Riik hangib üürimajade projekti mõttekuse kohta täiendava analüüsi

Riigile kuuluv sihtasutus Kredex kuulutas välja hanke, mille eesmärk on analüüsida ettevõtlusministri Liisa Oviiri riiklike üürimajade plaani ja välja selgitada, kuhu riiklikud üürimajad rajada ning mis ulatuses peaks riik seda toetama.

Tellitava töö eesmärgiks on kirjeldada seni Oviiri poolt välja pakutud meetmete tugevusi ja nõrkusi, analüüsida väljatöötatud meetmete paketi rakendusvõimalusi erineva võimekusega tõmbekeskustes ning saada ekspertarvamus, kuidas peaks riik üürimajade ehitamise plaani toetama, selgub hanketeatest.

Praegu on riik ühe meetmetena välja toonud otsetoetuse andmise kohalikele omavalitsustele, mille eest omavalitsuses saavad ise üürimajad ja sellega kaasneva infrastruktuuri välja ehitada. Teine meede näeb ette soodustingimustel üürimajade ehitamise rahastamist ja kolmas meede maa eraldamist omavalitsustele.

Töö tegija peab välja selgitama, missugune neist kolmest meetmest on kõige tõhusam ja pakkuma välja kombinatsioone, mille rakendamine annaks parima võimaliku tulemuse erineva võimekusega tõmbekeskustes. Lisaks oodatakse hankelt üürimajade rajamise eeldatavate kulude analüüsi, sealhulgas tuleks välja selgitada võimalused erasektori kaasamiseks.

Viimase ülesandena peab hanke võitja analüüsima sektori edaspidise arengu perspektiive ja võimalusi avalikku huvi teeniva elamufondi haldamiseks läbi üürielamuportfelli riigi äriühingu või riikliku investeerimisfondi.

Töö tulemiseks peab olema hästi argumenteeritud lõppraport, mille alusel on võimalik rahastamisvahendeid rakendada ja riiklikke tegevusi ellu viima asuda.

Koos olemasoleva statistika ja uuringutega peab tellitava töö raames valmiv aruanne aitama teha vajalikke majanduspoliitilisi järeldusi ning võimaldama teha pikemaajalisi prognoose üürielamute rajamise mõjust erineva tasandi tõmbekeskuste majandus- ja elukeskkonnale.

Perioodil 2017-2020 on riigieelarvesse planeeritud kokku 17,5 miljonit eurot üürielamute rajamise toetamiseks.

Riiklike üürimajade pilootprojekti mahuks kujuneb minister Liisa Oviiri sõnul esialgsetel arvutustel 10 miljonit eurot, millee eest rajatakse 200 korterit.

"Praegu reguleerib üüriturgu erasektor, mis ei suuda alati pakkuda kvaliteeti ja pikaajaliselt fikseeritud hinda ja seda eriti vähem maksejõulisele elanikkonnale, nagu noored spetsialistid. Erasektor ilmselt ei hakka ka kunagi linnalisest piirkonnast väljas kinnisvaraarenduse läbi uut elamufondi looma, sest enamus omavalitsustes on korteri või maja ehitushind oluliselt kõrgemal selle turuväärtusest," on Oviir BNS-ile öelnud.

Allikas: BNS

 

 

Kas uusarenduste kuulutused müüvad täitumatut unistust?

25.07.2016

alt
alt

Tallinna hotellid on suviste tulemustega rahul

26.07.2016

Kõige populaarsemad

1

IT-miljonärid on ära ostnud pealinna suured ja kallid korterid

2

Pensioniraha voolab kinnisvarasektorist mööda

3

Elupindade nappuses Hiiumaa rajab Kõrgessaarde valla kortermaja

4

Esmaspäeval algab Arco Vara uute aktsiate märkimine

5

City24 Kuumad pakkumised – number 1 uusarenduste kampaania Eestis

6

Kuidas kinnisvara ostuks vastutustundlikult laenu võtta?

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida