kuupäevaks aasta algusest summeeritult. Esimesed andmed on plaanis avaldada käesoleva aasta 10. oktoobril kolmanda kvartali kahe viimase kuu kohta. Tasutud maksusummade avalikustamine on kaubandus-tööstuskoja ettepanek, et suurendada läbipaistvust, teatas riigikantselei.

Muudatuse eesmärgiks on aidata kaasa maksukuulekuse suurenemisele ning sellest tulenevalt ka konkurentsimoonutuste vähendamisele. Rahandusministeeriumi hinnangul on läbi avaliku võrdluse isikud paremini motiveeritud maksukohustust täitma.

Maksukuulekas käitumine ja reaalse maksude tasumise kuvamine soodustab ministeeriumi hinnangul isiku suhtes positiivse kuvandi loomist avalikkuse ees. Avalik arvamus, mis kujundab maksukohustuslase avalikku kuvandit, on mõjus vahend isiku õiguskuulekale käitumisele suunamiseks.

Avaldatav teave näitab, kui palju on isik reaalselt panustanud riigieelarvesse. Tasutud summadest arvatakse maha maksuhalduri poolt rahuldatud ehk ettemaksukontole kantud tagastusnõuded. Näiteks kui isik maksab tööjõumakse 1000 eurot ja käibemaksu tagastamisele kuuluv nõue on ka 1000 eurot, siis selles perioodis on isik avalikustamise mõttes riigieelarvesse tasunud 0 eurot.

Teavet ei avaldata füüsilise isiku tasutud maksude kohta. Füüsilisest isikust ettevõtjate tasutud maksud kuuluvad avaldamisele. Teavet avaldatakse kord kvartalis.

Näiteks ka Leedus on juriidiliste isikute makstud maksude summa avalik teave. Leedu kogemus näitab, et see töötab seal hästi, seda jälgivad nii konkurendid kui ajakirjandus. Kokkuvõttes on maksude maksmine muutunud seal populaarsemaks.

Soome, Rootsi ja Norra avaldavad juba aastaid infot füüsiliste isikute tulude ja makstud maksude kohta. 2012. aastast avaldatakse Taani maksuameti veebilehel kõikide ettevõtete tasutud tulumaksu suurus aasta lõikes.

Maksukorralduse seaduses pikendatakse tagastusnõude kontrollimise tähtaega seniselt 30 kalendripäevalt 60 kalendripäevale. Muudatus puudutab eelkõige ettevõtjaid, kes esitavad tagastusnõudeid, mis vajavad täiendavat kontrolli. Ka peale muudatuste rakendamist täidab maksuhaldur enammakstud käibemaksu tagastusnõuetest 95 protsenti kuni nelja tööpäeva jooksul.

Allikas: BNS

Päevasel ajal Tallinna kesklinna rahvastik kolmekordistub

29.05.2014

alt

Tallinn ja MAXIMA Eesti OÜ sõlmivad koostöölepingu Haabersti ristmiku rekonstrueerimiseks

29.05.2014

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

3

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

6

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi