Avatud elektriturg toimib alla ootuste

Avatud elektrituru esimesed seitse kuud on näidanud, et elektri jaeturg on seni suhteliselt loid: elektrimüüja vahetusprotsent on madal, turule on lisandunud vaid mõni üksik uus müüja ja üldteenuse kasutajate arv väheneb visalt, ütles sõltumatu elektripakettide võrdlusportaali Energiaturg.ee tegevjuht Moonika Kukke.

„Kui Euroopa keskmine müüjavahetusprotsent on 10% ringis, siis Eestis oli 1. augustiks vahetanud ühe lepingupartnerist müüja teise vastu vaid 1,3% tarbijatest ehk kokku veidi üle 9000 tarbija. Vahetusprotsent ei kajasta neid müüjavahetusi, kus tarbijaid on vahetanud üldteenuse osutaja mõne teise müüja elektripaketi vastu. Vastava statistika avaldamine võiks müüjavahetusprotsenti kergitada, sest arvuliselt on seitsme kuuga üldteenust kasutavate tarbimiskohtade arv vähenenud ligi 71 000 võrra,“ ütles Kukke.

Elektrimüüjate tihe konkurents peaks kaasa tooma turuosade ümberjaotuse selliselt, et suurima müüja turuosa väheneb ning väiksemate müüjate turuosa suureneb. Seitsme kuuga on muutused turuosades olnud tagasihoidlikud. Konkurentsiamet on tänavu väljastanud ainult kaks uut elektrimüügi tegevusluba (Energijos Tiekimas ja Starman), mis on samuti alla ootuste.

Kukke märkis, et suur osa tarbijatest ostab elektrit endiselt üldteenuse kaudu. „Kui 1. jaanuaril oli üldteenuse tarbimiskohtade osakaal ligi 35%, siis augusti alguseks neid ikkagi veel 25%, kuigi üldteenuse marginaalid on võrreldes elektripakettide marginaalidega oluliselt kõrgemad.“

Paljude tarbijate üheaastased elektrilepingud kaotavad aasta lõpus kehtivuse ning seetõttu viib Energiaturg.ee omalt poolt läbi kaks tarbijate abistamiseks mõeldud üritust. Esimene üritus on 16. septembrist 23. oktoobrini toimuv ringsõit mööda Eestit, et tutvustada kõikides maakonnakeskustes era- ja äritarbijatele elektriostu praktilisi küsimusi ja võimalusi elektrikulude optimeerimiseks. Lisaks toimub teist korda tarbijate ühisostukampaania Energiatunnel, millega tarbijad saavad tasuta liituda, et küsida ühiselt head pakkumised ja sõlmida uueks aastaks uus leping.

Omavalitsuste tulubaas ületab buumieelse tipu

24.09.2013

Eluasemelaenuturg oli ka augustis suhteliselt aktiivne

24.09.2013

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

3

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Novira rajab südalinna uue elamukvartali

6

Kinnisvaraettevõtted ootavad müügihindade kasvu aeglustumist

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi