Tallinna kinnisvara on mitme näitaja poolest Baltimaade kalleim

Eelmise aasta andmetel on Tallinna kinnisvara mitme näitaja poolest Baltimaade kalleim; üldiselt on Eestis kinnisvaraturul seis rahulik, Lätis halb ja Leedus kasvav, kirjutab Eesti Päevaleht.

"Väga lühidalt öeldes on Tallinnas rahulik ja stabiilne areng, kuigi samas on kohati tunda juba uute korterite ülepakkumist," ütles Ober-Hausi kinnisvarabüroo analüütik Rain Rätt. "Tallinnas on viimastel aastatel turg liikunud kiiresti üles ja hakkab rahunema, kuid Vilniuses alles oodatakse korterite hinnahüpet, sest äärelinna korterid on seal oluliselt odavamad [kui Tallinnas]."

Pealinnade puhul jääbki oluline vahe silma just magalate hindu võrreldes. Kui kahetoaline korter Riias maksab 550–800 eurot ruutmeeter ja Vilniuses 900–1200 eurot ruutmeeter, siis Tallinnas on hind 1100–1400 eurot.

Tallinnas on tähelepanuväärne tehingute arvu langus. Arco Vara Tallinna elamispindade osakonna juht Urve Nõgu tõdes, et korteritehingute arv vähenes aastaga 17 protsenti, mis oli üle pika aja suurim kukkumine. Tema hinnangul ei tähenda see siiski, et käes oleks uus masu.

Riiat iseloomustades tõi Rätt esile, et seal on palju buumiaegset müümata vara, millele ostjat otsitakse, ning Riia magalates ei ole erilist tähelepanu pööratud renoveerimisele.

Peale selle on avaldanud Läti turule suurt mõju elamisloaseaduse ja laenutingimuste muutmine. "Riiast on Vene ostja täielikult ära kadunud," nentis Ober-Hausi juhatuse esimees Tarmo Kase. "Baltikum on Euroopast vaadates praegu sõjatsoon. Ukrainas ja Venemaal toimuv avaldab mõju ka siia investeerida soovijaile."

"Läti olukord on olnud kehv alates eelmise aasta viimastest kuudest, mil pangad nõuavad kõigilt elamispindade ostjailt 35-protsendilist omafinantseeringut. Oma laksu andis seisaku tekkimisse ka võtmed-panka-seadus," rääkis Nõgu.

Võrreldes buumiajaga on Riias renoveerimata tüüpkorteri keskmine hind 60 protsendi võrra langenud – kui 2007. aasta juulis maksis see 1620 eurot ruutmeeter, siis tänavu jaanuaris kõigest 637 eurot. Ka Leedu hinnad on 2007. aasta tasemest madalamal, kuid erinevalt Lätist on seal oodata hinnakasvu. "Leedu ostja on praegu äraootaval seisukohal, sest äsja saabus euro," rääkis Rätt.

Ärikinnisvara poolest on samuti atraktiivseim Leedu, kus investorite huvi aina kasvab. Büroopindade turgu veab lääne ettevõtete tugiüksuste saabumine. Lähima aasta jooksul tuuakse seal turule kaks või kolm korda rohkem pinda kui mullu.

Allikas: BNS

Maa-ametil on valminud maakatte ja taimkatte kõrgusmudelid

30.03.2015

alt

Poollooduslikud kooslused vajavad riigi aktiivsemat abikätt

31.03.2015

Kõige populaarsemad

1

Klõps! Üllatavalt hubane kahetoaline terrassiga maja Nõmmel

2

5 soovitust kinnisvara hinna üle kauplemiseks

3

Eesti Meedia uue maja kõrgus käes

4

Klõps! Eksootilise asukohaga 19. sajandi saarevilla!

5

Tallinna kesklinna kerkib 20 miljoni eurone tervisemaja

6

Uusarendused tõstsid Mustamäe korterite hinda aastaga 7,6 protsenti

Toimetaja valik

alt

Uute korterite kallinemine on viinud ostjad tagasi järelturule

alt

5 soovitust kinnisvara hinna üle kauplemiseks

alt

Maksuekspert: Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk