Kinnisvarafondid kardavad ärikinnisvaraturu ülekuumenemist

Kinnisvaraobjektide vähesus, nõrgad makrotulemused nii Eestis kui mujal Euroopas vastamisi vabalt kättesaadava kapitaliga, mis otsib investeerimisobjekti, on mitme Eesti kinnisvarafondijuhi silmis muutnud kohaliku turu ülekuumenevaks.

Hõlpsasti ja odavalt laenatavat raha on turul piisavalt, kuid väheks jääb müügis olevatest büroo-, lao- ja tööstushooneteks, samuti majandusaktiivsusest, mis hooneid käigus hoiaks, rääkisid nelja Eesti tegutseva kinnisvarafondi – Eften Kinnisvarafond, Capital Mill, East Capital Real Estate ja Northern Horizon Capital juhid reedel kinnisvarakonverentsil.

Kõige pessimistlikumas toonis nägi olukorda Eften Kinnisvarafondi juht Viljar Arakas, kelle sõnul on kinnisvaraturul „muusika läinud valjuks ja baaris pakutakse väga kangeid jooke“. Arakas märkis, et praegu on väga hea aeg ärikinnisvara müügiks või hoidmiseks, kuid turul pakutavate objektide tulususootused on läinud nii kõrgeks, et osta ei ole enam mõtet. „Eften pole viimased 9 kuud osalenud ühelgi poolavalikul pakkumisel, me pigem müüme, ostame midagi muud, et muuta profiili,“ ütles Arakas. „Kui meie kalkuleerime oma arvutustes väliskapitali hinnaks 4,5 protsenti – Euriboriks 2,5 ja intressiks 2 protsenti, siis tegelikud intressid on 1,6–1,7 protsenti. Omakapitali tootlikkus pole muutunud, vaid intressid on all, mis tähendab, et intressitaseme taastumisega naasevad ka kõik karid,“ rääkis Arakas.

Ka Capital Milli juht Igor Mölder märkis, et heausklikke investoreid, kes kasvavale turule sooviksid siseneda võib leida, kuid iseasi, kas müüa varasid, mille hindade jätkusuutlikkus on kaheldav. „Turu väiksus ja praegune kapitali küllus on muutunud ohtlikuks,“ ütles ta. Capital Milli strateegia on tema sõnul nihkumas üha enam omaarendustele.

Positiivsemal suunal oli hiljuti 21,8 miljoni euro eest kesklinnas Metro Plaza büroohoone soetanud East Capitali juht Madis Raidma, kelle hinnangul on küll tõsi, et vaba kapitali liigub palju, kuid see veel ei tähenda, et tekkimas oleks kinnisvaramull.

Ka Taani ja Soome pensionifondide raha vahendav Northern Horizon Capitali juht Michael Schönach oli seda meelt, et Euroopas ja maailmas liikuv investeerimisobjekte otsiv kapitali hulk peaks vastupidi pessimisimi vähendama, Schönachi sõnul on vähemalt Baltikumi pealinnades küll piisavalt võimalusi kinnisvarasse investeerimiseks. "Euroopa Liidu majandus on nõrk, kuid Aasiast pärit kapital sellest hooli," ütles ta.

Allikas: BNS

Septembris peatus majutusettevõtetes mullusest rohkem turiste

10.11.2014

alt
alt

Riik keskendub tulevikus kinnisvara üürimisele ja ühismajadele

10.11.2014

Kõige populaarsemad

1

Maikuu üllatas Tallinna korterite hinnakasvuga

2

Kõrge huvi maakodude vastu rauges eriolukorra kadumisega

3

Eesti Pank: kodulaenude intressid tõenäoliselt ei tõuse

4

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas mais aastaga 9,1 protsenti

5

Mida jälgida elamukrundi valikul?

6

Tallinnas lõpetatakse muru kõrguse mõõtmine

Toimetaja valik

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras