Tivoli elamurajooni ajaloolised leiud on avatud uudistamiseks

15. juulil avati Kadriorus Tivoli elamurajooni ehitusplatsil tasuta väljapanek keskajast pärinevatest laevavrakkidest ja fotonäitus muudest artefaktidest, mis olid sealsamas ehituse käigus avastatud kuu aega tagasi. Lähiajal antakse laevavrakk üle Eesti Meremuuseumile

Kadriorus Tivoli elamurajooni ehitustöödel leiti laevavrakkide jäänused, mis pärinevad tõenäoliselt 14.-17. sajandist. Tegemist on endise sadamaalaga, kus varem asus merelaht, kuid 1930ndate aastate lõpus ala täideti.

„Kunagise merepõhja setetes paiknesid kolme kompaktsema vraki jäänused, mis on seni olnud kaetud ligi 4 meetri paksuse täitepinnasega. Väljakaevamiste jooksul on dokumenteeritud mitmekülgset infot ja kogutud materjale, mille edaspidised uuringud ja analüüsid annavad meile uusi teadmisi omaaegsest elu-olust, kaubandusest ja laevaehitusest,“ kirjeldab leitut Muinsuskaitseameti veealuse pärandi vaneminspektor Maili Roio, kelle sõnul samasuguseid leide ja väljakaevamisi varem Eestis ette ei ole tulnud.

Kultuuriväärtusega leiust teavitas Muinsuskaitseametit ehituse peatöövõtja Nordecon, kes koostöös Tivoli arendaja Metro Capitaliga pakuvad igakülgset abi vrakkide nõuetekohaste uuringute läbiviimiseks. Muinsuskaitseameti eestvedamisel oli koheselt objektil alustatud arheoloogiliste uuringutega eesmärgiga vrakid välja kaevata, dokumenteerida ning säilitada. Esimene leitud vrakk nimega „Viljo“ on nüüdseks välja kaevatud ja tõstetud ehitusala idapoolsele pervele, kus ootab koormakatte all edasist transporti. Kõik huvilised saavad tulla Metro Capitali poolt paigaldatud vaateplatvormile, et näha ka teist laevavrakki (nimega „Peeter“) oma silmaga.

Lisaks on kõigil huvilistel võimalus tutvuda leitud artefaktide fotogalerii ja laevade infoga. Vaateplatvorm ja galerii asuvad Kadriorus, Bensiini ja Tuukri tänavate nurga peal. Metro Capitali tegevjuht Mart Habakuke sõnul on selline leid arendaja jaoks esmakordne. „Ühel päeval põrkas kopp kaevamistöödel millegi vastu. Mehed peatasid kohe töö, heitsid pilgu peale ning oli selge, et tegu on millegi ajaloolisega. Muinsuskaitseamet oli kutsutud üle vaatama. Mõned päevad hiljem ehitusplatsi teises otsas kaevates tuli välja teine laev. Röntgenuuringud näitasid, et ehitusalal võib olla veel kolmaski laev. Majade ehitusega oleme sellest unikaalse põhjusega viivitusest sõltumata graafikus ning järgmise aasta sügiseks peaksid majad valmis saama,“ rääkis Habakuk.

Tulevane Tivoli elamurajoon, kust ajaloolised laevavrakid leiti, asub tallinlaste seas Tivolina tuntud looduskaunil alal Kadrioru pargi vahetus läheduses, Pirita promenaadi juures vaid 200 meetri kaugusel merest. Esimese etapi arenduse käigus rajab Metro Capital 2016. aasta sügiseks kaks 5-korruselist maja 39 eksklusiivse korteriga.

Ärikinnisvara turul tõotab tulla rekordkäibega aasta

15.07.2015

alt
alt

Capfield kavandab Tartu maanteele uut kaubanduskeskust

16.07.2015

Kõige populaarsemad

1

Tallinna üüriturg vaevleb ülepakkumise käes

2

Uusarenduste müük kogub uuesti hoogu

3

Allahindlused kinnisvaraturul – müüt või tegelikkus?

4

Kuidas osta korter sissemakseta?

5

Ehitusfirmad: kriisi mõjud jõuavad ehitussektorisse tuleval aastal

6

Hästi lähevad kaubaks ülikoolide lähiümbrusesse jäävad korterid

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla