Merko Ehitus müüs mullu 403 korterit

Mullu müüs kontsern 403 korterit kogumaksumusega 61,4 miljonit eurot, aasta varem aga 395 korterit kogumaksumusega 39,4 miljonit eurot – nii kasvas müüdud korterite arv aastaga 2 protsendi ja nende müügitulu ligi 56 protsendi võrra.

Müüdud 403 korterist asusid 245 Eestis, 111 Lätis ja 47 Leedus, selgub ettevõtte aastaaruandest. Olulist korterite hinnatõusu ei toimunud eelmisel aastal üheski Balti pealinnas. Siiski on korterite hinnad vähesel määral kerkinud, mida peegeldavad ka vastavad riikide uusehitiste eluasemete hinnaindeksite kõverad. Erinevalt ennustatust ei stabiliseerinud eurole üleminek Leedus korterite hinnatõusu ja hinnad tõusid ka 2015. aastal marginaalselt.

Olukord korteriturul on kõigis kolmes Balti riigis peale viimase kolme aasta kiiret kasvu – eelkõige Tallinnas ja Vilniuses – stabiliseerunud. Järsku ja pikaajalist hindade muutumist lähema 6-12 kuu jooksul Merko Ehitus ei prognoosi. Suurenenud korterite pakkumine on toonud kaasa mõõduka surve müügihindadele, mis väljendub eelkõige klientide soovis hindu alla kaubelda, ning mõningase müügiperioodide pikenemise osades projektides. Vilniuse magalapiirkondades ületab pakkumine praeguseks nõudlust ning sellest tingituna ootab ettevõte sealgi müügiperioodide pikenemist. Samas näeb Merko siiski, et ka aktiivse pakkumisega korteriturul on hea nõudlus Merko arendatud ja ehitatud korterite järele kõigis kolmes Balti pealinnas ja samuti samuti Tartus.

Jätkuvalt passiivset Läti korteriturgu on viimastel aastatel toetanud välisinvestorid, kes investeerisid kinnisvarasse Euroopa Liidu elamisloa omandamise eesmärgil. 2014. aastal Lätis vastu võetud seadusemuudatused elamislubade väljastamise korra muutmise osas tegid elamislubade saamise mitteresidentidele kinnisvara soetamise teel senisest raskemaks – kinnisvara soetusmaksumus elamisloa saamiseks tõusis 250 tuhande euroni. Nüüdseks on antud muudatuse mõjul mitteresidentidest ostjad Läti kinnisvaraturult peaaegu kadunud, mis mõjutab eelkõige kallima segmendi kinnisvara eriti Jūrmalas. Täiendavalt mõjutab Läti kinnisvaraturgu teistest Balti riikidest enam ka Venemaa majanduslangus ning rubla nõrgenemine, kuna arvestatav osa EL-i elamisloa omandamise eesmärgil kinnisvara ostjaid on tulnud Venemaalt. Läti pealinnas Riias keskendub Merko kontsern jätkuvalt kohalikule endale kodu soetavale kliendile keskmise hinnaklassiga segmendis.

Leedu pealinnas Vilniuses on toimunud kiire kasv korterite pakkumises eelkõige odavamas hinnasegmendis, kus valitseb tänaseks ka teatav uute korterite ülepakkumine, millega on juba kaasnenud pikemad müügiperioodid. Eelneva taustal on magalate turul tekkinud uus trend, kus mõnede arendajate poolt valmisehitatud kortereid on hakatud andma pikaajalisele, kuni kolmeaastasele rendile koos korteri hilisema väljaostukohustusega. Täiendavalt on Leedu keskpank kinnitanud uued eraisikutele kommertspankade poolt väljastatavate eluasemelaenude tingimused, mis muudab väiksema ostujõuga ostjaskonna jaoks laenude kättesaadavuse keerulisemaks. Merko kontsern keskendub Leedus Vilniuse kesklinnas asuvale keskmisele või kallimale segmendile.

Merko Ehitus tegeleb ehituse peatöövõtuga ja elukondliku kinnisvara arendusega ning pakub professionaalseid ehituse ja kinnisvaraarenduse terviklahendusi oma koduturgudel Eestis, Lätis ja Leedus.

Allikas: BNS

 

Tartu suurendas korteriühistutele antavaid toetusi

29.04.2016

alt
alt

Korterit või maja ei saa omavoliliselt ümber ehitada

02.05.2016

Kõige populaarsemad

1

Hoiatus! Petturid õngitsevad City24.ee nime alt pangakaartide andmeid

2

Veskimöldre elurajoon saab 4,3 miljonit maksva kaubanduskeskuse

3

Ülemiste Citys sai nurgakivi enneolematu rohehoone

4

Kinnisvarabuum on inimeste peas, tehingute arv ja -hinnad seda tegelikult ei kinnita

5

Elamispindade eufooria taandus maikuus

6

Tallinna ühes suurimas elamuarendusprojektis startis neljas etapp

Toimetaja valik

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?