Valitsus eraldab üürikorterite rajamiseks 62,5 miljonit eurot

Selleks, et aidata kaasa ettevõtluse  arengule kõikjal Eestis ja parandada inimeste elutingimusi, kinnitas  valitsus kohalikele omavalitsustele suunatud elamufondi investeeringute  toetuse tingimused, riigitoetus on aastatel 2017-2020 kokku 62,5 miljonit eurot.

Üürikorterid.

„Valitsuse eesmärk on viia Eesti välja majandusseisakust ja vähendada  ebavõrdsust. Selleks, aga tuleb luua eeldused, et ettevõtlus saaks areneda üle Eesti. Töökohad tekivad sinna, kus on inimesed ja vastupidi,“ ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo.  

„Selleks, et soodustada töökohtade teket väljaspool pealinna, tuleb  lisaks ettevõtjate endi investeeringutele, panustada ka kaasaegsesse  elukeskkonda. Seetõttu on valitsus otsustanud toetada kaasaegsete  üürielamute rajamist. Sellega anname hoogu juurde kohalikule  ettevõtluskeskkonnale, tõstame tööjõu mobiilsust, kaasajastame  elamufondi ja parandame inimeste elutingimusi.“

Lisaks pidas valitsus oluliseks, et üürielamute programmi saaks kohalik  omavalitsus kohaldada ka sotsiaalhoolekande seaduses toodud ülesannete  täitmiseks.

Eesti riik ja kohalikud omavalitsused on vaid 4 protsenti elamufondi  omanikud, samas Soomes on eluruumide mahust riiklikult toetatud üüripindu enam kui 15, Taanis 18, Rootsis 25, ja Hollandis 35 protsenti.  

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellitud Eesti elanike hoiakute ja eluasemeturu olukorra uuringust selgub, et avaliku sektori poolt toetatud üürielamispinnale on valmis elama asuma 26% kõigist vastajatest. Uuringu tulemused näitavad, et inimesed on liikumas paindlikuma elustiili poole, kus elukoht ei määra töökohta, vaid töökoht määrab elukoha ning inimesed ei ole enam nii kinni soovis eluaset omada, vaid eelistavad pigem üürida.

Juba Eesti elamumajanduse arengukava 2008–2013 nägi ette  munitsipaal-üürielamufondi suurendamise toetamist vähemalt 150 eluruumi  võrra aastas (st 2013. aastani 700 korterit), ent paraku ei viidud plaanitut ellu. Tol ajal hindas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium  lisaüürikorterite koguvajaduseks 6000 korterit. Hiljuti valitsuses heaks  kiidetud Energiamajanduse arengukava 2030 näeb ette riiklikult toetatud energiatõhusa üürielamufondi loomise sihttasemeks samuti 6000 korterit.

On ilmne, et tegelik vajadus üürielamispindade järele on tunduvalt suurem  praegu olemasolevast ja meelestatus eluaset üürida on kasvutrendis.

Meetmest toetatakse uute elamute püstitamist ja olemasolevate renoveerimist eesmärgiga kasutada hooneid üürielamutena. Toetuse määr on kuni 50%  projekti abikõlblikest kuludest. Maksimaalne toetussumma on kuni 2,5  miljonit eurot taotleja kohta, sealjuures 2017. aastal saab taotleda  maksimaalselt kuni 1 miljon eurot.

Omavalitsus, kes toetust taotleb peab esitama projekti majandusliku  analüüsi ja hoone energiaklassi, näitama planeeringu sobivust  ümbritsevasse keskkonda, tooma välja mobiilse tööjõu osakaalu ehitatavas korterelamus. Lisapunkte annab korterelamu rajamine Ida-Virumaale või  Kagu-Eestisse. 

Korteri puudusi varjates võtab müüja suure riski

03.03.2017

alt
alt

Zelluloosist saab ainulaadse kontseptsiooniga multifunktsionaalne kvartal

03.03.2017

Sarnased uudised

alt

Kodasema plaanib järgmisel aastal jõulist välisturgudele laienemist

alt

Merko ostis 16,8 miljoniga kesklinnas 12 hektari suuruse arendusala

alt

Eestisse kavandatakse Läänemere suurimat filmistuudiot

alt

Riik soovib rohkem panustada elamufondi uuendamisse

alt

Lähiaastail nähakse ette suuri investeeringuid Eesti maanteetaristusse

alt

Uuel aastal suunab riik elamute uuenduseks 33,3 miljonit eurot

alt

Technopolis Ülemiste investeerib uue büroohoone ja parkimismaja ehitusse 18 miljonit eurot

alt

Valitsus kinnitas järgmise aasta kinnisvara lisainvesteeringud

alt

Pangad peavad aitama arendajatel regioonides riske võtta

Kõige populaarsemad

1

2020. aasta kinnisvaraturu suurimad võitjad ja kaotajad

2

Pandeemia on tõstnud toitlustuspindade pakkumiste arvu rekordkõrgusele

3

Uuring: Eesti noored valivad kodu asukoha, Läti noored hinna järgi

4

Luminor: koroonakriisi mõju kinnisvaraturule on möödas

5

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

6

Arco Vara võitis kohtuvaidluse kaubamärgi üle

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!