Tark kodu jälgib ja ennustab

Aastaid tagasi, kui esimesed targa kodu lahendused hakkasid laiemalt levima, prooviti kõigepealt integreerida erinevad tehnosõlmed ühtseks tervikuks. See tähendas tavaliselt, et kütteseadmed pidid teadma, mida teeb jahutusseade ning välistama nende samaaegse töötamise, kirjutab Indome OÜ juhatuse liige Lauri Lotamõis.

Tänases nutikas kodus on kõik see samuti võimalik, kuid tänu asjade interneti arengule saame teha veel ühe suure sammu tuleviku poole.

Mängu tuleb ilmateade

Nutikodu oskab lugeda internetist ilmateadet ning analüüsida vastavalt saadud infole ka teoreetilist soojavajadust meie kodudes. See tähendab, et süsteem jälgib ise homset ilmaennustust, aga võib jälgida ka pikemat, kuid see ennustus ei pruugi enam nii täpne olla. Kui selgub, et tänase -10 kraadi asemel lubatakse homme +10 kraadi sooja, saab automaatika seda arvesse võtta ning lõpetada põrandakütte kütmise juba eelmisel õhtul, kasutades edaspidi ära salvestatud soojahulka.

Täpselt samamoodi võib maja ennetada ka suuremat soojavajadust. Kui on ette näha, et ees on järsk temperatuurilangus, saab maja juba varakult selleks ette valmistada ja kindlustada stabiilse soojuse eluruumides.

Kõige rohkem on sellest abi vesi-põrandakütte puhul – seda just suure inertsi tõttu. Põrandaküttega süsteemidel on teatavasti inerts 8-12 tundi, seega võtab igasugune temperatuurimuutus aega.

Tarbi elektrit siis, kui see on odav

Lisaks sellele, et tänapäevane tark kodu suudab homset ilma arvestada, võib see panna oma juhitavaid elektritarbijaid tööle just siis, kui elektrihind on sobiv. Tänasel elektriturul avalikustatakse juba täna ka homsed börsihinnad. See tähendab, et nutikas maja võib ette analüüsida, mis kell on kõige mõistlikum kasutada suuremaid elektritarbijaid.

Teatavasti kõigub elektri börsihind 20 – 120 eurot megavatt-tunni kohta. See tähendab, et kui kasutame elektriboilerit või elektripõrandakütet, saame odava hinnaga elektrit salvestada soojana. Oma kodust elu me päris selle järgi seada ei saa, mida teeb elektrihind turul, kuid suure inertsiga elektrit tarbiva süsteemi puhul ei ole tihtipeale määrav, kui näiteks tunni jooksul lisaenergiat ei kulutata.

GPS suurendab turvalisust

GPS asukoha jälgimine – oleme kasutanud seda võimalust juba aastaid autode navigatsiooniseadmetes, kuid täna on sama võimekus olemas ka igas keskmises nutitelefonis. Ka nutikas kodu oskab GPS-i abil ette näha pereliikmete liikumisi ja vastavalt sellele otsustada edasiste tegevuste osas. Näiteks võib pereema rahus kontorilaua taga tööd teha teadmisega, et kui tema laps jõuab koolist koju ja unustab helistada, annab kodu sellest ise teavitusega märku.

Samamoodi on võimalik GPS infot ära kasutada turvaeesmärkidel – kui lahkute kodust ning unustate aktiveerida valveseadme, tuletab kodu seda ise meelde ja soovi korral lülitab valve sisse teie eest.

Ka teistpidi funktsiooni ei saa ära unustada, nimelt võib kodu tajuda, kui jõuate oma majale lähemale kui X meetrit ning avada juba eelnevalt sissesõiduvärava ja süüdata õuevalgustid. Internetis leiduvast infost on võimalik väga palju ära kasutada targa kodu veelgi optimaalsemaks toimimiseks. Kui see peaks vajalik olema, võib tark kodu jälgida kas või Tallinna vee aktsia hinda ning selle tõusust või langusest koheselt ka teada anda. Kui Eestis mõni toidualane e-poe projekt peaks edukalt ja stabiilselt käima minema, võiks kodu ennustada ette ka vajamineva toiduhulga või miks ka mitte – ise poest vajalikud asjad tellida.

Ringlusesse jõuavad uued 20-eurosed

18.11.2015

alt
alt

Sindi paisu avamine jõudis projekteerimisjärku

19.11.2015

Kõige populaarsemad

1

Merko käivitab Noblessneri sadamalinnakus uue korteriarendusprojekti

2

Uuring: Eesti noored valivad kodu asukoha, Läti noored hinna järgi

3

Pandeemia on tõstnud toitlustuspindade pakkumiste arvu rekordkõrgusele

4

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

5

Kinnisvarafirma Kapitel ostab Logassetsilt pool Nordassetsi

6

Saabuv sula paneb lumise katuse vastupidavuse proovile

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!