Tartu plaanib uut tänavakujundust Kaarsillast ERM-i uue hooneni

Tartu linnavalitsus tellis Roosi tänava eskiisprojekti, et leida terviklik tänavakujunduslahendus alates Kaarsillast (sh osa Ülejõe pargist ja Tartu Linnamuuseumi esine ala) kuni Muuseumi teeni, kuhu praegu ehitatakse Eesti Rahva Muuseumi uut hoonet. Projekti eesmärk on luua terviklik kvaliteetne tänavaruum, suurendades sealjuures kergliiklejasõbralikkust ja kujundades Kaarsillast tulevase Eesti Rahva Muuseumini vääriline atraktiivne ja aktiivne ühendustee. Sama oluline on kujundada ka kohalikele elanikele kvaliteetne elukeskkond ja erilaadiline tegevusruum.

Roosi tänava ümbersättimise eesmärk on linnasüdame ja Raadi vahelise distantsi tunnetuslik lühendamine Roosi tänava aktiviseerimise abil. Vahemaa näilisel kokkutõmbumisel nihkub muuseum linnale lähemale, muutudes sel viisil kättesaadavamaks eriti kergliiklejatele. Roosi tänav on kavandatud kergliikleja esimeseks ja autosõitja teiseks valikuks ERM-i jõudmisel.  Lisaks ERM-le kavandatakse Roosi tänava piirkonda uusi arendusi, mis haakuvad piirkonna temaatikaga: Tartu Loomemajanduskeskuse kavandatav filmipaviljon, Waldorfkool, vanatehnika külastuskeskus ja juba aastaid toimiv ratsakool. Kõik need kohad on avaliku või poolavaliku suunitlusega, mistõttu on kvaliteetne, köitev ja sidus tänavaruum ka nende toimimise seisukohalt oluline.


Projekti edasistes etappides (Roosi tänava alumine osa) tuleks visuaalselt ühtlaselt lahendada teekond Kaarsilla otsast Narva mnt ülekäiguni, haarates sama kujunduskeelega viitamissüsteemi ka Linnamuuseumi, mis jääb kohe Roosi tänava trajektoori kõrvale. Läbi tuleks mõtestada linnamuuseumiga loogiliselt seostuv Ülejõe pargi osa ja Narva mnt ning Kivi tänava lõik muuseumi kõrval. 

Roosi tänav seob vaheväravana ERMi ja linnasüdame kiirgused kokku. Siin on tähelepanu keskmes jalakäija – tema eelistused, mugavused, nägemiskõrgus, liikumismugavus. Tänav on linnaruumiliselt mugav ja atraktiivne, organiseerides ruumi kergliikleja vaatepunktist sõidukijuhte terroriseerimata. Siin on võimalikud ka igasugused hilisemad ettevõtmised: näitused, ajutised ehitised, etendused, võistlused, tantsud jne. Tänavaruum on äärmuseni võimaldav, et ükskõik millised ideed vabalt teostuda saaksid. 

Ettevalmistamisel on riigihange Roosi tänava rekonstrueerimise projekteerimiseks Roosi tänava ülemises osas (Puiestee tn - Muuseumi tee). Siin lehel olev eskiisprojekt on aluseks projekteerimisele. Kogu tänaval, sh Ülejõe pargis ja Narva mnt-l viiakse eskiisprojekt ellu mitmes etapis.

Soovime kaasata kohalikke elanikke ja huvilisi linnakodanikke lähemalt ja kaugemalt, kuulata ära ettepanekuid ja/või vastuväiteid, et vajadusel plaane korrigeerida. Seega kutsume kõiki tutvuma valminud eskiisprojekti materjalide, jooniste ja seletuskirjaga ning soovi korral saab saata arvamusi e-kirjaga aadressil elo.kiivet@raad.tartu.ee.

3. mail kell 13-15 toimuvad Tartu Laulupeomuuseumi pargis (halva ilma korral saalis) mõttetalgud „Ülejõe linnaosa ja Roosi tänava arenguperspektiivid“
. Mõttetalgutele on oodatud inimesed Roosi tänavalt, Ülejõe elanikke ja teisi teemast huvitatud tartlasi, et anda selgitusi Tartu Linnavalitsuse, Eesti Rahva Muuseumi ja Tartu Linnamuuseumi koostatud Roosi tänava eskiisprojekti kohta ja arutleda üheskoos projektis väljapakutud ettepanekuid kogu Ülejõe linnaosa arengut arvestades. Sõna saavad ka projekti autorid ja toimub väike ekskursioon Roosi tänava visioonide radadel. Talgulistele pakutakse mõttelennu ergastamiseks talgusööki ja -jooki. Registreeru mõttetalgule:  http://talgud.teemeara.ee/events/ulejoe-linnaosa-ja-roosi-tanava-arenguperspektiivid.

Eskiisprojekti autoriteks on OÜ Paik Arhitektid (Toomas Paaver, Tõnu Laanemäe), OÜ Tajuruum (Edgar Kaare, Terje Ong), OÜ Kino (Mirko Traks, Karin Bachmann).

Väike-Õismäel alustatakse suuremahuliste teetöödega

29.04.2014

Kredex käendas esimeses kvartalis 27,9 miljoni ulatuses eluasemelaene

29.04.2014

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

3

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

6

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi