Enamik mittevajalikust riigivarast on RKAS-ile üle antud

Riigiasutused on viimase viie aasta jooksul Riigi Kinnisvara AS-ile (RKAS) üle andnud 562 mittevajalikku kinnistut hoonete pinnaga 207 830 ruutmeetrit, mis tähendab, et enamik asutustele kuuluvast mittevajalikust kinnisvarast on üle antud.

"Kui vara on RKAS-ile mittevajalikuna üle antud, siis analüüsitaks selle kasutamise võimalusi teistele riigiasutustele. Varad, mis ei leia kasutust ja mida kohe ei ole otstarbekas müüa, konserveeritakse, üüritakse välja või väärtustatakse detailplaneerimisega," ütles rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna peaspetsialist Kristina Haavala BNS-ile.

RKAS on hoonetest müünud üle poole ehk 236 kinnistut üldpinnaga 131 786 ruutmeetrit ning riigile on laekunud tulu selle eest 12,8 miljonit eurot. Riigi omandis ja kasutuses olev pind on vähenenud 8 protsenti ehk 153 508 ruutmeetrit võrreldes 2009. aastaga. Samal ajal on RKAS-i portfelli vabade pindade maht kasvanud 10 protsendilt 22 protsendile.

Riigile mittevajaliku vara müük võib olla komplitseeritud, kuna suur osa portfellist asub väheaktiivsetes turupiirkondades –väikelinnades ja maapiirkondades ja on halvas korras. Seda kinnitab ka keskmine müügihind 97 eurot ruutmeetri kohta, rääkis Haavala.

Üheks oluliseks küsimuseks RKAS-ile on kujunenud endisaegsete koolikomplekside tulevik, näiteks Tihemetsa, Helme või Puiatu. Tegemist on suurte kinnistutega, kus Haavala sõnul ostunõudlus puudub ja kohalikud omavalitsused ei jõua üleval pidada. "RKAS-i praktikas on näiteid, kus vara säilitatakse hilisema suurema tulu teenimise eesmärgil. Näiteks võib tuua endise politseihoone Jõhvis, mis on hetkel kasutuseta ja põhimõtteliselt konserveeritud, kuid kinnistut hoitakse seni, kuni on analüüsitud ja selgunud lõplikult riigi vajadused piirkonnas," sõnas Haavala.

Riigi mittevajaliku vara tõhus käibesse suunamine on rahandusministeeriumi hinnangul riigi kinnisvarastrateegia üks eesmärke, mis on täidetud riigi poolt mittekasutatavate hoonete osas. Riigile vajalike hoonete üleandmisel RKAS-ile on võimalik riigiasutuste pinnakasutust optimeerida, koondades asutusi riigimajadesse, ning seeläbi vabaneb pikemas perspektiivis pinda veelgi.

Ober-Haus: Veebruaris tõusid korterite hinnad enim Nõmmel

06.03.2014

alt
alt

Hinnad tõusevad, tehingute arv jälle miinuses

06.03.2014

Kõige populaarsemad

1

Loe erakordselt originaalse tekstiga kinnisvarakuulutust

2

Kinnisvarafirmad: oht tuleb väljaspoolt Eestit ja kinnisvarasektorit

3

Arenduste arv on poole võrra kasvanud, kuid ees terendab uute korterite defitsiit

4

Rakvere Tsentrumi kaubanduskeskus plaanib laieneda 9000 ruutmeetrini

5

Üürimajad tulevad ka riikliku sekkumiseta

6

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

Toimetaja valik

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi

alt

Virtuaaltuur aitab kinnisvara kiiremini müüa

alt

Korteriomandite mediaanhind tõusis kõikides maakondades