Pärnu linnavõim tahab jõe äärde kõrghooneid

Pärnu linnavalitsuse arvates võiks kesklinnas Laia tänava ja jõe vahelisel alal kuni 95 meetri kõrgusi hooneid püstitada ning peagi taotleb linn muinsuskaitsevööndi vähendamist, muinsuskaitseameti hinnangul aga ei sobi sinna nii kõrged majad, kirjutab Pärnu Postimees.

Lai 22 ja 24 kinnistutest esimene kuulub osaühingule Kalda Majad, teine Pärnu linnale. Mullu hindasid kõrghoonete sobivust Pärnus arhitekt Tanel Tuhal ja planeerimisspetsialist Pille Metspalu, kes leidsid, et jõe äärde, uue autosilla lähedusse võiks ehitada kolm kõrghoonet. Neist ühe kõrgus oleks 95 ja ülejäänutel 63 meetrit. Sellised hooned ületaksid Eliisabeti kiriku 52,5meetrist torni ja muutuksid kesklinna tippmaamärkideks.

Arhitektide hinnangul elavdaksid kõrghooned jõeäärset ala. Kolme kõrghoonesse mahuks 159 korterit 300 elanikule, kõrgematel korrustel asuksid vaateplatvorm ja kohvik. Majadele kohta otsides arvestasid Tuhal ja Metspalu nii vanalinna nähtavuse kui Pika ja Laia tänava vahele jääva uushoonestusega, kirjutab Pärnu Postimees.

Laia tänava, jõe ning Ringi ja Vingi tänava pikendusega piiratud ala asub Pärnu vanalinna ja kuurordi muinsuskaitseala kaitsevööndis. Peale Lai 14 kinnistule 1910. aastal ehitatud elektrijaama ei ole seal ajaloolisi hooneid, kaitsevööndi eesmärk on tagada vanalinna vaadeldavus. Hoonestuse kõrgusele pole selles kohas piiranguid seatud, Ringi tänavast vallikraavini ei tohi aga uusehitiste kõrgus ületada kontserdimaja oma.

Pärnu linnavolikogu neljapäevase istungi päevakorras on ettepanek Eesti Vabariigi valitsusele vähendada muinsuskaitseala kaitsevööndit Laiast tänavast jõe poole jääva ala arvelt. Seda küll ainult Ringi ja Vingi tänava pikenduse vahelisel alal. “See on tühi koht, sealt ei avane vaateid vanalinnale. Tahame algatada debati, mis see muinsuskaitseala on ja milliseid väärtusi me siin kaitseme. Meil pole muinsuskaitseametiga ühtset arusaama,” rääkis abilinnapea Rainer Aavik Pärnu Postimehele.

Linnapea Romek Kosenkraniuse sõnade kohaselt on hulk ettevõtjaid muinsuskaitseametiga konflikti sattunud. “Majadel lastakse pigem mädaneda, sest tingimused on väga piiravad. Tahaks lõpuks selgust, mis edasi saab,” kõneles linnapea, pidades muinsuskaitseala kaitsevööndi kahandamise ettepanekut sel teel esimeseks sammuks.

Muinsuskaitseameti Pärnumaa vaneminspektor Nele Rent ütles ajalehele, et muinsuskaitseamet ja teda nõustav ehitismälestiste ekspertnõukogu, samuti kultuuriministeeriumi juures tegutsev muinsuskaitse nõukogu ei lugenud muinsuskaitseala põhimääruse muutmise ettepanekut põhjendatuks. Muinsuskaitseamet arutas 2015. aastal nii Lai 10, 22 ja 24 kinnistule kõrghoonete ehitamist kui kaitsevööndi vähendamist ja jõudis seisukohale, et need halvendaksid kaitseala vaadeldavust ja tekitaksid ajalooliste kirikutornide kõrvale uue dominandi.

Muinsuskaitseameti hinnangul poleks kõrghoonete ehitamine muinsuskaitseala kaitsevööndisse kooskõlas muinsuskaitseseaduse, Pärnu muinsuskaitseala põhimääruse ega Pärnu üldplaneeringu muinsuskaitse eritingimustega. “Vajalik oleks selle ala rikastamine arhitektuuriga, mis on mitmekesisem ja kõrgetasemelisem kui seni kaitsevööndisse ehitatud maksimaalset kõrguspiirangut järgiv ühetaoline hoonetemüür või monotoonsed ärikeskused. Selleks soovitame lahendada ala terviklikult arhitektuurivõistlusega, mis järgib üldplaneeringu muinsuskaitse eritingimusi,” soovitas ehitismälestiste ekspertnõukogu.

Allikas: BNS

Foto: Scanpix

Ruhnu soovib saarele spetsialistide jaoks üürielamuid

17.05.2016

alt
alt

Tapale kavandatakse veekeskust

18.05.2016

Kõige populaarsemad

1

2020. aasta kinnisvaraturu suurimad võitjad ja kaotajad

2

Uuring: Eesti noored valivad kodu asukoha, Läti noored hinna järgi

3

Pandeemia on tõstnud toitlustuspindade pakkumiste arvu rekordkõrgusele

4

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

5

Saabuv sula paneb lumise katuse vastupidavuse proovile

6

Arco Vara võitis kohtuvaidluse kaubamärgi üle

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!