Vabaõhumuuseum sooviks Libertysse rajada koolituskeskuse

Peale seda kui presidendikantselei on otsustanud loobuda Liberty mõisakompleksi presidendi residentsiks renoveerimisest, sooviks kinnistu eelnev omanik Vabaõhumuuseum selle tagasi saada ja rajada sinna koolituskeskuse.

Ärikinnisvara, Arhitektuur, Tallinn

Vabaõhumuuseum soovib Liberty kompleksi tagasi, aga sellega peaks ka raha kaasa tulema, ütles SA Eesti Vabaõhumuuseum juhatuse liige Merike Lang BNS-ile. Kompleks on viimased 30 aastat niimoodi seisnud selle pärast, et Vabaõhumuuseumi projektitaotluseid ei ole rahuldatud ega pole muuseumil piisavalt ka omavahendeid, lisas ta.

"Alustasime Vene ajal seal remonti kui 1986 need hooned muuseumile tulid pioneerilaagrilt. Siis tuli Eesti vabariik ja nüüd ongi käinud see niimoodi, et me oleme püüdnud seal katuseid hoida, aga vammiga võitlus on raskem," rääkis Lang.

Kuigi Vabaõhumuuseum tahaks Liberty tagasi saada koos renoveerimiseks vajamineva rahaga, on Langi sõnul muuseum valmis ka niisama kinnistu tagasi võtma. "Parem on, kui ta tuleb meile tagasi, siis me võitleme edasi nende hoonete eest," märkis Lang.

Hoonetekompleksi erastamine Langi sõnul ei oleks sobiv, sest sellega on seotud muuseumi turvalisus, sest vaheaeda ei ole ja samuti peaks kultuuriväärtusega hoonetel säilima avalik otstarve.

Kui oleks võimalik raha leida, sooviks Vabaõhumuuseum Libertysse rajada koolituskeskuse, rääkis Lang. "Kui presidendi jaoks see 4 miljonit leiti, siis on see raha kuskil ju üleval. Kas sellega peab siis praegu muid eelarveauke lappima – see võiks ju tulla pigem siia."

Kultuuriasutusena oleks Vabaõhumuuseumil võimalik erinevaid üritusi Libertys korraldada ja seda ka välja rentida ja seega ka omanikutulu teenida, lisas Lang.

Presidendi kantselei otsustas möödunud nädalal loobuda president Toomas Hendrik Ilvese ametiajal tehtud plaanist renoveerida Rocca al Mares asuva Liberty mõisakompleksi enam kui 4 miljoni euro eest presidendi ametlikuks residentiks. Presidendi institutsiooni jaoks ei ole Libertyt sellisel kujul vaja presidendi kantselei avalike suhete nõunik Taavi Linnamäe BNS-ile.

Kokku 68 806 ruutmeetri suurusel kinnistul asub seitse hoonet ja Vana-Liberty hoone vundament.

Hooned anti 2014. aasta alguses üle Riigi Kinnisvara AS-ile (RKAS). 2014. aasta alguses astus presidendi kantselei läbirääkimistesse RKAS-iga, ehitamaks Liberty mõisakompleksist moderne hoonetekompleks, kuhu kava järgi oleksid tulnud presidendi esindus- ja eluruumid. Lisaks oleks residents pidanud võimaldama võõrustada väliskülalisi.

Kompleksi renoveerimine hakkas venima erinevate riigihangete läbikukkumise tõttu. Algselt pidurdus projekteerimishange ja seejärel nurjus ehitushange. Ehitushanke nurjus, sest kõik laekunud pakkumused ületasid ehitamiseks ette nähtud 4,4 miljoni euro piiri. Venimise tõttu ei jõudnud kantselei Ilvese presidendiks olemise ajal hoone rajamist otsustada.

Allikas: BNS

Tallinna kesklinna eliitkinnisvara jätkab tõusulainel

13.02.2017

alt
alt

Endover Kinnisvara ja Bauschmidt sõlmisid kompromissi

13.02.2017

Sarnased uudised

alt

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

alt

Fahle Parki rajatakse ainulaadne siseala

alt

Tallink ja Infortar hakkavad 300 miljoniga linnahalli arendama

alt

Tartu kesklinna parkimismaja arhitektuurivõistluse võitis „Turuplats“

alt

Ülemiste Cityt hakkab lennujaamaga ühendama uhke rohehoone

alt

Vaata tipparhitektide nägemusi Ülemiste massiivsest tulevikukompleksist

alt

Juhkentali kvartali arhitektuurivõistluse võitis Arhitekt Martin Aunini töö „Lightpark“

alt

E.L.L. Kinnisvara alustas Juhkentali kvartali arhitektuurivõistlusega

alt

Technopolis Ülemiste arhitektuurikonkursi võitsid KOKO arhitektid

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvaratehingute koguväärtus püstitas II kvartalis uue rekordi

2

Kuidas luua lastele aeda mõnus ja turvaline mänguala?

3

Tabasallu kerkib 15 miljonit eurot maksev kogukonnakeskus

4

Eesti puitmajatootja ehitas Soome elamumessile eksklusiivse villa

5

Materjalide kallinemine tõstis ehitushinnaindeksi rekordtasemele

6

Renoveeritud Viljandi mõisa peahoones avatakse butiikhotell

Toimetaja valik

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?