Vanad elektrisüsteemid vahetatakse lähiaastail uute ja ohutute vastu

Valitsus kinnitas võrgueeskirja muudatused, mis näevad ette ligikaudu 10 000 Tallinna tarbija, 1930 – 1960 aasta vahel rajatud majade elektripaigaldiste üleviimise kaasaegsele pingesüsteemile.

„Tallinnas on veel piirkondi, mille elektrisüsteemid on kuni 85 aastat vanad. Et vähendada pingekõikumisi, elektrikatkestusi, elektriseadmete purunemist ning suurendada kodude ohutust, on arukas vanad seadmed ja juhtmed välja vahetada. Kokku võtab üleminek kokku 12 aastat ja põhiliselt puudutab see Põhja Tallinna ning mõne kesklinna piirkonna vanemaid maju, kus tuleb elektriliine uuendada,“ ütles majandus- ja taristuminister Kristen Michal.

Muudatuse kohaselt peab tarbija kolme aasta jooksul pärast võrguettevõtjalt teate saamist kohandama oma elektripaigaldise üleminekuks uuele pingesüsteemile. Eelnevalt moderniseerib Elektrilevi maja välised võrgud. Võrguettevõtja finantseerib ning korraldab liitumiskilbi ja hoone peajaotuskilbi vahelise kaabli projekteerimise ning ehitamise. Hoonesisese elektripaigaldise uuendamise kulud ja nõuetekohase maanduse ehitamise kulud tuleb hoone omanikul endal katta. Minister lisas, et ümberehitustööde tegemiseks saavad korterelamute ja eramute elanikud juba praegu küsida Kredexilt toetust, mis on kuni 30 protsenti tööde maksumusest ja peaks katma suurema osa juhtmete maksumusest ning paigaldusest. Sel aastal on toetuste kogumaht 300 000 eurot.

„Täna on võrguettevõttel kohustus hoida töös paralleelselt kahte elektrivõrku, nii uut kui vana. Minnes igal pool üle kaasaegsele võrguühendusele, vähendab see kõikide Elektrilevi klientide võrguteenuse hinda ning vähendab elektrikadusid. Samuti on oluline ka ohutuse suurenemine – näiteks Tallinnas tulekahjude arv oli eelmisel aastal 456, millest umbes viiendik on tingitud elektripaigaldise rikkest, ning osa sellest ka vananenud juhtmestikust. Samuti ei saa vanades süsteemides kasutada ka elektriohutust tagavat rikkevoolukaitset,“ rääkis Michal.  

Elektritarbija saab võrguettevõtjalt teate, kui on valmisolek uue pingesüsteemi pakkumiseks ning seejärel on kolm aastat aega, et oma elektrisüsteemi uuendada. Täielik üleminek uuele pingesüsteemile toimub 12 aasta jooksul. Majavälised tööd viib läbi Elektrilevi ning kliendid selle eest tasuma ei pea. Elektriarvesteid ei pea samuti elektritarbijad ise välja vahetama.

Soovitus kinnisvaraostjatele - kaubelge agressiivselt!

07.08.2015

alt
alt

Pindi kinnisvaraindeks kukkus tugevalt teist kuud järjest

07.08.2015

Kõige populaarsemad

1

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

2

Viimsis valmib Eesti esimene sviitidega eakatekodu

3

Võtame kodu uusarendusse! Või siis ikkagi mitte?

4

Tagashoidlik loto mängimine kodulaenu ei välista

5

Patarei Merekindlus avas kõigile uksed

6

Parimad läbirääkimiste nipid kinnisvara müüjatele

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla