4 sammu uue kodu stressivabaks soetamiseks

Uue kodu ostmine võib olla ühtaegu nii põnev kui ka stressitekitav, sest kinnisvaraportaalides on silmade eest kirjuks ajavalt palju ahvatlevaid pakkumisi ning esimese hooga on keeruline selles kõiges orienteeruda.

Sisuturundus, Uusarendused, Korteriturg, Korterite müük

Et teekond oleks võimalikult meeldiv, vaatamegi järgnevalt, millises järjekorras tasuks kodu otsimisel samme teha. Käsitleme uusarendusse soetatava kodu näidet, sest just nende pakkumiste puhul on hinna ja saadavate võimaluste ning kasude suhe kõige parem.

1. samm: vali kinnisvara soetamiseks õige aeg

Oma praktikas oleme olnud korduvalt tunnistajaks olukorrale, kus inimene jääb oma unistuste kodust ilma, sest ootab ostuks „õiget aega“. Kuigi vahel võib viivitamine ära tasuda ja lõpuks algsest parema pakkumiseni viia, ei ole see üldreeglina tõsi. Parim aeg kodu ostmiseks on siis, kui saad seda endale lubada!

Uue arenduse seisukohalt on parim aeg ostuks kindlasti projektimüügi alguses. Siis on rohkem vabu kortereid, saab valida sobivat korrust, ilmakaarte suhtes paiknemist, ilusamat vaadet, paremat parkimiskohta ja panipaika ning paljudel juhtudel lubab arendaja vajadusel ostetava elamispinna planeeringut muuta ja enda maitse järgi siseviimistlust valida.

Lisaks, ostes korteri enne maja valmimist, jääb sul piisavalt aega uue kodu planeerimine ja sisustamine läbi mõelda. Kuna köögimööbel ja -tehnika on üks suurimaid kulutusi uue kodu sisseseadmisel, tasub arendaja käest küsida võimalust osta korter koos köögipaketi ning garderoobi lahendusega. Nii saab jagada erinevatele ajaperioodidele muidu üheaegselt tehtavaid kulutusi.

Samuti jääb nii soovi korral aega planeerida olemasoleva elamispinna realiseerimine, sest müüma ei pea kiirustades ja alla turuhinna. 

2. samm: tea oma rahalisi võimalusi

Kui soovid rahastusel kasutada panga abi, tasub enne kinnisvaraportaalidesse sukeldumist alustada hoopis panga külastamisest. Kõige lihtsam on seada sammud oma kodupanka ning lasta hinnata oma finantsvõimekust – nii saad hea ülevaate kui palju ja mis tingimustel sulle laenu antakse. Selliselt toimides on sul hiljem pakkumisi vaadates kindel arusaam, millises hinnaklassis kodu sa endale lubada saad ning kohta vaatama minnes tead, et soovi korral on sul võimalik kohe ka tõsist huvi üles näidata.

Kindlasti peaksid läbi mõtlema ka oma rahalised liikumised vähemalt järgneva poole aasta lõikes, sest pank soovib olla kindel, et oled usaldusväärne ja maksejõuline partner ning seepärast vaadatakse põhjalikult sinu sissetulekuid ja väljaminekuid. Seega, laenu taotlemise perioodil ei tasu näiteks võtta kiirlaene ega teha suuri impulsiivsed oste.

Veel on abiks teadmine, et uute arenduste puhul on paljudel arendajatel finantsasutustes olemas kindlad haldurid, kes projektiga tegelevad ja tervikpildiga hästi kursis on. Soovitame pangas alati pöörduda arendaja poolt soovitatud kontakti poole, sest nii on võimalus saada oluliselt kiirem ja soodsamate tingimustega laenupakkumine omafinantseeringu ja ka intressi osas.

3. samm: otsi, kogu infot ja mine vaatama

Nüüd kui eelarve on teada, tasub järgmise sammuna panna paberile enda jaoks olulised märksõnad, et otsimine oleks struktureeritum ning võtaks vähem aega. Näiteks märgi üles oma eelistused: linnaosa, elupinna suurus, tubade arv, panipaiga olulisus, parkimiskorraldus, tehnilised lahendused.

Uusarendusi on mugav otsida suurematest kinnisvaraportaalidest, sest seal on need ühes kohas olemas ja erinevaid pakkumisi on lihtne omavahel võrrelda. Kui miski juba eriliselt silma jääb, tasub külastada arenduse kodulehte, kus on täpselt kajastatud uue projekti asukoht, vabade korterite müügiseis ning tehniline ja illustratiivne info.

Kui kodulehel leitav vastab ootustele, siis järgmine samm on külastada arendusprojektide kliendipäevi, sest nagu öeldakse: oma silm on kuningas.

Kliendipäeval tutvustavad müügispetsialistid uue arenduse broneerimis- ja müügitingimusi, on võimalik uurida ehituskvaliteeti, tutvuda siseviimistlusega, tunnetada korruste kõrgust, hinnata vaateid ning ruumide proportsiooni – see kõik annab eheda ettekujutuse uuest võimalikust elukohast ning aitab otsuse õigsuses veenduda.

Kindlasti soovitame kliendipäeval olla võimalikult aktiivne ning otsida vastused kõigile tekkinud küsimustele. Näiteks tasub uurida millal maja valmib, kuidas on lahendatud haldusküsimused ja parkimine ning millised saavad olema igakuised jooksvad kulud.

4. samm: hinda ehituskvaliteeti

Kliendipäeval on võimalik hinnata ka ehituse kvaliteeti ja selle põhjal ennustada kui murevaba saab tulevikus seal elamine olema. Järgnevalt mõned aspektid, millele tähelepanu pöörata.

Helipidavuse suurimaks mõjutajaks on siseseinte materjal. Kui kasutatakse tänapäeval levinud kipsplaati, siis on tähtis teada, kas seinte ehitamisel kasutatakse ühe- või kahekordset plaati. Eelistada tasuks kahekordset, sest see tagab parema helisummutuse.

Sanitaarruumide seinad võiksid olla laotud Fibo plokkidest. Kui niiskete ruumide ehitamisel on kasutatud kipsplaate, tuleks arendaja käest uurida, kui hoolikalt on teostatud hüdroisolatsiooni tööd, sest ebakvaliteetse lahenduse puhul pääseb niiskus kipsplaatide taha ning aja jooksul tekib sinna hallitus.

Akende kvaliteedi määrab aknaprofiili (plast, alumiinium või puit) ja klaaspaketi (ühe-, kahe- või kolmekordne) tüüp. Soovitame kindlaks teha, milline on akende U-arv, sest just see näitab akna soojapidavust. Energiasäästlikumad lahendused eeldavad U-arvu alla 1.

Kui vanasti oli levinud ventilatsioonilahenduseks väljatõmbesüsteem, kus värske õhk sisenes ruumi värskeõhuklappide kaudu ning väljus sanitaarruumidest, siis tänapäeval peaks olema igas uues ehitises kasutatud soojustagastusega ventilatsiooni, sest ainult see suudab garanteerida hoonele seatud energiaklassi miinimumnõuded. Viimane kasutab ära ca 80% toasoojusest ja suunab selle uuesti ringlusesse, seevastu esimene läkitab kogu sooja õhu lihtsalt toast välja.

Korteripõhiselt reguleeritav küttesüsteem on saanud normiks, aga ka siin tasub eelistada kaasaegseid lahendusi, kus on kasutatud elektroonilisi termostaate ja andureid, sest neil on kõrge mõõtmistäpsus ja igaühel on lihtne seadistada endale sobilik temperatuur. Nii väheneb oluliselt ülekütmise ja seega ka liigselt maksmise tõenäosus.

Kokkuvõte

Kuigi uue kodu leidmine nõuab kannatust ja pühendumist, aitab see viiest punktist koosnev lihtne kava aitab sul tegutsedes järgmiseks sammuks valmistuda, sihti silme ees ja tuju üleval hoida ning peagi saad nautida oma uues pesas mõnusat äraolemist.

Oma Ehitaja on kogemustega ehitus- ja kinnisvaraarendusettevõte. Meie põhitegevusteks on hoonete ja rajatiste projekteerimine ning ehitamine, kasutades selleks kaasaegseid ja säästlikke insenertehnilisi lahendusi. Üheks viimase aja projektiks on Randla tänava kortermaja arendusprojekt, mille kohta leiad lisainfot siit: http://randla6.ee

Foto: Oma Ehitaja

KPMG: Populismi kasv raputab taristuäri

16.02.2017

alt
alt

Saar soovib 11,5 miljoniga arendada välja Kääriku spordikeskuse

17.02.2017

Sarnased uudised

alt

Bonava alustab Uus-Mustamäe teise etapi ehitusega

alt

Luuslangi kodud ei ole kummalise, vaid hoopis loogilise nimega projekt

alt

Uus-Veerenni - Tallinna kesklinna suurim terviklik elamuarenduse ala

alt

Ainulaadne ÖÖD – investeering, mis tasub end kahe aastaga

alt

Uus-Mustamäe – kaasaegseim elupiirkond Mustamäel

alt

Skyline Residence pakub parimaid linnavaateid

alt

Koidu Kodu: Mõnus elu Uues Maailmas

alt

Vali täisväärtuslikum elu suurlinna äärses uuselamus

Kõige populaarsemad

1

Uskumatu, aga see on Tallinna korter!

2

Kriis annab Tallinna kinnisvarasektorile hoogu juurde

3

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Bali saarele

4

Kinnisvaraturule saabusid Eestisse tagasipöördujad

5

Unikaalne kivielamu, mille väärtus paneb ajale vastu

6

Tehnopoli ehitatakse 8-korruseline mahukas ärimaja

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla