Mis võiks üürilepingus kirjas olla?

Kontrolli kindlasti lepingut sõlmides üürileandja isikuandmete õigsust ja küsi temalt dokumenti, mis tõestab, et ta on selle elamispinna omanik või siis hoopis volitust omav omaniku esindaja. Allüürimise puhul peab allüürile andjal olema üürileandja kirjalik luba.

Üürnikul on õigus saada üüritavale elamispinnale sissekirjutus (st registreerida elukoht rahvastikuregistris), see ei sõltu sellest, kas omanik lubab seda või mitte. Riigiportaalis eesti.ee saad elukohateate esitamise rubriigis edastada oma uued elukohaandmed rahvastikuregistrile.

Mis võiks üürilepingus kirjas olla?

  • Isikuandmed, üüritava objekti andmed. Üürija ja üürileandja nimi, isikukood (kui üürileandja on äriühing, siis registrikood), elukoht. Üüritava objekti asukoht, suurus.

 

  • Üüri suurus. Üürilepingusse tuleb kirja panna üüri suurus ühes kuus – see on raha, mille sa maksad üürileandjale tema korteri või maja kasutamise eest. Lisaks sellele pange kirja kõik teenused, mille eest sa pead maksma eraldi – näiteks küte, vesi, kanalisatsioon, kaabeltelevisioon, internetiühendus, telefon jms. Kui lepingus on lihtsalt märgitud, et sina tasud kommunaalkulud, aga majale on võetud remondilaen, siis võib olla küsitav, kas sina peaksid remondilaenu makseid maksma. Seetõttu võiksidki kõik kulud, mis lisaks üürimaksele sinu kanda on, olla eraldi välja toodud. Uuri välja kõik korteriga seotud kohustused, näiteks laenud ja võlad, et sul ei tuleks ebameeldivaid üllatusi. Samuti tuleb kirja panna igakuine kuupäev, mil üüri maksad ning makseviis – kas pangaülekandega või sularahas.

 

  • Lepingu kehtivuse tähtaeg. Sa võid lepingu sõlmida nii tähtajatult kui ka kindlaks tähtajaks, näiteks aastaks. Kui sa üürnikuna tahad tähtajalist üürilepingut pikendada, pead esitama taotluse hiljemalt 60 päeva enne lepingu tähtaja möödumist. Tähtajalise lepingu kestvuse ajal saab lepingut lõpetada üksnes erandkorras. Tähtajaline leping lõpeb tähtaja saabudes, kuid kui sa korterit edasi kasutad ja kahe nädala jooksul uut kokkulepet sinu ja omaniku vahel ei tehta, muutub leping tähtajatuks.
    Tähtajatu üürilepingu lõpetamise soovist peab üürnik või omanik teist poolt ette teavitama vähemalt kolm kuud.

 

  • Üleandmis-vastuvõtmisakt. Hilisemate arusaamatuste vältimiseks tasub lepingu lisana teha üleandmise-vastuvõtmise akt, kus lisaks erinevate mõõdikunäitude (vesi, elekter jne) kirja panemisele kirjeldatakse üüritava pinna seisukorda ning sinna jäetavat mööblit ja tehnikat. Võib teha ka fotosid, millelt on selgelt näha, kas vannitoas oli üürileandmise ajal näiteks pesumasin või köögis röster ning kas tubade seintel oli tapeet lahti kistud või mitte. See säästab sind tulevikus probleemidest, kui üürileandjaga peaksid lahkarvamused tekkima.

 

  • Tagatisraha. Vahel nõuavad omanikud üürnikult tagatisraha – see on neile tagatiseks, kui sa peaksid korteris midagi ära lõhkuma või muud kahju tekitama. Võlaõigusseaduse järgi võib tagatisrahaks olla kuni kolme kuu üüri suurune summa, mida üürnik võib maksta kolmel järjestikusel kuul võrdsetes osades. Esimene osa tuleb maksta pärast üürilepingu sõlmimist. Kindlasti tuleb tagatisraha suurus lepingusse kirja panna. Kui üürilepingu lõppedes korteri omanikule heas korras üle annad, saad tagatisraha tagasi. Seaduse järgi peab üürileandja tagatisraha hoiustama pangas (krediidiasutuses) oma varast eraldi vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Tasub teada, et tagatisrahale makstav intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha.

Allikas: www.minuraha.ee

Teabekeskus: lõppev aasta tõi majandusliku kindlustunde kasvu

19.12.2013

Tulevikus võib uue maja ehitusõiguse saada ka detailplaneeringut koostamata

19.12.2013

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

3

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

6

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi