Ukraina konflikt tõstis venelaste huvi kinnisvara vastu

Poliitiline kriis Ukrainas kahandas venelaste usku rahvusvaluutasse ning ärgitas kinnisvara ostma nii Peterburis kui ka Eestis, leiab Arco Vara Virumaa piirkonna juht Aleksandr Bogens.

Venemaalaste aktiivsus Eesti kinnisvaraturul pole Ukraina poliitilisest kriisist ja konflikti süvenemisest eriti kannatanud. Sündmused Ukrainas on kõige rohkem mõjutanud euro ja rubla vahelist kurssi. Kui varem maksis 10 000 eurone investeering venelastele umbes 430 000 rubla, siis mõned kuud tagasi, kui rubla kurss oli eriti madal, läinuks sama investeering maksma pea 510 000 rubla.

Rubla madal kurss aitab kinnisvaratehingutele kaasa. Veel mõned kuud tagasi oli Peterburi ja selle suurlinna ümbruse eluasemeturg kasvufaasis. Kasv tulenes peamiselt sellest, et inimesed ei tea, kuidas poliitiline olukord muutuda võib ega usu rubla stabiilsusesse. Nad kardavad kohaliku valuuta järsku kukkumist ja ostavad oma säästude kaitsmiseks kinnisvara. Peterburis sellise madala hinnaga kortereid, nagu Eestis, pole, kuid siin on 10 000-20 000 euroseid kortereid jällegi piisavalt. Nii ongi Eesti kinnisvara neile Venemaa kodanikele, kes otsivad võimalusi oma mõnekümnetuhande euro suuruste säästude paigutamiseks, väga ahvatlev.

Vene ostjate huvid ja prioriteedid on seinast seina. Paljud püüavad leida kinnisvara Narva-Jõesuus. See on linn, millega Peterburi elanikel seostub palju mälestusi. Narva-Jõesuu areneb väga tormiliselt, siin avatakse uusi spaasid ja hotelle. Venelaste jaoks on Narva-Jõesuu kinnisvara mitte üksnes kinnisvara välismaal, vaid kinnisvara mainekas ja tuntud kuurortlinnas.

Üsna paljud kliendid küsivad Arco Varast infot nii uute kui ka vanemate Tallinna korteritekohta. On neid, kes otsivad korterit Pärnusse. Päris paljud venekeelsed inimesed otsivad hästi odavaid kortereid, mis oleks samas elamiskõlblikud, nagu Kohtla-Järvel, Kiviõlis, Jõhvis ja Aseris, kus täiesti viisaka ühe- kuni kahetoalise korteri saab 4000-6000 euroga. Kinnisvaraomaniku staatus annab neile võimaluse saada Schengeni viisat.

Kui Peterburi korteri keskmine ruutmeetri hind on 2000 eurot, siis sealse eliitaarse elukoha hind võib ulatuda 5000-8000 euroni ruutmeetrist. Narva-Jõesuus tähendab kallis kinnisvara 800-1700 eurost ruutmeetrihinda. Kohtla-Järvel, ehk 10 kilomeetrit merest, on ruutmeetri hinnaks vaid 150-200 eurot.

Vene ostjad on palunud Arco Varal otsida maju ka Kesk- või Lääne-Eestisse, näiteks Viljandimaale, Järvamaale või Pärnumaale. Seejuures tahavad ostjad, et koht oleks privaatne ja ümberringi oleks eestlased.

Vene kodanikele pakub huvi ka ärikinnisvara. Viimastel aastatel on olnud suur nõudlus selliste piiriäärsete äripindade järele, mida saaks kasutada logistika- ja laokeskustena. On investeeritud ka hotelli- ja turismiärisse. Ärikinnisvara sektoris on vene ärimeeste eripäraks, et nad võivad olla valmis panustama kohalikest investoritest oluliselt rohkem, kuid on harjunud saama maksimaalset kasumit lühikese ajaga.

Valmis Käsmu jahisadama detailplaneeringu eskiis

29.09.2014

alt

Omanike Keskliit: uue muinsuskaitseseadusega tuleb kompenseerida omanikele majanduslik kahju

29.09.2014

Kõige populaarsemad

1

City24 saade „Meie kaunid kodud“: Trummar Reigo Ahven tunnetab rütme stiilses Raekoja platsi korteris

2

Tallinna korteriturg: uute kodude buum kandub Haaberstisse

3

Osta kinnisvara raudtee lähedale

4

Tallinna eluaseme taskukohasus eelmisel aastal veidi paranes

5

Tallinn müüb enampakkumisel 1,5 miljoni euroga kesklinna parklat

6

Tartu kuulutas täna välja eelmise aasta parimad ehitised

Toimetaja valik

alt

Turuaktiivsuse langust on viimasel kahel kuul vedanud Tallinn

alt

Milline on hea kinnisvarakuulutuse foto?

alt

SEB: Põhjamaade kinnisvaraturu langus mõjutab ka Eesti ettevõtjaid