Ajalooline Kivestu tuulik tõsteti paika

Eile tõsteti karkassile saarlaste ja hiidlaste koostöös valmiv Saaremaa Kivestu tuulik. Ajaloolise tuuliku pidulik avamine leiab aset 11. septembril.

Eesti üks juhtiv alkoholitootja Altia Eesti AS, Saarte Turismiarenduskeskus ja Tuulikute Meistrikoda renoveerivad tänavu Saaremaa Kivestu tuuliku, mis asub Tagamõisa poolsaarel Kihelkonna vallas Kõruse külas. Esimene sündmus Kivestu tuuliku taastamistööde raames, nimelt ligi kahesaja aastase söömripuu langetamine, toimus veebruaris.

1781. aastal ehitatud Kõruse küla Kivestu talu tuulik on vanuselt kolmas Saaremaa tuulik. Tuuliku juures on kasutatud hulgaliselt vanu käsitöövõtteid, mis on laiemalt kasutuselt välja läinud juba 19. sajandi algul, näiteks tuuliku põrandalaudised on paigaldatud puitpunnidega ja tuulik on võimeline tootma ainult lihtjahu. 

Kristel Metsa sõnul valiti Kivestu tuulik järgmiseks renoveeritavaks veskiks välja kuueteistkümne kandidaadi seast, mis olid Saaremaa elanike poolt Altiale taotlustena esitatud. „Kõruse Kivestu talu tuulik jääb Harilaiule viiva loodusmarsruudi äärde, samuti tuulik ei asu kaugel Kõruse külaplatsist. Omanikul on koostöökokkulepe Tagamõisa MTÜ-ga, kes haldab Kõruse küla väljakut ja tuulik on taastamisjärgselt igal ajal kogukonna kasutada. Küla üritused seotakse tuulikuga, et lisada piirkonnale atraktiivsust ja väärtustada kultuuripärandit,“ ütles Mets ning lisas, et uues kuues Kivestu veski peaks täielikult valmima septembriks.

Altia Eesti AS, Saarte Turismiarenduskeskus ja Tuulikute Meistrikoda sõlmisid pikaajalise koostöölepingu, mille alusel ettevõtte juhtiv bränd Saaremaa Vodka toetab Saaremaa sümboliteks peetavate tuulikute taastamist ning eksponeerimist kui pärandkultuuri turismiobjekte. 2013. aastal rahastas Saaremaa Vodka Pihtla valla Ennu küla tuuliku taastamist täies ulatuses ning toetas Leedri küla tuuliku taastamist. Sama aasta sügisel valiti kolmandaks renoveeritavaks tuuleveskiks Saaremaa Ilaste tuulik, mille restaureerimistööd toimusid mullu suvel ja pidulik avamine leidis aset 16. septembril. Üritusest võtsid osa ka Rahvusvahelise Veskiühingu (The International Molinological Society) president Willem van Bergen ja nõukogu liige Ton Meesters Hollandist. Ajalooline Saaremaa veski oli valminud Saaremaa ja Hiiumaa meistrite koostöös.

Rahvusvahelise Veskiühingu president Willem van Bergen näitas Saaremaa pukktuulikute renoveerimisprojektile oma poolehoidu: „Mul on väga hea meel, et on loodud koostöö Altia Eesti ja kohaliku kogukonna vahel ning projektijuhtimine on koostööpartnerite poolt hästi organiseeritud,“ ütles van Bergen.

Saaremaale iseloomulike sümbolite – pukktuulikute – olukord on tänaseks päevaks kriitiline ning ilma toetuseta on need hävimas.

Pukktuulikud on Saaremaa uhkus ja südameasi. Kui 19. sajandi lõpul oli Saaremaal umbes 1270 tuulikut, siis tänapäeval on eksponeerimiskõlblikud vaid paarkümmend. Tuulikute taastamine Altia Eesti AS poolt aitab kaasa ka tuulikumeistrite ameti säilimisele.

Kriitilise piirini langenud Vene turistide arv muserdab majutusasutusi

25.08.2015

alt
alt

Northern Horizon Capital müüb BPT Real Estate-i BaltCap-ile

26.08.2015

Kõige populaarsemad

1

Kodulaenu sissemakse on kättesaadav vaid 13 protsendile peredest

2

Kinnisvaraturg püsis aprillis jätkuvalt kuum

3

Iga neljas eestlane plaanib sel aastal kodu renoveerida

4

Kas oled mõelnud, kui suur on sinu kodulaenu makse 10 aasta pärast?

5

Pro Kapital müüb üle 16 miljoni euroga Kalaranna Kvartali äripindu

6

Uuenduslikku tehaselise rekonstrueerimise toetust taotleb 37 korteriühistut üle Eesti

Toimetaja valik

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?