Oma maja saab alguse krundist

Kallima korteri hinna eest saab praegu püstitada päris korraliku eramu ja sellepärast on kinnistute ostmine üha populaarsem, kirjutab Arco Vara Tartu osakonna maakler Janika Toots.

Elamumaa müük.

Kinnistuid ostavad erinevas vanuses inimesed, kuid eelkõige on tegemist noortega, kes pere juurdekasvu tõttu korterisse enam mugavalt ära ei mahu. Üsna tavaline on noorte perede puhul, et juba korterit müües otsitakse sobilikku kinnistut.

Tühja krundi ostuks pangad enamasti laenu ei anna ning seetõttu on krundiostjate huviorbiidis vanemates suvilakooperatiivides olevad maatükid, millel asuvad väiksemad aiamajad või suvilad. Taoliste kinnistute puhul on ostja plaaniks enamasti olemasolevad ehitised kas lammutada või siis rekonstrueerimise sildi all kapitaalselt ümber ehitada.

Kinnistuid soetatakse aasta vältel, aktiivsem periood on pigem kevadel. Tark ostja aga ostab kinnistu juba talvel, sest siis on õige aeg hakata tegelema erinevate projektide ning lubade taotlemisega, et alustada kevadel maja ehitust.

Krunt pole lihtsalt maalapp

Kinnistu ostul tuleb end kurssi viia sellega, kas on olemas detailplaneering ning milline on kommunikatsioonide olukord kinnistu piiril – juurdepääsuteed, vesi ja kanalisatsioon, elektriühendused, tänavavalgustus, sidekaabel ja gaasitrass.

Oluline on tutvuda ka piirkonnale või arendusele ette nähtud hoonestustingimustega ning mõelda, kas võimalik lahendus on vastuvõetav ja sobilik. Kallimates elurajoonides on paika pandud isegi aedade kujundus ja hekipõõsaste valik, rääkimata siis maja värvist ning katusekaldest ja ehitusjoonest.

Järjest rohkem hinnatakse, millised võimalused oleks tulevikus ökonoomse küttesüsteemi rajamiseks, mis tagaks madalamad ülalpidamiskulud.

Alati hinnatud on loomulikult looduskaunid ja veekogude äärsed piirkonnad. Mida aega edasi, seda rohkem osatakse tähelepanu pöörata ka ilmakaarte tähtsusele maja suhtes.

Lagedal platsil, kus ei ole ei puid ega teid, rääkimata valgustusest, ei õnnestu enam krunte nii kergesti müüa. Krundiostjad on muutunud teadlikumaks ning eelistavad pakkumisi, kus on elementaarne infrastruktuur juba olemas.

Krunte jagub nii Tartus kui lähivaldades

Ülikoolilinnas on praegu sadakond krundipakkumist.

Ihaste piirkond – Järve elamurajoonis on müügis veel 14 kinnistut, hinnad 20-35€/m², suurused 1355 - 3202 m². Kinnistud asuvad kahe tehisjärve ja männimetsa vahetus läheduses. Maarjamõisa piirkond – üksikud kinnistud iseloomuliku kalli hinnaga, pindalalt pigem väiksemad, ca 1000 m², hind 68 €/ m².

Raadi-Kruusamäe – mõned üksikud pakkumised. Arco Vara müüb kinnistuid Kvissentali elamurajoonis, kus neid on müügis veel vaid 13. Kinnistute suurused 1240 – 2450 m², hinnad 38 – 100 €/ m². Kvissentalis asuvad ühed eksklusiivseimad kinnistud Emajõe kaldal.

Kvissentali teises arenduses on veel saadaval 19 kinnistut suurustega 1087 – 1971 m², hind 45 – 65 €/m² kohta

Tammelinna piirkond - väga hinnatud, iseloomulikud väikesed kinnistud ja kõrged hinnad.  Müügis praegu 8 kinnistut suurustega 511 – 1030 m², hinnaga 57,3 – 196 €/ m².

Üksikud kinnistud on müügis ka Karlovas, Ropkas, Ränilinn, Variku, Veerikul.

Populaarsed on Tartu lähistel paiknevad kinnistud, millel soodsamad hinnad ja suuremad pindalad ning ka privaatsust on rohkem.

Tartu vallas on müügis 63 kinnistut. Populaarsemad kohad, kuhu soetatakse maja ehitamiseks maad on järgmised:

Kõrveküla – saadaval 7 kinnistut, asukoht linnast vaid 5 kilomeetri kaugusel.Kool, lasteaed ja poed lähedal. Kinnistute hinnad 11-27 €/ m² ja suurused 1210-7852 m².

Tila küla – müügis 4 kinnistut. Viimase viie aasta jooksul on saanud populaarseks piirkonnaks noortele peredele,  piirkond on jõudsalt arenenud, asub Tartu linnast viie kilomeetri kaugusel, kuid pood, lasteaed ja kool puuduvad. Kinnistute müügihinnad jäävad vahemikku 2,08 - 15,1 €/ m², suurused 1553 - 1851 m². 

Vahi alevik – müügis 14 kinnistut, kaunis roheline piirkond Tartu külje all, läheduses mitmed suured kauplused, bussiliiklus Tartu linnaga on hästi korraldatud. Tartu kesklinn asub 5-minutilise autosõidu kaugusel. Kinnistute hinnad on 9 -38 €/m², suurused 1322 - 3770 m².

Haaslava vald – müügis on 49 kinnistut, nendest 29 asuvad Haaslava külas, mis jääb Tartu linnast 7 kilomeetri kaugusele. Tegemist on loodulikult kauni ja rahuliku uuselamurajooniga, mille läheduses asuvad Kurepalu järv ja männimetsad. Hinnad 2 - 27 €/ m², kinnistute suurus 1400 - 4558 m².

Luunja vallas on müügis 76 kinnistut. Tartu maakonna idaosas ja Emajõe põhjakaldal asuv vald on eripalgeline, hõlmates nii moodsaid elamualasid kui puutumatu loodusega piirkondi.

Populaarsemad kinnistute asukohad on Veibri külas (27 kinnistut pakkumises), hinnad 26 900 - 80 000 €, Kakumetsa (17 kinnistut) hinnavahemikus 22 900 – 61 300 €, mitmeid pakkumisi leiab veel Lohvas ja Luunjas. Vallas on müüdavad kinnistud hinnavahemikus 9 - 34 €/ m², 22 kinnistut on pakkumises alla 30 000 euro.

Tähtvere vald – müügis 39 elamumaa krunti. Tegemist on üha populaarsema elamurajooniga, mis asub Tartust ca 8 km kaugusel. Enim kinnistuid on müügis Rahingel, Haagel, Vorbusel ja Kandikülas. Hinnavahemik 1 - 20 €/ m² ja kinnistute suurused 2000 – 6889 m². Piirkonnas asub kaks suuremat arendust – Kurvitsa elamurajoon Rahingel, kus 13-st kinnistust on saadaval veel 6, suurustega 1,1 - 3,7 hektarit ning Vorbusel asuv Jõekääru elamurajoon, kus on võimaik soetada veel 5 kinnistut.

Ülenurme vald – 72 kinnistut pakkumises, hinnavahemik 2 - 67,9 €/ m². Viimase 10 aasta jooksul on vald olnud populaarseimaks Tartu lähedaseks piirkonnaks, kuhu soetatakse kõige enam kodusid. Praegu saadaval krundid Külitses, kus müügis 5 kinnistut hindadega 19 900 – 33 000 €. Soinaste külas on 7 kinnistut hinnaga 39 500 – 70 000 €, Ülenurme alevikus on 17 pakkumist hinnaga 12 990 – 75 000 €. Räni – 8 kinnistut hinnaga 36 500 – 55 000 €. Laane, 10 kinnistut hinnaga 15 000 – 46 000 €, Tõrvandi alevik – 4 kinnistut hinnaga 24 000 -35 000 eurot.

Raport: Eesti elamukinnisvaraturul on riskid seotud hinnakasvuga

29.11.2016

alt
alt

Tallinn koostab lauluväljaku alale uue detailplaneeringu

30.11.2016

Sarnased uudised

alt

Uue kodu ostmise soov püsib

alt

Pangad finantseerivad taas keerulisemaid koduoste

alt

Suur hüpe Tallinna korteriturul

alt

Segased signaalid kinnisvarasektoris

alt

Kui palju kinnisvara Eestis kingitakse?

alt

III kvartali kinnisvaraturu aktiivsus oli kõrgem kui mullu

alt

Kui palju maksavad elamud päris-päris maal?

alt

Mis kriis? Uusarendusi müüakse mulluse tempoga!

alt

Kinnisvarasektor jõudis septembris koroonaeelsele tasemele

Kõige populaarsemad

1

Startis sügise suurim valmismajade kampaania

2

Kuidas valida elutoa diivanit?

3

Invego rajab Tiskreoja elurajooni juurde ulatusliku ridaelamukompleksi

4

Pangad finantseerivad taas keerulisemaid koduoste

5

Tallinna uus linnakeskus Fahle Park rajab liiklusele uued otseteed

6

Äripindade allahindlused said selleks korraks läbi

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla