Võtmed panka eluasemelaen teeb laenajatest üürnikud

Niinimetatud võtmed panka eluasemelaenupoliitika tõstaks majalaenude omaosaluse nii kõrgele, et enamus inimesi jõuaks endale vaid üürikodu lubada, ütles Glikman Alvin & Partnerid advokaat Martin-Johannes Raude.

"Võtmed panka süsteem viiks inimesed laenuorjusest üüriorjusesse," ütles Raude. "Tagatise väärtus peab igal juhul katma laenu jäägi ja see sunniks pankasid suurendama sissemaksu protsenti, mis sunniks inimesi sissemaksusummat kauem koguma ja nii üürikorteris kauem olema," rääkis ta Eesti Kinnisvafirmade Liidu, Nordea panga ja arengufondi ühisel kinnisvarakonverentsil.

Rahandusministeeriumi finantsturgude poliitika osakonna juhataja Thomas Auväärt lisas, et kui küsida tänaval inimeste arvamust sellisel moel laenukohustusest vabanemise kohta, siis muidugi vastatakse jaatavalt, kuid selle negatiivne pool jõuab kohale siis, kui minnakse võtma järgmist laenu, kuid siis on laenuprotsent suurem ja nõutakse ka rohkem tagatist. "Ma ise oleksin võtmed panka süsteemi suhtes skeptiline. Pigem tuleks hinnata kliendi maksevõimet ja vaadata, kas kehtivat seadusandlust saaks muuta veel efektiivsemaks," sõnas Auväärt ja lisas, et ka Läti kolleegidelt on tulnud signaale, et tegu oli populistliku sammuga.

"Lätlased jätsid tegemata mõjuanalüüsi, taheti valimistel head teha, kuid sellega nad tegid karuteene, sest turg kukkus," ütles Ober-Haus Kinnisvara AS-i juhatuse esimees Tarmo Kase.

Nordea Pank Eesti Baltikumi laenutoodete üksuse juhi Jarmo Liiver ütles, et kui Lätis valimised läbi said ja võtmed panka süsteemi polnud enam vaja nii pingsalt läbi suruda, siis pangad andsid sellise signaali, kui see sellisel kujul läbi läheb, nagu on laual, siis pangad pöörduvad riigi vastu. "Pangandus on üldse kõige reguleeritum valdkond ja kui mingeid regulatsioone muuta, tuleks ka pangad laua taha kutsuda. Kui teha nii, nagu tehti Lätis, tekib kõigil jama," märkis Liiver.

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu, arengufondi ja Nordea panga ühisel kinnisvarakonverentsil toimunud paneeldiskussioonil arutati võtmed tagasi põhimõttel eluasemelaenu mõju Eesti turule.

Eestis on ajalooliselt olnud erakordselt kõrge koduomanike osakaal, mis ületab mäekõrguselt Euroopa keskmist. Eurostati andmetel oli Eestis 2012. aastal sama palju üürnike kui majalaenu maksvaid inimesi, kuid koos teiste koduomanikega ulatub see osakaal üle 80 protsendi.

Allikas: BNS

Kinnisvara tegu 2014 laureaat on Ülemiste City arendaja Technopolis Ülemiste AS

09.04.2015

alt
alt

Hilton Tallinn Park avatakse järgmisel kevadel

09.04.2015

Kõige populaarsemad

1

Klõps! Üllatavalt hubane kahetoaline terrassiga maja Nõmmel

2

Klõps! Karu on teki all

3

Eesti Meedia uue maja kõrgus käes

4

Maksuekspert: Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk

5

Mida teha, kui korteriomanik ei tule ühistu koosolekule?

6

Kristiine Keskus avab toidutänava ja muudab välisilme tundmatuseni

Toimetaja valik

alt

5 soovitust kinnisvara hinna üle kauplemiseks

alt

Maksuekspert: Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk

alt

MTA ja Airbnb sõlmisid üürileandjaid puudutava kokkuleppe