2022. aasta toob kaasa maa väärtuse ajakohastamise

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas oma istungil saata maa hindamisega seotud eelnõu Riigikogu täiskogu istungile 27.oktoobril ettepanekuga esimene lugemine lõpetada.

Seadusandlus, Riigikogu, Maa hind, Maa müük, Erki Savisaar, Riigikogu rahanduskomisjon, Maa hindamine

Rahanduskomisjoni esimees Erki Savisaar selgitas, et eelnõuga tehakse seadustes muudatused, et viia läbi järgmine maa korraline hindamine 2022. aastal. „Uuendused on seotud maa väärtuse ajakohastamisega, millega viiakse maa hinnanguline väärtus kooskõlla maa turuväärtusega. Muudatused säilitavad kodualuse maa maksuvabastuse, kuid täpsustavad selle rakendamise korda,“ ütles Savisaar.

Ta lisas, et edaspidi hakkab korralist hindamist tegema Maa-amet eelkõige riiklike andmekogude andmete alusel. „Maa korralisel hindamisel ei leita edaspidi enam hindu omavalitsuse poolt antud tsoonide põhiselt, vaid hindamise tulemusena leitakse igale maatükile oma maa maksustamishind,“ märkis Savisaar.

Viimane maa korraline maa hindamine toimus Eestis 2001. aastal ja ligikaudu 20 aasta jooksul on maa väärtus kasvanud keskmiselt 7 korda. Maa korralise hindamise tulemusena saadud maksustamishind on aluseks maamaksu, tehnovõrkude talumistasude ja erinevates kasutuslepingutes kasutustasu määramisel.

Eelnõu kohaselt toimub järgmine maa korraline hindamine 2022. aastal ja edaspidi hakatakse hindama igal neljandal aastal. Maa korralise hindamise tulemusi hakatakse rakendama alates aastast 2024.

Rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk ütles, et eelnõuga vähendatakse maksimaalseid maamaksumäärasid, mida KOV saab kehtestada. „Näiteks hakkab maksimaalne maksumäär olema elamumaal ja metsamaal senise 2,5  protsendi asemel 0,5 protsenti ning ärimaal 1 protsent maa maksustamishinnast. Maksimaalsete maksumäärade langetamine hoiab ära maamaksu liiga suureks muutumise. Lisaks, et tagada maksumaksjale sujuv üleminek uuele hinnatasemele, kehtestatakse maamaksusumma aastasele kasvule 10 protsendiline piirmäär,“ selgitas Kokk.

Ta lisas, et kodualuse maa maksuvabastust laiendatakse täies ulatuses maadele, mille üks sihtotstarvetest on elamumaa. „Näiteks kui kortermaja esimesel korrusel asub äripind ja maa sihtotstarve on seetõttu osaliselt ärimaa, ei saa praegu samas majas elavad korteriomanikud seetõttu maamaksuvabastust täies ulatuses. Eelnõu kohaselt on see  võimalik alates 2024. aastast. Kuna maa väärtus on pärast eelmist korralist hindamist tõusnud, tõusevad uute maa maksustamishindade kasutusele võtmisel ka tehnovõrkude talumistasud keskmiselt umbes 3,5-4 korda. Talumistasu muutub järk-järgult 3 aasta jooksul 2024.-2026. aastal, st igal aastal kolmandiku võrra uue ja senise talumistasu erinevusest.

Tallinna külje alla kerkib uus Kokasauna Äripark

19.10.2021

alt
alt

EKMK avaldas „Aasta kinnisvaramaakler 2021“ kandidaadid

20.10.2021

Sarnased uudised

alt

Kortermajas asuvad ärid ei tohi majaelanikke härida

alt

Omanike Keskliit: ehituskeeluvööndi vähendamine oleks murdepunkt omanikke ahistavas seadusloomes

alt

Korteriomanik peab võimaldama korteris tööde teostamist kaasomandi korrashoiuks

alt

Omanike keskliit: riik kohtleb eramaja omanikke ebavõrdselt

alt

Hüpoteegiga laenu tagades riskite enda kodust ilma jäämisega

alt

Omavalitsused hakkavad otsustama kogukondadele tähtsate metsade üle

alt

Ministeerium karmistab elektrikatkestuste tingimusi

alt

Eriarvamus korteriühistu koosolekul: kuidas oleks korrektne see edastada?

alt

Tallinn tahab korteriomanike ja -ühistute vaidluste lahendamiseks seadust

Kõige populaarsemad

1

Pärnu jõe kaldale võib lähiaastail kerkida suur elamupiirkond

2

Reidi tee äärde kerkib 16,5 miljoniga kaasaegne ärihoone

3

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas novembris pea 16 protsenti

4

Favorte rajab Väo ristmiku äärde uue tehnopargi

5

Lumi Kodud pälvisid esimese elamuna Eestis BREEAMi sertifikaadi

6

Kookon Nutilaod ehitab üheksa uut nutiladu

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida