5 asja, mida kaaluda enne esimese kodulaenu võtmist

Pole ühtegi teist kohta nagu päris oma kodu – see üks koht, kus võid kõikide argimurede eest peitu minna ning jõudu koguda. Kuigi üürikodus elamise kasuks räägivad samuti mitmed asjaolud, on arusaadav, kui oled hakkanud tasapisi mõtisklema, mis tunne oleks lõpuks olla koduomanik.

Kodulaenu taotlemine.

Selle sooviga käib käsikäes kodulaen, mis aitab teha unistuse teoks ning võimaldab osta ihaldatud kinnisvara. Enne laenutaotluse tegemist on aga mitmeid asjaolusid, millele tähelepanu pöörata. Financer.com tuleb siinkohal appi ja jagab mõningaid õpetussõnu neile, kes mõtlevad esimese kodu ostmisele.

1. Enne laenu võtmist võrdle erinevaid laenupakkumisi

Kuigi oma kodupangast on kodulaenu taotlemine kõige lihtsam ning tihti pakuvad pangad oma klientidele ka kodulaenu soodustusi, ei pruugi kodupanga pakkumine olla alati „see õige“.

Laenuturul on veel palju teisigi pakkumisi, mille hulgas võib olla soodsamate lisakuludega või paindlikemate tingimustega laenupakkumisi. Kuigi pangalaenud on tavaliselt konkurentsitult madalaima intressiga, ei tähenda see alati, et tegemist on sinu vajaduste jaoks parima laenuga. Seetõttu peaksid esimese sammuna võrdlema hüpoteeklaenude pakkujaid ning tutvuma erinevate laenufirmade tingimustega.

2. Ära unusta oma elustiili

Sa võid küll laenuvõtmise tuhinas mõelda, et suudad elada kodulaenu tagasimaksmise perioodi jooksul makaronitoidul, ent kodulaenu puhul ei ole tegemist pisikese kiirlaenuga, mille saab järgmisel kuul tagasi maksta.

Kinnisvaralaenud on pikaajalised kohustused ning seetõttu peaksid sa arvestama sellega, milline on elustiil üldiselt. Kas oled harjunud iga kuu kinos käima? Kas su töökoht, lapse kool, trennipaik ja muud harjumuspärased asutused on lähedal?

Kinnisvara ei ole nagu kingapaar, mille saab järgmisel päeval tagasi viia. Seetõttu tuleks kodulaenu võtmisel kindlasti kaaluda seda, kas su praegune elustiil sobib täiuslikult valitud kinnisvaraga ning kas soovitud laenusumma igakuised maksed ei jäta sind vaid „vee ja leiva“ peale.

3. Mis saab siis, kui stabiilne sissetulek peaks kannatama?

Negatiivselt mõtlemine ei ole kunagi meeldiv, aga just seda tuleks teha laenu taotlemisel. Üldise reegli kohaselt tuleks enne kodulaenu taotlemist mõelda kõige mustemale võimalikule stsenaariumile: kuidas on võimalik laenumakseid teha siis, kui peamine sissetulekuallikas peaks kaduma?

Selle mure osas aitab panga laenukaitse kindlustus, mis tähendab sisuliselt seda, et laenukohustus täidetakse sinu eest, kui peaksid näiteks töö kaotama.

Ainult kindlustusele ei tasuks aga panustada – juba enne laenu võtmist oleks paslik hakata raha säästma „mustadeks päevadeks“ ning seeläbi tagada, et halvima võimaliku stsenaariumi korral on sul võimalik siiski oma kohustustega toime tulla.

4. Omafinantseering aitab kaasa

Pangalaenu puhul on omafinantseering juba sama hästi kui sünonüüm. Mõned teised laenuandjad võivad aga ahvatleda laenu võtma väga madala või isegi nullilähedase omafinantseeringu pakkumisega, mis tähendab, et saad laenu ilma, et peaksid väga suure summa kinnisvara hinnast sisse maksma.

See võib küll esmapilgul tunduda positiivsena, ent mõtle sellele niipidi: mida rohkem korraga sisse maksta, seda lühem on makseperiood ning seda väiksemad on igakuised maksed. Võimaluse korral pane raha pigem mõned kuud kauem kõrvale ja maksa korraga omafinantseeringuna suurem summa.

5. Ära jäta ühtegi dokumenti ega tingimust kahe silma vahele

Juriidilised dokumendid nagu laenulepingud võivad olla väga igavad ja keerulised, ent üks kõige suuremaid karuteeneid, mida sa võid endale teha, on lepingule allakirjutamine seda eelnevalt lugemata.

Kas sa oled kõikidest õigustest ja kohustustest aru saanud? Millistel tingimustel saab laenupuhkust või laenu ennetähtaegselt tasuda? Mida tähendab solidaarsuspõhimõte? Kas laenul on mingeid lisakulusid? Ära häbene küsida nõu, kui sa ei mõista mõnda lepingupunkti – nii väldid võimalikke hilisemaid probleeme.

Enne laenu võtmist võrdle oma valikuid põhjalikult ning mõtle, kas ihaldatud kinnisvara sobib täiuslikult su elustiili ja rahalise käekäiguga. Kui arvestad kõike seda ning lähened oma esimese kodu ostmisele ratsionaalselt, saad sa muretult nautida oma pesakest.

Bauhaus avab reedel oma teise kaubamaja Tallinnas

08.03.2017

alt
alt

Tallinna Lastehaigla kavandab juurdeehitust

09.03.2017

Sarnased uudised

alt

Kuidas pikendada nõudepesumasina eluiga?

alt

Kas sinu aed on suveks valmis?

alt

Millest sõltub sise- ja välisukse hind?

alt

Kui palju maksab maakütte paigaldus?

alt

Kuidas sisustada nõupidamisruum videokonverentside tarbeks õige tehnikaga?

alt

Millistel juhtudel tasub korter müüa koos sisustusega?

alt

Murutrimmerid - elektri- või bensiinitrimmer murupuhmaste eemaldamiseks

alt

4 kõige tavalisemat viga, mida kinnisvaraarendajad teevad rahastuse kaasamisel

alt

Õhupuhastaja valimine avatud köögiga korterisse

Kõige populaarsemad

1

Tartu Kandi arenduses peeti kahekordset sarikapidu

2

III kvartali kinnisvaraturu aktiivsus oli kõrgem kui mullu

3

Uus parkimisnorm on löök koduostja rahakotile

4

Esimesel poolaastal vähenesid Eestis ehitusmahud 2 protsenti

5

Enim vargusi pannakse toime lukustamata ukse või lahtise akna kaudu

6

Patarei Merekindluse arhitektuurikonkursi võitis ideekavand „Taevakaar“

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla