Põllumehed kurdavad põllumaa rendihindade tõusu üle

Kuigi ühtse pindalatoetuse (ÜPT) summa hektari kohta väheneb, siis põllumaade rendihinnad jätkavad tõusu, mis põhjustab põllumeestele meelehärmi, kirjutab Maaleht.

"Võrreldes 2011. aastaga on põllumaa rendihind kasvanud umbes kaks korda," ütles Jaan Kiisk, Lääne-Virumaal teravilja kasvatava JK Otsa Talu OÜ juhataja Maalehele. Lääne-Virumaal on keskmine rendihind praegu 50-60 eurot hektar.

Kiisa sõnul on tootja kasum tavaliselt olnud võrreldav ühtse pindalatoetuse suurusega. "Kui see tuleb saja euro kanti, on mõistlik see pooleks jagada. Kuid ma ei saa leppida, et peaks kogu kasumi rendina välja jagama," ütles ta.

"Oksjonitel on Virumaal rendihind kerkinud kohati isegi 125 eurole hektar, lisaks on lepingus juba kirjas iga-aastane rendihinna kaheksaprotsendine kasv," rääkis Kiisk.

Jõgevamaal tegutseva AS-i Perevara juhataja Alo Tederi sõnul oleks mõistlik hind 60 kuni 70 eurot hektari eest, kuid ettevõte rendib maid ka 100 euro eest.

Tänavu kaovad ebasoodsate alade toetused. Kuna registrisse mineva põllumaa hulk tõenäoliselt mõneti kasvab, siis pindalatoetus suurus hektarile peaks vähenema.

Statistikaameti andmetel oli põllumaa hektari keskmine rendihind mullu 43 eurot. Üle poole põllumajandusmaast renditakse hinnaga 20–50 eurot hektari eest, viiendik alla 20 euro hektari eest ning üle 100 euro hektari kohta makstakse 3 protsendi põllumajandusmaa eest. Ameti tehtud uuringu tulemustest nähtub, et suuremad majapidamised maksavad keskmisest kõrgemat rendihinda.

2013. aastal oli põllumajanduslike majapidamiste kasutuses 955 000 hektarit põllumajandusmaad, sellest 54 protsenti oli rendimaa ja 7 protsenti muu valdus ehk peamiselt tasuta kasutusse saadud maa. Rendimaast ligi kolmveerand oli põllumaa ja veerand püsirohumaa.

Allikas: BNS

Eelolevatel kuudel lammutatakse Tartu vana kaubamaja

06.02.2014

2014. aastal on kõige edukamad büroo- ja kaubanduspindade sektor

06.02.2014

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

3

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

6

Novira rajab südalinna uue elamukvartali

Toimetaja valik

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi

alt

Virtuaaltuur aitab kinnisvara kiiremini müüa

alt

Korteriomandite mediaanhind tõusis kõikides maakondades