Uus Maa: Tartu kinnisvaraturg oli III kvartalis aktiivne

Tartus toimus maa-ameti andmetel III kvartalis 648 kinnisvara ostu-müügitehingut. Võrreldes teise kvartaliga kerkis tehingute hulk 9,5% ja aastaga 11,1%, vahendab Uus Maa Kinnisvarabüroo III kvartali kinnisvaraturu ülevaade.

Korteriturg
Kolmandas kvartalis müüdi Tartu linnas 492 korterit (tõus võrreldes II kvartaliga 12,8% ja aastaga 13,6%). Ruutmeetri keskmiseks mediaanhinnaks kujunes 1025 eurot, mis on teisest kvartalist 7,1% ja 2012. aasta kolmandast kvartalist 13,3% enam. Osaliselt on hinnatõusu taga valminud uusarendustes broneeritud korterite üheaegne väljaostmine.

Sõltuvalt seisukorrast ja asukohast olid vanemates elamutes korterite tehinguhinnad vahemikus 950-1000 €/m2. 2013. aastal alustatud arendustes oli keskmine hind ca 1600 €/m2, kusjuures miinimumhind oli 1160 €/m2 ja maksimum 2559 €/m2. Teistes, varem valminud uuselamutes jäävad ruutmeetrihinnad vahemikku 1400-1500 eurot.

Keskmine müügiperiood oli turutasemele vastava hinna korral kaks kuud.

Enim nõutud on heas asukohas ja sellele vastava hinnaga korterid. Seejärel on olulised korteri seisukord, toalisuse ja üldpinna proportsioon, lisaväärtused (panipaik, parkimine, mööbel) ning kommunaalkulude suurus. Jätkuvalt ollakse valmis hinnatud asukohas ja hea ehituskvaliteediga kinnisvara eest keskmisest oluliselt kõrgemat hinda maksma.

Ostuotsuse tegemist piirab endiselt aga pakkumiste vähesus. Valikute arv on piiratud, mille tõttu ei leita endale sobivat kinnisvara ning ostuotsused lükatakse sellepärast edasi. Lisaks on taksituseks ka pankadepoolsed tugevad nõuded ja piirangud.

Ostuaktiivsus on stabiilselt tõusnud. Pakkumiste hulk on võrreldes eelmise kvartaliga vähenenud ca 10 %. Pakkumiste langus on peamiselt tingitud vanemate korterite pakkumise vähenemisest ja üldisest tehingute suurest aktiivsusest. Pidevalt lisandus aga uusi väiksemahulisi arendusprojekte, kus on 5-10 korterit. Väga populaarne oli selles osa Supilinn.

Pakkumishinnad tõusid kvartaliga ca 10 %. Järjest enam on tunda, et ka sarnaste objektide pakkumishindade vahe on hakanud suurenema. Seda on ilmselt põhjustanud üldine pakkumiste vähesus, mistõttu on teatud piirkondades nõudlus juba suurem kui pakkumine ning see on andnud müüjatele tõuke küsida kõrgemat hinda.

Pakkumis- ja tehinguhindade vahe on keskmiselt 20, kohati isegi 30 protsenti.

ÜÜRITURG oli III kvartalis oodatult aktiivne, kuid septembri toimus juba rahunemine. Eelkõige tipphooaja tõttu kerkis hinnatase kvartali jooksul ca 30 eurot objekti kohta.

Jätkuvalt on nõutud renoveeritud või uuemad ühe- ja kahetoalised korterid Kesklinnas või selle vahetus läheduses hinnaga kuni 400 eurot kuus. Väga oluliseks peetakse, et korter oleks möbleeritud.

Lisaks olid suhteliselt nõutud ka ühe- kuni kolmetoalised heas või rahuldavas seisukorras ahiküttega korterid hinnaga 200-300 eurot.

Eramuturg
Maa-ameti andmetel müüdi Tartu linnas kolmandas kvartalis 54 eramut ja paarismajaosa (II kvartalis 57 ja möödunud aasta III kvartalis 47). Elamukrunte müüdi vastavalt 14, 9 ja 8.

Vanemate eramute tehinguhinnatase oli III kvartalis vahemikus 60 000-100 000 eurot, uuematel aga 120 000-500 000 eurot. Vanemad ridaelamud maksid vahemikus 90 000-150 000 eurot, uuemad 110 000-155 000 eurot.

Paarismajade hinnavahemik oli 120 000-258 000 eurot. Tüüpilisi linnasiseseid elamukrunte müüdi hinnavahemikus 35 000-80 000 eurot.
Keskmine müügiperiood oli kõigi eelmainitud objektiliikide puhul turutasemele vastava hinna korral 6 kuud kuni aasta.

Kõige enam otsivad ostuhuvilised kvaliteetseid ja uuemaid eramuid hinnaskaalal 190 000-300 000 eurot. Ostuaktiivsus on mõõdukas, pigem on lähenemas sügis-talvine eramuturu jahenemine.

Pakkumiste arvus pole muutusi olnud, enim on saadaval remontivajavaid eramuid. Pakkumishindades on toimunud ca 3-4-protsendiline tõus ning üldiselt on ostuhuvilised selle ka omaks võtnud.

Prognoos
Järgnevate kvartalite jooksul korteriturg mõnevõrra stabiliseerub, aktiivsus väheneb nii ostjate kui ka müüjate poole pealt. Nii pakkumis- kui ka tehinguhindades arvestatavaid muutusi ilmselt siiski ei toimu. Pakkumiste arv veidi langeb.

Ka eramuturule ei too aasta lõpp järske muutusi. Küll aga hoogustab kevade lähenemine taas kruntide müüki ja ilmselt toetavad pangad ka eramuehitust. Samuti lisandub kevadel kindlasti uusi ridaelamute arendusprojekte.

MKM: taastuvenergiat saab arendada ilma tarbijaid koormamata

30.10.2013

Kopli liinide asemele tuleb roheline mereäärne residents

30.10.2013

Kõige populaarsemad

1

Tartu sai esimese nutipostkastidega kortermaja

2

Tallinn pani enampakkumisel hulgaliselt mitmesugust kinnisvara

3

Siim Kallas: Eestis võiks kaaluda kinnisvara maksustamist

4

Tallinna Sadam alustab D-terminali rekonstrueerimisega maikuus

5

RMK sai õiguse osta looduskaitsealuseid maid

6

Väo liiklussõlme rekonstrueerimine tõstab Peterburi tee tehnoparkide atraktiivsust

Toimetaja valik

alt

Riigikogus vastuvõetud seadus tõstab maaomanikele makstava hüvitise summat

alt

KredEx töötas välja liginullenergiahoonete näidisprojektid ja juhendmaterjali

alt

Laenuga ostetud üürikorter ajab käpakile