Uus trükis tutvustab sõjajärgseid eramuid

Tallinna Kultuuriväärtuste Amet esitleb teisipäeval, 13. mail kell 16 Maarjamäe lossi kaminasaalis muinsuskaitsekuu raames uut põnevat trükist majatüübiraamatute sarjast - seekord on luubi alla võetud sõjajärgne individuaalmaja.

 Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti juhataja Aini Härm märgib, et esitletav trükis on juba sarja viies raamat - neli eelnevat käsitlesid Lenderi maja, Tallinna maja, funktsionalistlikku maja ja stalinistlikku maja.

„Trükis „Sõjajärgne individuaalmaja: Hoonetüübi areng ja säästev uuendamine“ on sisult mitmetahuline, andes ülevaate nii toonasest planeerimisest, krundi taotlemisest, toona levinud individuaalmajade tüüpidest, ehitusprotsessist jt aspektidest,” märgib Härm. „Sellisena peaks see huvi pakkuma laiale lugejaskonnale – lisaks muinsuskaitsjatele, arhitektidele ja ehitusspetsialistidele ka paljudele eramajade omanikele ning linna arengust huvitunud tallinlastele.”

Trükise on koostanud Mariette Aavik ja Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti spetsialistid ning see tutvustab vahetult Teise maailmasõja järgsel ajal vallandunud ning alates 1963. aastast vaibunud massilise individuaalelamute ehitamise buumi ajal kerkinud maju.

Kuna sel ajal oli ise endale maja ehitamine tihti ainus elamispinna saamise võimalus, siis kajastub individuaalelamutes nii eestlasliku koduideaali kujunemine, arhitektide väljendusvabadus kui ka normeeriva riigivõimu kontroll.

Ajaloolise tausta avamiseks antakse ülevaade tolleaegsest rajooni planeerimisest, krundi taotlemisega seotud asjaajamisest, krundi planeerimisest ja elamu projekteerimisest. Käsitletakse sedagi, kust ja kuidas hangiti materjale ning kuidas korraldati ehitamine. Lisaks individuaalmajade tüüpidele tuuakse välja põnevamaid eriprojekte ja eraldi alapeatükis ka arhitektide endi elamuid rikkalike illustratiivsete fotodega. Samuti käsitletakse siseplaneeringut ja interjööre, juttu on ka maja ümbritseva aia kujundamise traditsioonidest ja korrashoiust.

Praktilise väärtuse majaomanikele lisavad trükisele hoone osade ja detailide kaupa esitatud näpunäited säästvaks uuendamiseks. Suur osa käsitletud perioodi individuaalmaju asuvad Tallinnas miljööväärtuslikel hoonestusaladel Nõmmel, Meriväljal ja Maarjamäel. Et jutt ei jääks vaid raamatu tasandile, järgneb esitlusele individuaalmajade ekskursioon Maarjamäel. Tutvustatakse individuaalmajade tüüpilisemaid ja erilisemaid näiteid aastatest 1945-1963. Ekskursiooni viivad läbi Kirsi- Merilin Põldaru, Anneli Jüristo ja Kaarel Truu Tallinna Kultuuriväärtuste Ametist.

 

Tallinna kinnisvaraturg võtab tuure maha

09.05.2014

Ober-Hausi Kinnisvara avas uue kontori

09.05.2014

Kõige populaarsemad

1

Kes vastutab üürniku tekitatud kahju eest?

2

Kinnisvarabuum kestab Tallinnas veel mõnda aega

3

Kaubamaja kvartali arhitektuurivõistluse võitis „City Break“

4

8 ideed parima valguslahenduse saamiseks

5

Tegevust alustas Eesti esimene üürikinnisvara ühisrahastusplatvorm

6

Technopolis ehitab Ülemistesse seitse uut büroohoonet

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi