Sundüürnikud nõuavad valitsuselt kompensatsiooni

22. augustil toimus Vabariigi Valitsuse omandireformikomisjoni koosolek, mida juhatas komisjoni esimees riigihaldusminister Jaak Aab. Päevakorras oli üürnike liidu poolt 2016. aasta septembris Riigikogule esitatud seaduseelnõu, mille toetamiseks oli liit kogunud 5114 allkirja ja mis lühidalt sisaldab nõuet kompenseerida omandireformi käigus tagastatud majade elanikele kodukaotuse kahjud.

Üürimine, Heimar Lenk, Helle Kalda, Sundüürnikud, Jaak Aab, Eesti Üürnike Liit

Eesti Üürnike Liitu (EÜL) esindavad komisjonis liidu esimees Helle Kalda ja Riigikogu liige Heimar Lenk.

Kalda sõnul tõusis peateemaks arutelu selle üle, kas EÜL koostatud kompenseerimisseaduse eelnõu on juriidiliselt ja õiguslikult pädev või vajab rahvusvahelist ekspertiisi. Viimase ettepaneku tegi Rahandusministeeriumi riigivara osakonna nõunik Uku Hänni.

Hänni seisukohaga ei nõustunud Kalda, kelle hinnangul käsitleb kompenseerimine vaid väikest osa tervest omandireformiseadusest.

„See osa on jäänud tänaseni täitmata ning tuleks lahendada omandireformiseaduse piires,“ selgitas Kalda. „Vastasel korral tuleks nõuda rahvusvahelist ekspertiisi terve omandireformiseaduse kohta.“

Kalda lisas, et siis tuleks ekspertiisi anda nii vara tagastamise kui ka erastamise protsess tervikuna. „Siis tõuseb ka küsimus, kas selline laustagastamine, mis viidi läbi vaid ühes Ida-Euroopa riigis – Eestis, kas see oli õiguspärane tegevus?“, küsis Kalda.

Teine teema, mille tõstatasid mõned komisjoni liikmed, oli see, et EÜL-i eelnõu ei sisalda majandusanalüüsi. Kalda sõnul ei saagi üürnike liit kui mittetulundusühing, mis pealegi tegutseb ainult ühe omavalitsuse – Tallinna – piires, analüüsida riiklikult kehtestatud seaduse mõjusid.

„Meie ettepanek on, et tuleb kiiremas korras asuda koostada register tagastatud majades elanud elanikest ja nende korteritest. Seda peab tegema üleriigiline institutsioon, sest omandireform viidi läbi kogu Eestis,“ selgitas Kalda.

Kalda lisas, et kahtlemata on majandusanalüüs vajalik ja selle poolt Üürnike Liit kindlasti on. Siis saab vastata ka küsimusele, kui palju 50 aasta jooksul elanud põlvkonnad panustasid kogu Eesti elamumajandusse.

„Majade tagastamisel ja erakätesse andmisel jäi osa Eesti elanikke kõigest ilma, kuigi elamud sisaldasid ka nende tööd ja raha ning kogu omandireform maksti kinni ka kodust ilma jäänud inimeste maksurahaga. Kui koostame registri, siis näemegi täpselt, kui palju on kortereid ja neid inimesi, kes on õigustatud kompensatsiooni saama. Selle tuvastamine on riigi ülesanne, sest riik on selle oma kodanikele võlgu.“

Omandireformi komisjon kogunes täna teist korda. Esimene koosolek peeti märtsis. Vahepeal vahetus komisjoni esimees, kui endine riigihaldusminister Mihhail Korb lahkus ametist.

Foto: Scanpix

East Capital müüb GO9 kaubanduskeskuse Vilniuses

23.08.2017

alt
alt

Algab konkurss „Aasta Ehitaja 2017“

24.08.2017

Sarnased uudised

alt

Lahendus külaliskorterite probleemile ärimaal oleks sihtotstarbe muutmine lihtsamaks

alt

Naised investeerivad ühe enam üürikinnisvarasse

alt

Kuidas vabaneda pahatahtlikust üürnikust?

alt

Tallinna üüripakkumistest pooled asuvad Põhja-Tallinnas ja Kesklinnas

alt

Airbnb toaüürijad on kahe kuuga deklareerinud tulu 647 000 euro eest

alt

Üürikinnisvara investorid eelistavad jääda praegu pealtvaatajaiks

alt

Tallinna üüriturg globaliseerub

alt

Maksuekspert: Airbnb maksude tasumata jätmine on suur ja kallis risk

alt

Lumi Capital ja LHV pensionifondid soetavad uued üürimajad Bonava arenduses

Kõige populaarsemad

1

City24 saade „Meie kaunid kodud“: Näitleja Veikko Täär hindab Tartu kõrgeima elumaja vaateid

2

Nõmmel müüakse haruldast liftiga eramut

3

SEB: eluasemeturu tugeva kasvu periood on jäämas seljataha

4

Pärnu kaubanduskeskus Port Artur kavandab laiendust

5

Kui palju saab korteri hinnast alla tingida?

6

Ehitushinnaindeks jätkas mõõdukat tõusu

Toimetaja valik

alt

Kui palju saab korteri hinnast alla tingida?

alt

Kantar Emor: Eestlaste koduostubuum jätkub ka lähiaastatel

alt

Turuaktiivsuse langust on viimasel kahel kuul vedanud Tallinn