Pealinna uus ehitusmäärus on detailplaneeringute algatamist kiirendanud märkimisväärselt

Mullu novembris jõustus Tallinna uus ehitusmäärus. Uus määrus ei nõua enam detailplaneeringu algatamise – eelse eskiisi koostamist. Võrreldes eelmise kehtinud korraga võimaldab praegune määrus algatada detailplaneeringuid pea üheksa korda kiiremini.

„Uue ehitumääruse suuremaid eesmärke oli muuta planeeringute koostamine lühemaks ning läbipaistvamaks. See oli ka põhjus, miks loobusime detailplaneeringute algatamise-eelse eskiisi koostamise nõudest,“ selgitab Linnaplaneerimise Ameti juhataja Anu Hallik-Jürgenstein ja lisab, et kui varasemalt kulus Tallinnas algatamisele keskmiselt 3 aastat ja 7 kuud, siis nüüd kestab algatamine keskmiselt 4 kuud ja 24 päeva.

Eelmise aasta 1. novembrist käesoleva aasta 30. novembrini ehk siis aasta jooksul algatati Tallinnas 118 detailplaneeringut. Samal perioodil kehtestati 84 detailplaneeringut.

„Taotlusest kehtestamiseni kulus kehtestatud planeeringute puhul keskmiselt 5 aastat ja 6 kuud. Kõige kiiremini kehtestati detailplaneering 8 kuu ja 3 päevaga, sellel juhul oli tegemist juba uue korra alusel algatatud planeeringuga,“ sõnab Hallik – Jürgenstein ja loodab, et algatamise kiirenemine mõjutab positiivselt planeeringule kuluvat aega tervikuna. „Planeeringute kohta esitati vastuväiteid viiendikul juhtudest. Vastuväidete lahendamine pikendas planeeringumenetlust keskmiselt 2 aastat ja 4 kuud.“

Järgmine suurem eesmärk on tuleva aasta maikuus rakendada uus planeeringute register, mis võimaldab kogu planeerimisprotsessi viia läbi elektrooniliselt. „See saab olema kättesaadav kõigile huvilistele, on olulisel määral kasutajasõbralikum ja lihtsamini hoomatav kui täna kasutusel olev,“ lisab Hallik-Jürgenstein lõpetuseks.

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) tegevdirektor Tõnis Rüütel ütles, et EKFL kuulutas Tallinna uue ehitusmääruse eest Tallinna Linnaplaneerimisameti tänavu kevadel „Kinnisvara tegu 2012“ laureaadiks.

EKFL-i tunnustusega märgiti Linnaplaneerimisametit ära just seetõttu, et uue ehitusmääruse rakendamine tagab ennekõike planeeringute menetlemise aja tuntava lühenemise, menetluse parema jälgitavuse ning halduskoormuse vähenemise.

Kinnisvaraarendajad on rahul, et uus ehitusmäärus ei nõua enam detailplaneeringu eskiisi koostamist. Kuna eskiisi koostamine ja menetlemine võttis kolmandiku kuni poole planeeringu koostamisele kuluvast ajast, peaks detailplaneeringu menetlemisele eelnevast dubleerivast eskiisimenetlusest loobumine menetlusaega oluliselt lühendama.

Teiseks oluliseks muudatuseks on detailplaneeringu esitamine, menetlemine ja kooskõlastamine elektroonselt. Ka see lühendab kuluvat aega, märkis Tõnis Rüütel.

Mustpeade maja jääb linnale

28.11.2013

Kopli liinide uus omanik: ehitus nõuab 100 miljonit eurot

28.11.2013

Kõige populaarsemad

1

2018. aasta – tööjõupuudus jõuab kinnisvaraturule

2

Kuidas sisustada väikest vannituba?

3

Tartu avas idaringtee kolmanda järgu liikluseks

4

Eesti odavamate piirkondade korteriturg on elavnemas

5

Mida kujutab endast kinnisvara ristmüük?

6

Valmis Eftenile kuuluv Laagri Selveri 4,3-miljoniline arendus

Toimetaja valik

alt

Kes müüb korteri kallimalt – maakler või omanik?

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust