Saaremaal avati Ennu küla taastatud tuuleveski

Täna, 16. oktoobril toimus Saaremaal Pihtla vallas restaureeritud Ennu küla tuuliku pidulik avamine.

Ennu tuuliku taastamine toimus Altia Eesti AS-i ja Saarte Turismiarenduskeskuse koostööprojekti tulemusena. Projekti käigus tänavu kevadel alustati Saaremaale iseloomulike sümbolite pukktuulikute renoveerimist Ennu külas Pihtla vallas ja Leedri külas Lümanda vallas. Juba 7. novembril tehakse avalikuks 2014. aastal taastatava tuuliku nimi ja täpne asukoht.

Leedri tuuliku renoveerimine lõppes juunis, samal ajal algasid Pihtla valla Ennu küla tuuliku taastamistööd. Vana Ennu küla tuulik tõsteti veskisambalt maha, ta demonteeriti ning seejärel valmistati uued detailid ning renoveeriti vanu detaile, mida sai taastada. Nüüdseks on renoveerimistööd lõppenud ja tuulik on tõstetud paika. Ennu tuulikusse rajati linnuvaatlustorn, kus ornitoloogidel tekib ööbimisvõimalus.

Ennu tuulik oli algselt ehitatud 1924. aastal, seda näitab ematala külge sisse lõigatud aastaarv. Samas aga osad detailid pärinevad juba 19. sajandist.

Altia Eesti AS ja Saarte Turismiarenduskeskus sõlmisid pikaajalise koostöölepingu, mille alusel toetab ettevõtte juhtiv bränd Saaremaa Vodka Saaremaa sümboliteks peetavate tuulikute taastamist ning eksponeerimist kui pärandkultuuri turismiobjekte. Tänavu rahastas Saaremaa Vodka Pihtla valla Ennu küla tuuliku taastamist täies ulatuses ning toetas Leedri küla tuuliku taastamist.

Altia Eesti AS-i juhatuse liikme Kristel Metsa sõnul on ettevõtte kõige tuntum bränd Saaremaa Vodka seotud Saaremaaga ning seetõttu on tuulikute taastamine eriliselt sümboolse tähtsusega.„Kohalikku kogukonda ja kultuuri toetades ning saarele ja kogu Eestile rahvuslikuks uhkuseks olevaid ajaloolisi tuulikuid taastades tahame end Saaremaaga senisest oluliselt rohkem siduda. Oleme uhked selle üle, et juba praegu saavad saarlased ja saare külalised imetleda Leedri ja Ennu tuulikuid uues kuues,“ ütles Mets.

„Tuulikud on Saaremaa uhkus ning südameasi, kuid nende olukord on senini olnud väga kriitiline. Ilma toetuseta oleks jätkunud nende hävitusprotsess. Kui 19. sajandi lõpul oli Saaremaal umbes 1270 tuulikut, siis tänapäeval jääb see arv kahjuks kahekümne piiresse,“ sõnas Saarte Turismiarenduskeskuse juhataja Kaira Kivi.

Kivi sõnul aitab Saaremaa tuulikute taastamise projekt suuresti kaasa ka tuulikumeistri ameti säilitamisele. „Siinkohal on heaks partneriks Valjalas asuv Tuulikute Meistrikoda ja tuulikute arhitekt Mihkel Koppel, kellega üheskoos antud ettevõtmise idee ka sündis,“ ütles ta.

Rekonstrueeritud Harju tänav lisab Tallinna vanalinnale atraktiivsust

16.10.2013

Tallinna rajatakse kuni 200 000 ruutmeetrine andmeladu

17.10.2013

Kõige populaarsemad

1

Ülemiste Keskus laieneb taas

2

Kuidas sisustada väikest vannituba?

3

2018. aasta – tööjõupuudus jõuab kinnisvaraturule

4

Kunderi 33 – Torupilli asumi silmarõõm

5

Valmis Eftenile kuuluv Laagri Selveri 4,3-miljoniline arendus

6

Merko ehitab 5 miljoniga Toom-Kuninga tänavale korterelamu

Toimetaja valik

alt

Kes müüb korteri kallimalt – maakler või omanik?

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust