Eesti Energia: Eesti elektriturg toimib paremini kui aasta eest prognoositi

Eesti Energia juhatuse liige Margus Rink sõnas tänasel kohtumisel ajakirjanikega, et vastupidiselt möödunud aastal levinud kahtlustele, on elektriturg Eestis hoogsalt käima läinud. Turu avanemise eel kõlanud ennustused, et konkurentsi ei teki ja kliendid elektrilepinguid ei sõlmi, pole tõeks osutunud.

„Eesti jaekliendid saavad valida 8 elektrimüüja vahel – seda on oluliselt rohkem kui arvasime ka ise möödunud aastal. Laias laastus pakutakse fikseeritud ja börsipõhiseid hindu, kuid kokku on alternatiivseid lahendusi turul kümneid. Ilmselt kasvab pakkumiste hulk lähiajal veelgi, sest tänaseks on teada, et turule on sisenemas kaks uut müüjat. Uut konkurentsi Põhjamaadest võib turule tuua ka Estlink 2 käivitamine järgmisel aastal,“ sõnas Margus Rink.

Rink juhtis tähelepanu ka sellele, et ehkki meedias võrreldakse pea igapäevaselt Eesti hulgihindu Soomega, ei osta ei Soome ega Eesti kliendid tegelikult elektrit elektribörsi Nord Pool Spoti hinnaga. Ta tõi näite, et kui Eestis on keskmine elektri jaehind täna 6 s/kWh kohta, siis Põhjamaades on see kõrgemate müügimarginaalide tõttu üle 7 s/kWh.

Rinki hinnangul on kasvamas klientide aktiivsus elektriturul valikute tegemisel. „Viimased kuud on taas näidanud elektrilepingute sõlmimises hoogustumise märke. Uusi elektrilepinguid sõlmivad eelkõige üldteenuselt lahkujad –keskmiselt lisandub seeläbi Eesti Energias 5000 uut lepingut kuus. Teise huvitava faktina täheldame, et kui kevadel sõlmiti aktiivselt just börsihinnaga lepinguid, siis nüüd on trend taas hinna fikseerimise poole. Ilmselt on selle põhjuseks suvised kõrgemad börsihinnad,“ kirjeldas Rink turul toimuvat liiklust.

Ühe olulise muudatusena tõi Eesti Energia juhatuse liige välja ka selle, et elektrimüüjate pakkumised eri tarbimismahuga klientidele erinevad nüüd rohkem kui möödunud aastal. Kui mullu sügisel erinesid pakkujate hinnad väikese ja suure tarbimisega kliendile keskmiselt 0,2 s/kWh, siis täna on erinevused isegi kuni 0,5 s/kWh.

Konkurentsi tekke tulemusel on Eesti Energia oma turuosast Eestis kaotanud küll ligi 10%, ent selle teevad tasa Lätis ja Leedus sama palju kasvanud müügimahud. Läti elektriturul on Eesti Energia turuosa tänaseks kasvanud 16%le ja Leedus 10%le. Nimetatud turgudel müüb Eesti Energia elektrit vaid äriettevõtetele. Eesti Energial on Lätis ligi 1600 klienti, Leedus aga 900 klienti.

Uus Maa alustas väikese kortermaja müügiga Nõmmel

15.08.2013

Päästeamet ja häirekeskus saavad Lasnamäele ühise hoone

16.08.2013

Kõige populaarsemad

1

Hipsterkorterite hinnad põrkusid taluvuspiiriga

2

Väikeste ruumide sisustamine nõuab nutikust

3

Uus-Peetri Kodu – mugav elu pealinna lõunaväravas

4

SEB: Kinnisvaraturul tasub valmistuda ka halvemaks ajaks

5

Kuidas olla kindel, et uusarendus valmis saab ja inimene rahast ilma ei jää?

6

Eestis asuv hotell valiti parima disainiga luksushotelliks

Toimetaja valik

alt

Haldusreformi järel muutub Eestis ligi 200 000 elukoha aadressi

alt

Virtuaaltuur aitab kinnisvara kiiremini müüa

alt

Korteriomandite mediaanhind tõusis kõikides maakondades