Kuidas osta korterit alles ehitatavasse majja?

Kui soovite soetada kodu alles müüki tulnud kortermajja, mis valmib näiteks aastal 2016, tasub suhelda erinevate pankadega, võrrelda eluasemelaenu tingimusi ja uute korterelamute asukohti.

Eluasemelaenuga saab osta korterit ka sellises majas, mida alles ehitatakse ning mis valmib aasta pärast. Laen makstakse välja pärast maja valmimist ja kasutusloa saamist. Sellise eluasemelaenu tagatiseks on ostetav korter, mida pole veel olemas. Uutele ja otse arendajalt ostetavatele korteritele hindamisakti ei nõuta, seda asendab arendajalt saadud müügipakkumine detailse loeteluga, mida korter endast kujutab ning mida sisaldab.

Pankade tootevalikus on lisaks tavalisele eluasemelaenule ka koduvahetuslaen, mille puhul kehtib vaikiv kokkulepe, et vana eluase tuleb müüa ja pangale osa rahast tagasi maksta poole aastaga. Laenuvõtja soovil vähendatakse vana eluaseme müügiaega vahel 2-3 kuuni, kui ostja on juba olemas.

Pangad annavad külaliskorterite ostuks eluasemelaenucase by case, seejuures peab külaliskorteri ostjal olema tavalise korteri ostuga võrreldes suurem omafinantseering. Korterelamu mõtteliste osade ostuks pankadest eluasemelaenu enam ei anta.

Mitteeluruumina registrisse kantud külaliskorteri ost pole keelatud ega keeruline. See on pigem enesetunde küsimus. Küll aga võiks arendajalt mitteeluruumist korteriomandi puhul küsida kompensatsiooniks sama maja teiste korteritega võrreldes 5-10%-list soodustust.

Panga valikul mitu head nippi

Panga valikul tasub võrrelda erinevaid pakkumisi. Mõnel pangal on marginaal väiksem, kuid teisel pangal on seevastu ostjalt nõutav omafinansteering väiksem. Uurige, mis teil igas konkreetses laenu võtmisega veel kaasneb. Näiteks, kui nõutakse pangavahetust, mida teised pangateenused maksavad ja kas on piisavalt pangaautomaate. Igakuise laenumakse suuruse kõrval tuleb jälgida sedagi, kas pangal on õigus intressi tõsta ka siis, kui laenuvõtja ei riku lepingutingimusi.

Kui ise ei oska, tasub lasta teha pangal ka selline maksegraafik, nagu tuleks ajaloo kõrgeima euriboriga. Kogenud maakler viib uue korteri ostja kokku erinevate pankade laenuhalduritega. Sageli piirduvad inimesed ise pakkumise küsimisega vaid kodupangast, kuna on elu aeg ühe panga kliendid olnud. Maaklerilt tasub uurida, milline pank korterelamu arendajat rahastab. Tavaliselt pakub just see pank korteriostjatele teistest pankadest ka mõnevõrra soodsamat eluasemelaenu.

Kui pank annab raha sissemakseks, on ostja võtnud endale kohustuse uus korter pakkumishinnaga ära osta ka siis, kui maja valmimise ajaks on sama maja korterite hinnad langenud. Nii on alles müüki tulnud ja ehitatava korteri ostmisel risk kaotada, kui hinnad langevad, aga tõusva turu tingimustes saab ostja sellest ka võita. Ajaloos on nii ka juhtunud, näiteks Pärnu mnt 110 korteritega.

Miks aga osta uus korter paberilt – vastus on lihtne. See tagab parima vaate, parima korruse ja just teie jaoks parima korteri. Mida edasi, seda väiksem on valikuvõimalus ja võib juhtuda, et ajaks, kui maja valmis ja otsusele jõuate, on keegi teine teile meeldinud korteri juba ära ostnud. Arco Vara jagab tõsistele ostuhuvilistele infot kõigi Tallinna ja Harjumaa suuremate uusarenduste kohta ning aitab sealt parima lahenduse välja valida.

Oht ülearendatud piirkondades

Rohkem kui kahekümne korteriga arendusprojektides on Arco Vara andmetel praegu müügis üle 1000 korteri. Erinevatel andmetel ulatub uute korterite turumaht Tallinnas ja Harjumaal pisut üle 2000. Seda pole liiga palju, kuid küsimus on pigem selles, kui palju neist korteritest on veel müügis ka kahe aasta pärast ning kui paljusid praegu detailplaneeringu staadiumis korterelamuid on selleks ajaks ehitama ning müüma hakatud.

Arendaja ja ostja suurimaks riskiks on korterelamu asukoht. Kui ehitad Kentmanni tänavale, võid korterit ka edaspidi osta ja müüa hinnaga 5000 eurot ruutmeetrist. Kui ostad aga Astangule, kus vaba maad on palju, võivad ka 1000eurose ruutmeetrihinnaga korterid mingil hetkel lattu seisma jääda. Kõige ohtlikumad on ülearendatud ja üsna madala hinnatasemega piirkonnad, kuhu inimesed massiliselt kortereid ei osta.

Kredexi käendusega eluasemelaenude maht kasvas 25,7 protsenti

28.01.2015

alt

EstateGuruga saab investeerida kinnisvarasse ka väljaspool Tallinna

28.01.2015

Kõige populaarsemad

1

Maikuu üllatas Tallinna korterite hinnakasvuga

2

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas mais aastaga 9,1 protsenti

3

Mida jälgida elamukrundi valikul?

4

Lastega perede ühisjooneks on oma kodu ja palju ruumi

5

Kinnisvara müük võib jääda registreerimata tehnosüsteemide taha

6

Tallinna Sadam avas 1,7-miljonise Pikksilma promenaadi

Toimetaja valik

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras