Kinnisvarafirmade hinnangul on Tallinnas nõudlus mikrokorterite järele

Kinnisvarafirmade hinnangul on Tallinnas selge nõudlus mikrokorterite järele olemas, kuid nende rajamist pidurdavad erinevad normatiivid.

Kinnisvaraturu ülevaated, Endrik Mänd, Endover KVB, Metro Capital, Ain Kivisaar, Robert Laud

"Turunõudlus on selgelt olemas mikrokorterite osas," ütles Endover KVB OÜ juhatuse liige Robert Laud kolmapäeval Eesti Kinnisvarafirmade Liidu ja Swedbanki korraldatud konverentsil. Mikrokorterite all peavad ettevõtted silmas eelkõige kuni 20-ruutmeetriseid kortereid.

Osalt on see tema sõnul seotud sellega, et nooremad, pealetulevad põlved on palju rohkem üürimisaltid ja teistsuguse elustiiliga, liikudes palju ringi. "Sellised väikesed üürimiseks pakutavad pinnad seda kõike võimaldavad," ütles Laud, lisades, et turunõudlus väiksemate pindade osas on kasvav.

"Kui oleks võimalik kesklinnas teha väiksemaid kortereid, kus parkimiskohtade nõue ei poo, oleks see kindlasti toode noorematele inimestele. Teiselt poolt aitaks see kindlasti linnaruumi elavdada," rääkis Laud.

Metro Capital OÜ partner Ain Kivisaar sõnas samuti, et ettevõte on mõelnud turusoovidele vastutulemise peale, kuid peab pigem silmas 30-35 ruutmeetriseid kortereid mõistlikus asukohas. "Miks neid teha ei saa, on erinevad normatiivid: parkimine, valgusnormatiivid," ütles Kivisaar. "Pigem ootaks, et Tallinna linn oma nõudmisi veidi leevendaks, mis võimaldaks selliseid kortereid turule tuua."

Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd sõnas, et mikrokorteritele on turul kindlasti oma nišš olemas. "Küsimus on selles, et seda mudelit mõistlikult rakendada. See eeldab nii riiklikus seaduses kui kohalikus reeglistikus lävendite üle vaatamist ja allapoole laskmist, muidu ei kanna ehituslikult välja," rääkis Mänd.

Üks lahendus selles osas on Männi sõnul parkimiskohtade nõude leevendamine ja asendamine rattakohtadega. "Rekreatsioonialade tagamine võib samuti osutuda liiga rangeks nõudeks," lisas ta.

"Kui regulatsioon ja linnapoolne soosiv suhtmine tekivad, lähevad paljud seda nõudlust rahuldama, tekib mõneks ajaks ülepakkumine ja mõistlik konkurents," sõnas Laud.

"Tallinn kasvab, iga aasta tuleb siia rahvast juurde, teispidi elamufond ikkagi vananeb. Need entry level korterid mujalt tulnute jaoks, neid tundub turul täna nappivat," märkis ta, lisades, et vaevalt mikrokorterid tõrjuvad turult suuremate korterite arendamise.

"Ma ei usu, et sellised tooted saaksid valdavaks," lisas ka Kivisaar. "Esialgu tehakse neid ilmselt väga palju, kuna nõudlus on aastate jooksul jõudnud koguneda."

Aknapesu võib tuua üüratu arve

13.04.2017

alt
alt

Kestva kodu saab ehitada ka säästlikult

13.04.2017

Sarnased uudised

alt

Olukord on halvendanud ennekõike ärikinnisvara valdkonnas

alt

Hästi lähevad kaubaks ülikoolide lähiümbrusesse jäävad korterid

alt

Uusarenduste müük kogub uuesti hoogu

alt

Allahindlused kinnisvaraturul – müüt või tegelikkus?

alt

Kinnisvaraturg jätkas juulis taastumise lainel

alt

Korteritehingute aktiivsus on jõudsalt taastunud, korterite hinnad langenud

alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind langes juulis 0,3 protsenti

alt

Kõrgharitud eelistavad elada Harju ja Tartu maakonnas

alt

Kinnisvaraturul valitsevad optimism ja pessimism segamini

Kõige populaarsemad

1

Üüritulu deklareeritakse karmi sanktsiooni kartuses üha enam

2

Kinnisvaraturg jätkas juulis taastumise lainel

3

Varajane tudengikorterite palavik vähendab kaugemate õppurite valikuid

4

Peamised müüdid, mis kimbutavad koduostjaid

5

Tartu Kandi arenduse esimene hoone sai ehitusloa

6

Siseturism aitas majutusäril püsida

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla