Omanike Keskliit riiklike üürimajade rajamise programmi ei toeta

Eesti Omanike Keskliit riiklikku üürimajade rajamise programmi ei toeta ja leiab, et riik peaks pigem tegelema üüriregulatsiooni ülevaatamisega.

"Eesti Omanike Keskliidu volikogu arutas kavandatava riigi üürimajade programmi ja selle mõjusid ning meie hinnangul on tegemist sekkumisega vabasse konkurentsi ja turumajandusse, millele rajaneb demokraatlik ühiskond," kirjutab keskliidu juhatuse liige Tõnu Toompark ettevõtlusminister Liisa Oviirile.

"Kinnisvaraomanikud on aastasadu ehitanud Eesti linnadesse tuhandeid üürimaju eesmärgiga teeninda sellest õiglast tulu," märgib ta. "Omanikud soovivad, et riik oma suure rahakotiga ei tule mõjutama üüriturgu ja hindu seal, kus üüriturg toimib."

Maju saab liidu hinnangul ehitada sinna, kus majandus seda vajab ja mitte lootuses, "et teeme majad ja küll siis tuleb ettevõtlus". "Omavalitsustele tehtavad rahasüstid ei tohi olla keelatud riigiabiks konkurentsi moonutamiseks," kirjutab ta.

Riik peaks liidu hinnangul esimese prioriteedina vaatama üle üüriregulatsiooni, mis praegu välistab paindlikke kokkuleppeid üürniku ja üürileandja vahel, kuna tänane regulatsioon on viinud selleni, et kirjalikke üürilepinguid tihti ei sõlmita ja vastupidi väheneb üürnike kaitse ning suureneb tulude varjamise oht. "Üüriõigus vajaks sarnaselt paindlikumaks muutmist nagu tehti tööõigusega majandussurutise ajal," kirjutab Toompark.

Riik võiks kohalike omavalitsusi Toompargi sõnul toetada uute elamute rajamiseks vajaliku taristu väljaehitamisel.

Liidu arvates vajab riigi elamumajandus uut arengukava ja strateegilisteks aruteludeks tuleks ettevõtlusministril taas kokku kutsuda Riigi Elamumajanduse Nõukogu, mis pole aastaid toiminud.

Valitsus arutab üürimajade programmi järgmisel sügisel. Peaminister Taavi Rõivas on varem öelnud, et tõenäoliselt tuhandete uute üürikorterite rajamist riigi raha eest ei tule.

"Igasugune riigipoolne sekkumine on põhjendatud üksnes siis, kui tuvastatakse turutõrge," ütles Rõivas toona.

Ettevõtlusministri programm peab Rõivase sõnul selle turutõrke siis välja selgitama, ning selle eksisteerides pakkuma välja võimalikud lahendused, olgu selleks siis uued majad või vanade majade renoveerimine.

Allikas: BNS

Prognoos: II poolaasta tuleb Tallinna kinnisvaraturul väga aktiivne

08.06.2016

alt
alt

Maaklerite tase vajab turgutamist

09.06.2016

Kõige populaarsemad

1

City24 saade „Meie kaunid kodud“: Näitleja Sepo Seeman tervitab kevadet luksuslikus Kakumäe eramus

2

City24 eripakkumisel tulid müüki kodud ligi 40 uusarenduses

3

Lasnamäe suurimas elamuarendusprojektis algas teise etapi ehitus

4

Kõrge ehitushind ei õigusta ebakvaliteetset remonti

5

Suvila ostuks on alati hea aeg

6

4 kõige tavalisemat viga, mida kinnisvaraarendajad teevad rahastuse kaasamisel

Toimetaja valik

alt

Turuaktiivsuse langust on viimasel kahel kuul vedanud Tallinn

alt

Milline on hea kinnisvarakuulutuse foto?

alt

SEB: Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab ka Eesti ettevõtjaid