Ettevõtetele maa andmist lihtsustav seadus läbis esimese lugemise

Riigikogus läbis kolmapäeval esimese lugemise riigivaraseaduse eelnõu, mis võimaldab edaspidi kohalikel omavalitsustel lihtsustatult ettevõtluse arendamiseks riigilt maad taotleda.

 

Eelnõu heakskiitmisel ja rakendamisel saavad kohalikud omavalitsused ettevõtluse arendamiseks maad riigilt taotleda edaspidi kahel viisil: oluliste investeeringute tegemiseks tasuta ning muuks ettevõtluseks tuleb tasuda 65 protsenti harilikust väärtusest viie aasta jooksul, teatas rahandusministeerium.

"Mida rohkem vallad ja linnad tegelevad ettevõtluse toetamisega, seda enam paraneb piirkondlik majanduskeskkond," ütles riigihalduse minister Arto Aas pressiteate vahendusel. "Omavalitsused teavad piirkonna vajadusi ning neile tuleb anda rohkem võimalusi ettevõtluse arendamiseks."

Ettevõtjate jaoks lihtsustub maa taotlemine oluliste investeeringute tegemiseks, eeskätt ekspordile suunatud projektide elluviimiseks. Ettevõtjad saavad taotleda maad otsustuskorras ega pea osalema enampakkumistel, kuid tasuda tuleb turuhind.

Taotlused tuleb esitada majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, mis kutsub kokku komisjoni, kuhu kuuluvad majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, rahandusministeeriumi ja keskkonnaministeeriumi esindajad ning vajadusel ka eksperdid. Komisjoni tööd abistab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, kes teeb eelnõustamist, menetleb taotlusi ja tegeleb järelevalvega. Komisjon esitab positiivsed otsuseettepanekud valitsusele.

Eelnõuga täpsustatakse ka riigivara valitsemise põhimõtteid ja lihtsustatakse vara üleandmist ühelt asutuselt teisele, sealhulgas vähendades kooskõlastusringe. Näiteks ei ole enam vaja valitsuse otsust väikeste pindade ja ruumide ajutisele kasutusele andmise kohta. Riigivara valitseja saab edaspidi ise otsustada eluruumi üürimise ja väikesemahuliste lepingute üle. Kinnisvaraotsuseid ei pea enam kooskõlastama rahandusministeeriumiga, need otsused teeb riigivara valitseja või valitsus, vastavalt otsustusõigusele.

Riigile mittevajaliku kinnisasja võõrandamise ja kasutusse andmise korra muutmisega selgitatakse edaspidi võimalikult laias ringis välja, kes ja milleks võiks antud kinnisvara vajada. Huvitatud isikute ringi kaasatakse lisaks riigiasutustele ka kohalikud omavalitsused, avalik-õiguslikud juriidilised isikud, riigi sihtasutused ja mittetulundusühingud ning see toimub riigi kinnisvararegistris.

Täiendatakse riigi osalemist eraõiguslikes juriidilistes isikutes, näiteks ei või riigi sihtasutus edaspidi anda laenu, tagada kolmandate isikute kohustusi, sõlmida krediidi- või finantseerimisasutustega hoiulepinguid ega paigutada oma rahalisi vahendeid finantsvarasse, sealhulgas väärtpaberitesse, välja arvatud juhul, kui vastav õigus tuleneb põhikirjast.

Allikas: BNS

 

Foto: Scanpix

Mis toimub kinnisvaraturunduses aastal 2016?

23.02.2016

alt
alt

Ohtlike ehitistega seotud murede lahendamine võib vajada seaduse muutmist

23.02.2016

Kõige populaarsemad

1

IT-miljonärid on ära ostnud pealinna suured ja kallid korterid

2

Pensioniraha voolab kinnisvarasektorist mööda

3

Elupindade nappuses Hiiumaa rajab Kõrgessaarde valla kortermaja

4

Esmaspäeval algab Arco Vara uute aktsiate märkimine

5

City24 Kuumad pakkumised – number 1 uusarenduste kampaania Eestis

6

Kuidas kinnisvara ostuks vastutustundlikult laenu võtta?

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida