Arakas: uus kinnisvarabuum lööb valusalt

Uus kinnisvarabuum tuleb kindlasti ja me võime kindlad olla, et see lõpeb taas kord valusalt, kirjutab Eften Capitali juht Viljar Arakas Äripäevas.

"Eestis praegu toimuvat võib iseloomustada kui kohati liiga kiiret taastumist kriisist. Tallinnas vahetab kuus omanikku keskmiselt kolm korda suurem arv kortereid kui turu põhjas –jaanuaris 2009. Hindade kohta teame vähem, aga trend näitab hindade kasvu," ütles Arakas Äripäevas.

Laenuvõimelisi uusi kliente on mitu korda vähem kui aastatel 2004−2007, samas liiga kiiret hindade kasvu, uut võimalikku buumi tuleb vaadata ohu, mitte võimalusena, lisas ta.

"Oleme kollektiivselt unustamas, et aastal 2008 oli kuue kuu Euribor umbes 5 protsenti. Oleme võtmas baasstsenaariumiks, et see määr peabki olema 0,5 protsenti ehk 10 korda madalam. See on ohtlik ja petlik mõtteviis, mis lühiajaliselt tõstab kinnisvara hinda, kuid tekitab pikaajalise kuhjuva probleemi," rääkis Arakas.

Arakas sõnul on lisaks ujuvale intressimäärale võrreldes kriisiaastatega oluliselt langenud ka pankade intressimarginaalid. Pangajuhid räägivad täie õigusega tõusvast raha hinnast regulatsioonide kasvu ja Basel III nõuete tõttu, kuid praktikas on marginaalid viimastel aastatel ainult langenud, sõnas Arakas. Saame näha, mis mõju on marginaalidele, kui Euroopa Keskpank peaks kehtestama kommertspankadele negatiivse deposiidimäära, lisas ta.

"Eestlastena peaksime aga eeskätt vaatama Põhjala turgu. Järjest häälekamalt räägitakse eluasemehindade liiga kõrgest tasemest nii Norras kui ka Rootsis, vähem Soomes. Selge on see, et viimase 20 aasta kasvu ressursid on ammendunud ning õigustatud on küsimus, kas Põhjala eluasemeturg võiks olla ajaloos esimene näide, kus kinnisvarahinnad stabiliseeruvad ajaloolisel kõrgtasemel. Selles julgen ma kahelda," ütles Arakas.

Allikas: BNS

Tallinna Sadam käivitas Vanasadama arhitektuurivõistluse

06.12.2013

Kinnisvarainvestoritel tasub vaadelda elujõulisuse indeksit

09.12.2013

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvarafirmad: oht tuleb väljaspoolt Eestit ja kinnisvarasektorit

2

Arenduste arv on poole võrra kasvanud, kuid ees terendab uute korterite defitsiit

3

Rakvere Tsentrumi kaubanduskeskus plaanib laieneda 9000 ruutmeetrini

4

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

5

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

6

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

Toimetaja valik

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi

alt

Virtuaaltuur aitab kinnisvara kiiremini müüa

alt

Korteriomandite mediaanhind tõusis kõikides maakondades