Arakas: 2007. aasta tase ärikinnisvaraturul ei tähenda uut buumi

Ehkki käesoleval aastal ületab ärikinnisvaratehingute rahaline maht ilmselt 2007. aasta ehk buumiaja tipu, ei tähenda see, et käimas oleks uus kinnisvarabuum, vaid põhjus on turu ebalikviidsus ja fragmenteeritus, kirjutab Eften Capitali tegevjuht Viljar Arakas ettevõtte ajaveebis.

"Kui rääkida turulikviidsusest, siis antud rubriigis võrreldakse enim tänast päeva 2007. aastaga. Möödunud buumi laineharjal ehk aastal 2007 tehti Balti riikides kokku ligikaudu 1 miljardi euro väärtuses ärikinnisvaratehinguid. Kuigi 2015. aasta ei ole veel lõppenud, siis võib eeldada, et sel aastal see tase ületatakse," kirjutas Arakas.

Kindlasti aga ei tähenda see tema hinnangul, et praegu oleks käimas järgmine kinnisvarabuum. "Pigem on meie Balti ärikinnisvaraturg jätkuvalt nii ebalikviidne ja fragmenteeritud, et välisinvestoreid vaatab siia veel vähe. Ainuüksi Rootsis tehti 2014. aastal ärikinnisvara investeeringuid 17 miljardi euro väärtuses, millest üle kolmveerandi tehingutest teevad kohalikud investorid. Kui Rootsis elab 9,5 miljonit inimest, siis Balti riikides 6,3 miljonit," märkis Arakas.

Balti riikide pealinnade parimate ärihoonete tootlusmäärad on langenud 7 protsendi juurde. Stockholmis on need langenud aga 4,35 protsendile ja Göteborgis 4,75 juurde, Prahas ja Varssavis on need alla 6 protsendi; seega eksisteerib vana Euroopa kui ka Kesk- ja Ida-Euroopa keskuste ja Balti riikide parimate tootluste vahel selge vahe, märkis Arakas ja lisas, et põhjused on seotud nii turu väiksuse kui ka julgeolukuolukorraga.

"[Julgeolekuolukord] oli kuum teema 6–12 kuud tagasi ja mitte enam nii teravalt foonil täna, kui maailma fookus on Süürias ja NATO liikme Türgi õhuruumis toimuval. Niivõrd oluline tootlusmäärade vahe tõstab meid järjest enam välisinvestorite huviorbiiti ehk ahnus saab võitu hirmust. Järgmiselt aastalt võime eeldada antud huvi jätkuvat suurenemist, mis realiseerub ka konkreetsetes tehingutes," kirjutas Arakas.

Allikas: BNS

Rakveres avab uksed Targa Maja Kompetentsikeskus

09.10.2015

alt
alt

Õiguskantsler uurib ehituskeeluvööndi erinevust saartel ja mandril

12.10.2015

Kõige populaarsemad

1

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

2

Viimsis valmib Eesti esimene sviitidega eakatekodu

3

Võtame kodu uusarendusse! Või siis ikkagi mitte?

4

Tagashoidlik loto mängimine kodulaenu ei välista

5

Patarei Merekindlus avas kõigile uksed

6

Parimad läbirääkimiste nipid kinnisvara müüjatele

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla