Üüritulu deklareerimine kasvas mullu neljandiku võrra

Möödunud aastal kasvas deklareeritud üüritulu summa võrreldes 2014. aastaga 24,6 protsenti 15,2 miljoni euroni, mis tulenes maksu- ja tolliameti (MTA) sõnul peamiselt inimeste paremast informeeritusest ja maksekäitumise paranemisest.

Üüritulu deklareeriti mullu 5641 deklaratsioonis ja üüritulu selle saamist märkis 10,1 protsenti rohkem inimesi, kui ülemöödunud aastal, teatas MTA teisipäeval toimunud pressiüritusel.

MTA teenindusosakonna peaspetsialist Hannes Udde sõnul on üüritulu deklareerimine viimasel paaril aastal jõudsalt kasvama hakanud ja deklareerijate arv ning deklareeritud tulu on selle aja jooksul laias laastus suurenenud poole võrra. "Selle taga on nii inimeste üldine tulude kasv, teavitustöö kui ka maksekäitumise paranemine," ütles Udde BNS-ile.

Üüritulu saamist märkis mullu 10,1 protsenti rohkem inimesi kui 2014. aastal. "Kindlasti jätkame omalt poolt teavituse ja nõustamisega ka tulevikus, suur samm on maksuasjade korrastamise suunas inimestel endil juba astutud," lisas Udde.

Küsimuse peale, kui suurt üüritulu deklareerimise kasvu ootab MTA sel aastal, vastas Udde, et seda on keeruline prognoosida, kuna järgmisel aastal langeb üüritulu maksustamine 80 protsendini teenitud üüritulust. "Ilmselt deklareeritud üüritulu summa järgmine aasta langeb, kuid deklareerijad tuleb juurde," märkis Udde.

Eestis maksutamisele kuuluva välistulu deklareerijate arv kasvas varasemaga võrreldes 32,6 protsenti, mis on Udde hinnangul nii inimeste teadlikkuse kasvu, kui ka riikidevahelise infovahetuse tulemus.

"Ehkki info jagamine teiste riikidega on järjest parem, siis on välistulu üks nendest, mida inimene veel ise käsitsi täitma peab, kuna info ei jõua meieni tulude deklareerimise ajaks. Seetõttu on ainult positiivne, et üha rohkem deklareeritakse see ära õigel ajal,“ lisas Udde.  

2015. aasta kohta esitati kokku 586 066 füüsilise isiku tuludeklaratsiooni, mis on 2014. aastaga võrreldes 0,4 protsenti vähem. Tulu deklareeriti 7,5 protsenti rohkem kui mullu ehk ligikaudu 7,2 miljardit eurot mis teeb ühe deklaratsiooni kohta keskmiselt ligi 12 660 eurot.

Kontrolli tulemusena jäeti tagastamata tulumaksu 6842 deklaratsiooni alusel kokku 361 341 eurot. Üle vaadatakse peamiselt need deklaratsioonid, kus on kajastatud uus võetud eluasemelaen või maksumaksja poolt deklareeritud andmed ei ühti MTA teadaolevate andmetega.

Deklareeritud eluasemelaenude intressidelt saadi keskmiselt tagasi 109, koolituskuludelt 100 ja annetustelt 20 eurot enammakstud tulumaksu. Vähemalt miljon eurot tulu deklareeriti seitsmes deklaratsioonis, mis on ühe võrra rohkem kui aasta tagasi.

Allikas: BNS

Foto: Scanpix

Paide saab 50 000 eurot maksva purskkaevu

24.05.2016

alt
alt

Olympic: Hiltoni hotellihoone müügi üle pole praegu mõtet spekuleerida

24.05.2016

Kõige populaarsemad

1

Kas eelistada kinkelepingut või testamenti?

2

Uusarendused leiavad praegu väga hästi ostjaid

3

Nõmme keskuse areng on sisse saanud uue hoo

4

Merko Ehitus käivitab 130 korteriga Metsatuka arendusprojekti Nõmmel

5

Pirita velodroomist võib saada spordikeskus

6

Ärikinnisvara nõudlus püsib lähiajal madalam

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla