Eestlased usaldavad investeeringuna liialt kinnisvara

Swedbanki hinnangul peavad Eesti elanikud investeeringuid kinnisvarasse kindlamaks ja tulusamaks raha paigutamise viisiks võrreldes muude investeeringutega hoolimata sellest, et vaatamata kinnisvarahindade kiirele tõusule ei ole kinnisvara tootlus olnud tingimata kõrgem kui alternatiivsetel investeerimisvõimalustel, sealhulgas pensionifondidel.

"Näiteks eelmise aasta detsembris Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse uuringu kohaselt pidas kinnisvara soetamist tulusaimaks investeeringuks pea pool vastanuist. Samas ei olnud enamikul inimestest aimu nende kinnisvara väärtusest või olid pigem arvamusel, et tänasel hetkel ei õnnestuks neil oma kinnisvara "hea hinnaga" realiseerida. Pea 90 protsenti vastanuist pidas investeerimise all silmas oma kodu soetamist," selgitas Swedbank Investeerimisfondide juhi Kristjan Tamla panga pressiteates.

Pikim aegrida Eesti kinnisvarahindade kohta kajastab notariaalselt tõestatud kinnisvara ostu- ja müügilepingute keskmist hinda alates 1997. aastast. Selle kohaselt on kinnisvarahinnad Eestis viimase 17 aasta jooksul kasvanud 115 protsenti, mis teeb keskmiseks aastakasvuks ligikaudu 5 protsenti.

Alternatiivsete investeerimisvõimaluste tootlused on samal perioodil olnud järgmised: tähtajaline hoiustamine Eestis tegutsevates pankades on raha väärtust kasvatanud keskmiselt 3,8 protsenti aastas, maailma aktsiad on kallinenud keskmiselt 3,3 protsenti aastas ja Tallinna börsiindeks keskmiselt 9 protsenti aastas.

Eesti esimene kolmanda samba pensionifond, Swedbanki pensionifond V1 loodi 1999. aastal ja selle väärtus on kasvanud 90 protsenti ehk keskmiselt 4,4 protsenti aastas. Kui siia lisada veel kolmanda samba investeeringult tagastatud tulumaks, siis kujuneb aastaseks tootluseks pea 6 protsenti.

Tamla hinnangul on eestlaste kinnisvaralembusel omad ajaloolised põhjused. "Viimase 70 aasta jooksul Eestis aset leidnud erinevate rahareformide ja riigikordade muutumise protsessides säilitas kinnisvara väärtust finantsinvesteeringutega võrreldes üldjuhul paremini. See ei ole aga nii olnud viimase pooleteise kümnendi jooksul ega pruugi olla ka tulevikus. Seetõttu tuleks kinnisvarasse investeerimist, näiteks pensionisäästude kogumise eesmärgil, vaadata pigem kui ühte võimalust paljude seast ning mitte panna kõiki oma sääste vaid kinnisvara kaardile," ütles ta.

Raid & Ko: Kesklinna korteriturg võtab tempot maha

26.03.2014

Keskkonnaminister: puidust peab olema lihtsam ehitada

27.03.2014

Kõige populaarsemad

1

2018. aasta – tööjõupuudus jõuab kinnisvaraturule

2

Tartu avas idaringtee kolmanda järgu liikluseks

3

Eesti odavamate piirkondade korteriturg on elavnemas

4

Mida kujutab endast kinnisvara ristmüük?

5

Valmis Eftenile kuuluv Laagri Selveri 4,3-miljoniline arendus

6

Maa-amet lisas geoportaali 2017. aasta ortofotod

Toimetaja valik

alt

Kes müüb korteri kallimalt – maakler või omanik?

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust