Ärikinnisvara turul tõotab tulla rekordkäibega aasta

Kinnisvaraalase nõustamisega tegeleva Colliersi hinnangul ei mõjuta Eften Capitali ja East Capitali uued peatselt tegevust alustavad kinnisvarafondid oluliselt turgu, küll aga tuleb käesolev aasta ilmselt ärikinnisvara tehingute puhul rekordiline.

Colliers Internationali investeeringute juhi Margus Tinno sõnul uute kinnisvarafondide turule toomine mitme olulise tegija poolt turgu eriti ei mõjuta. "See raha, mis kuskil olemas on, see kogutakse lihtsalt professionaalse varahaldaja kätte kokku ja investeeritakse. Selles mõttes see turgu nagu eriti ei mõjutagi," ütles Tinno BNS-ile.

Suuremate ja kallimate objektide puhul saab tema sõnul kõik põhitegijad nagunii ühe või maksimum kahe käe sõrmedel kokku lugeda. "Kõik investorid on turul omavahel konkurendid, kõik võistlevad omavahel," rääkis ta.

Teisest küljest on tema sõnul Eesti väikesel turul pidevalt korralike toodete nappus. "Nagu ka Eften ütles, kui neil ei õnnestu paigutada, siis nad maksavad raha tagasi," sõnas ta, lisades, et nii East Capital kui Eften vaatavad nii-öelda Baltikumi-üleselt oma strateegiat ja selles mõttes nende valikud on laiemad, kui võib-olla nendel, kes ainult Eesti turgu vaatavad. "Ka neil, kes vaatavad kõiki sektoreid: nii büroo-, kaubandus-, tootmis- ja laopinnad, ja võib-olla ka hotellid, nende jaoks on ka valik kindlasti suurem."

Läti turgu nimetas Tinno Eesti turuga väga sarnaseks, kuna ka seal on asi väga pealinnakeskne. "Leedus on paar linna võib-olla veel, kus võiks asju vaadata," lisas ta.

See aasta tõotab Colliersi analüüsi kohaselt tulla Tinno sõnul vähemalt Eestis rekordaasta. "Ja kui Läti ka teisel poolaastal suudab oma nii-öelda taset hoida ja võib-olla ka natuke parandada siin eelmise aastaga võrreldes, siis võib ka terve Baltikumi võtmes tulla läbi aja investeeringute mahu mõttes rekordaasta, nominaalis ka 2007. aasta number võidakse üle lüüa.

"Eestis on ärikinnisvaraturg hetkel stabiiline. Ma arvan, et näeme siin teisel poolaastal väga huvitavaid ja suuri tehinguid – tõenäoliselt turu mahu rekord puruneb," prognoosis Tinno.

Hindade tõusu Tinno samas ei prognoosi. "Ma loodan, et ärikinnisvara pool on nii pragmaatline, et siia seda emotsiooni väga sisse ei tule ja otsuste taga on ikka nii-öelda excel. Hinnad on läbi tootluse alanemise tõusnud natuke viimase paari aasta jooksul, aga kuskil tuleb see loogika piir vastu," rääkis ta.

"Praegused madalad intressid soodustavad hindade liikumist, kuigi makromajanduse pool ei toeta seda otseselt – eks ta omamoodi paradoksaalne olukord on," lisas ta.

Rootsi fond East Capital Explorer AB teatas reedel, et investeerib 20 miljonit eurot uude loodavasse kinnisvarafondi East Capital Baltic Property Fund III. Fond on suunatud institutsionaalsele investorile ning selle plaanitav omakapital on 100 miljonit eurot. Eesmärk on keskenduda kõrgekvaliteetsele ärikinnisvarale Tallinnas, Riias ja Vilniuses.

Eften Capital lõi tänavu alternatiivse investeerimisfondi Eften Real Estate Fund III, mis kaasas emissioonis 10,5 miljonit eurot ja kavandab sügisel ka teist emissiooni.

Allikas: BNS

Fotol peatselt avatav Mustamäe keskus.

www.city24.ee

Cityconi Balti ja Taani üksuse käive oli 18,3 miljonit eurot

15.07.2015

alt
alt

Tivoli elamurajooni ajaloolised leiud on avatud uudistamiseks

16.07.2015

Kõige populaarsemad

1

Tartu Kandi arenduses peeti kahekordset sarikapidu

2

III kvartali kinnisvaraturu aktiivsus oli kõrgem kui mullu

3

Uus parkimisnorm on löök koduostja rahakotile

4

Esimesel poolaastal vähenesid Eestis ehitusmahud 2 protsenti

5

Enim vargusi pannakse toime lukustamata ukse või lahtise akna kaudu

6

Patarei Merekindluse arhitektuurikonkursi võitis ideekavand „Taevakaar“

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla