Kredexi toetus tõi kortermajadele aastas 4,5 miljonit eurot kokkuhoidu

Korteriühistud on Kredexi rekonstrueerimistoetuse abil investeerinud korterelamute renoveerimisse kokku 151,4 miljonit eurot ja hoiavad sellega iga-aastaselt kokku 4,5 miljonit eurot.

Ajavahemikul 2010-2014 on Kredex eraldanud korterelamutele rekonstrueerimistoetusteks 37,7 miljonit eurot. Kredexi abil on renoveeritud 663 korterelamut, mille suletud netopind on 1,9 miljonit ruutmeetrit, see moodustab 9,7 protsenti kõigi enne 1991.a ehitatud Eesti korterelamute köetavast pinnast, teatas Kredex.

"Kuna enamus Eesti korterelamutest on ehitatud nõukogude ajal, on Eesti elamufondi suurimaks probleemiks hoonete suur energiakulu, mis avaldab kõrge soojusenergiahinna tõttu suurt mõju leibkondade majanduslikule olukorrale. Suur osa Eesti leibkondadest elab korterelamutes ja kuna rekonstrueerimine võimaldab kokku hoida kütteenergiat, on selle abil võimalik märgatavalt vähendada ka eluaseme ülalpidamiskulusid," ütles Kredexi eluaseme ja energiatõhususe divisjoni juht Triin Reinsalu.

Korterelamu rekonstrueerimistoetuse järjepideva eraldamise tulemusena on suurenenud inimeste teadlikkus ja seega on aastate jooksul suurenenud terviklikult rekonstrueeritavate korterelamute arv. Kui 2010. aastal rekonstrueeriti 35-protsendilise toetusega terviklikult ainult üks korterelamu ehk 3 protsenti toetuse otsuse saanud majadest, siis järgnevate aastate kasv lõppes 2013. aastal juba 62 terviklikult rekonstrueeritud kortermajaga ehk 61 protsendiga toetuse otsuse saanud majadest.

Rekonstrueerimistoetust on taotletud kõige rohkem Harjumaal ja Tartumaal, kõige vähem aga Hiiumaal ja Võrumaal. Analüüs näitas samuti, et rekonstrueerimise otsuse langetamist mõjutavad eeskätt küttehind ja leibkonna sissetulek.

Renoveerimise tulemusena on korterelamud saavutanud arvestuslikult 43 protsenti energiasäästu. Praktiliselt tähendab see, et möödunud aast lõpu seisuga rekonstrueeritud korterelamud säästavad aastas 60 gigavatt-tundi kütteenergiat, mis võrdub hinnanguliselt aastase Haapsalu linna kaugküttevõrgus tarbitava soojuseenergia kogumahuga. Küttehinna 75 eurot megavatt-tund juures tähendab see aastas 4,5 miljoni euro suurust kokkuhoidu.

Korterelamute rekonstrueerimistoetuse eraldamiseks kasutati vahendeid, mis saadi Eesti riigi kasutamata saastekvootide müügist Luksemburgile. Rekonstrueerimistoetust sai taotleda Kredexist 15-protsendilises, 25-protsendilises ja 35-protsendilises mahus projekti kogumaksumusest, sõltuvalt korterelamu rekonstrueerimise terviklikkuse tasemest.

Kredex on riigile kuuluv finantsasutus, mis aitab parandada Eesti ettevõtete rahastamisvõimalusi, maandab krediidiriske ja võimaldab inimestel rajada või renoveerida oma kodu.

Esimeses poolaastas investeeriti Eesti kinnisvarasse 100 miljonit

03.09.2014

alt

Tallinna korterite pakkumiste arv kasvab kiirelt

03.09.2014

Kõige populaarsemad

1

Tallinna kinnisvaratehingute arv langes mullu esimest korda 10 aasta jooksul

2

Riigi Kinnisvara AS paneb tänavu müüki ligi 300 objekti

3

Klõps! Karu on teki all

4

Maksuekspert: Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk

5

Kinnisvarafirma Colonna investorid ostsid Lõkke 4 büroohoone

6

Mida teha, kui korteriomanik ei tule ühistu koosolekule?

Toimetaja valik

alt

Maksuekspert: Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk

alt

MTA ja Airbnb sõlmisid üürileandjaid puudutava kokkuleppe

alt

Maaüksuste piiride korrastamine muutub maaomanikele lihtsamaks