Q Vara juhtide kohtumenetlus lõppes aegumise tõttu

Kunagise kinnisvaraarendja Q Vara kohtuasjas kaebas kahes astmes aegumisotsuse edasi üks süüdistatavaid, kuid riigikohus teatas 26. jaanuaril, et kaebust menetlusse ei võta, kirjutab Eesti Päevaleht.

Juba 2009. aastal teatas Põhja ringkonnaprokuratuur, et kahtlustab Alo Lillepead usalduse kuritarvitamises ja omastamises ning tema venda Ivo Lillepead omastamises.

Buumiajal Baltikumi suurimaks kinnisvaraarendajaks pürginud vennad ja nende äripartner Jürgen Järvik ajasid äri ettevõttes Q Vara. Kinnisvaraarendusest sai aga peagi laenude, varade ja osaluste ümberjagamise ning suurendamisega skeemitamine.

Harju maakohtus seisab endiselt tsiviilhagi, millega Gild Arbitrage nõuab kolmelt ärimehelt tagasi 500 000 eurot ja sama palju veel kõrvalnõuetena. Eelmise aasta lõpuga aga fond likvideeriti ja tõenäosus, et kohus nüüdseks juba olematu hagejaga asjas mingi otsuse teeb, on nullilähedane. Tegelikult oli fondi nõuete suurus 12 miljoni euro kandis.

Põhja ringkonnaprokuratuur alustas menetlust 2009. aastal, aja jooksul lisandus uurimisega hulgaliselt süüdistusi. Samal aastal arestiti ka vendade vara, veel kolm aastat hiljem kohaldati nii neile kui ka Jürgen Järvikule elukohast lahkumise keeld.

Viie aasta jooksul käis kriminaalasi läbi nelja prokuröri vahel. Viimasena jõudis see Katrin Mikenbergini, kelle selgituse kohaselt teadis ta, et 2012. aastal Lillepeadele kohaldatud tõkendiga kuriteo aegumine katkes ja niinimetatud ajaarvamine algas siis viieks aastaks uuesti. Tegelikult oli tõkend varem tühistatud, kuid prokuröride vahetumise ja kriminaalasjade üleandmise käigus ei liikunud see info lihtsalt edasi.

Harju maakohus nõustuski kaitsjate seisukohaga, et kuriteod on aegunud. Selle otsuse kaebas edasi  Jürgen Järvik.

Ringkonnakohus jättis samuti otsuse muutmata ja alles 26. jaanuaril 2015 otsustas riigikohus asja menetlusse mitte võtta ning Lillepead pääsesidki kriminaalkaristusest puhtalt. Peale selle maksis riik kinni ka 7000 euro väärtuses vendade õigusabikulusid.

Prokuratuur  on esitanud Jürgen Järvikule eraldi süüdistuse omastamises. See on tegelikult osa vanast kriminaalasjast, mis ei olnud veel aegunud. Süüdistuse kohaselt pööras Järvik kolmandate isikute kasuks Swedbank Liisingule kuuluvat vara summas 36 800 eurot.

Swedbank nõuab kolmikult ka tsiviilhagi kaudu üle 511 000 euro antud arvelduskrediidi tagasimaksmist. Maakohus mõistiski kolmikult summa välja, aga otsus on edasi kaevatud.

Allikas: BNS

Go Group hakkab Balti jaama arendama

10.03.2015

alt

Mida pidada silmas poolelioleva eramu ostmisel?

11.03.2015

Kõige populaarsemad

1

Riik suurendab väikeelamute omanikele mõeldud rekonstrueerimistoetust

2

Kriis toob uute kortermajade projektidesse muudatused

3

Kas poolikud arendused muutuvad tondilossideks?

4

Pro Kapitali kahjum süvenes esimeses kvartalis 4 miljonini

5

Kui palju maksab maakütte paigaldus?

6

Mainor Ülemiste kinnitas mulluseks puhaskasumiks 12,1 miljonit eurot

Toimetaja valik

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras