Ilves kritiseeris käsku muuta vanade talukohtade nimesid

President Toomas Hendrik Ilves ütles pühapäeval kodukaunistamise aasta lõpetamisel, et mingite normide ja arusaamatu lihtsuse nimel ei tohi lasta rikkuda oma kodutunnet, viidates selle nädala uudisele, mille järgi on vanadele talukohtadele antud käsk muuta seni kasutatud nimesid.

„Kaunis kodu on omanäoline, enda käte ja hingega tehtud – ainult siis muutubki kodu soojaks ja hubaseks. Ainult siis muutubki maja koduks,“ ütles Ilves Räpina aianduskoolis, tunnustades konkursi„Eesti kaunis kodu 2013“ parimaid. Riigipea tänas 83 peret ja omavalitsust kauniste kodude eest, kutsudes hoidma ja kaitsma meie omapära ning kodutunnet, sest muidu on Eesti vaid üks koht paljude kohtade seas, mitte aga kodu.

„Sel nädalal lugesime uudist, kuidas vanadel talukohtadel kästakse muuta senikestnud nimesid. Alguses see hämmastas mind. Siis tegi murelikuks. Tegu on ju otsekui sooviga kustutada ajaloolist mälu. Kuidas me tänases Eestis saame käsu korras hakata muutma kellegi kodutalu nime? See kõik on vastandiks kodusele Eestile, meie inimeste Eestile. See on vastandiks kogu meie vabaduse mõistele,“ rääkis president Ilves.

"„Ülevalt“ algatatud nimede ühtlustamine – ka siis, kui ametnikud nimetavad seda korrastamiseks – hävitab meie kultuuripärandit, mille üheks osaks on nii vana kirjaviis kui ka rahvapärasus. Ärme seda rikkust, mis meil on, ise hävita mingite normide ning arusaamatu lihtsuse nimel. Kui tahetakse normeerida kohanimesid, siis saab seda teha ikka ja ennekõike koos inimestega ning nende nõusolekul, mitte käskude või korralduste kaudu,“rõhutas riigipea.

Tema sõnul ei nõua ükski seadus praeguste koha- ja talunimede massilist muutmist. „Vastupidi. Kui selle aasta alguses arutas riigikogu kohanimeseaduse ja kinnistusraamatuseaduse muutmist, kinnitas eelnõu ettekandja, et ajaloolised kohanimed, mis eesti keeles ei kõla tavapäraselt, jäetakse nii nagu kohalik omavalitsus ja rahvas tahavad,“ rääkis Ilves.

„Seda lubadust tuleb pidada,“ ütles president Ilves. „Ma palun ametnikel, kes oma tegevuses riiki esindavad, nimede muutmisel hoog maha võtta, omavalitsustel palun siin ilmutada talupojamõistust ning parlamendil palun nõudlikult jälgida, et seadusandja tahe allpool ei moonduks," ütles Ilves.

Pöördudes parimate kodukaunistajate poole kinnitas riigipea, et„oma kodu ja kodupaiga eest hoolt kandes olete teinud Eesti meie kõigi jaoks palju kodusemaks“ ning tuletas meelde, mida ütles kord Räpina aianduskooli armastatud õpetaja ja sordiaretaja Adolf Vaigla: „Kõik aiandusega tegelevad inimesed on õnnelikud".

Tartus Raadil ootab lammutamist veel kümneid vanu sõjaväehooneid

26.08.2013

Eluasemelaenuturg oli juulis taas aktiivsem

26.08.2013

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

3

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

4

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

5

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

6

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

Toimetaja valik

alt

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

alt

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi