5 nippi, kuidas kodumasinate pealt raha kokku hoida

Kodumasinad on teatavasti ühed suurimad elektrienergia tarbijad kodus. Lisaks võtavad nad ka muul viisil raha - näiteks puhastusvahendid, aga ka vajadusel remontimine. Üks viis kodumasinatelt säästmiseks võib olla odava variandi soetamine, kuid see ei pruugi olla alati parim lahendus. Odavamatel kodumasinatel võivad olla suuremad kõrvalkulud, mistõttu tuleb nende hind lõpuks ikkagi kallim.

Sisuturundus, Nõuanne, Energia säästmine, Pesumasinate müük

Üheks parimaks viisiks kodumasinate pealt säästmiseks on vähendada nende elektrienergia kasutust. See võimaldab säästa raha, kuid eelduseks on vaja muuta oma tarbimisharjumusi. Toome teieni 5 nõuannet, mis võimaldab teil elektrit kokku hoida.

Lao masin täis

See reegel kehtib nii tavaliste pesumasinate kui ka nõudepesumasinate korral. Näiteks uus Electolux pesumasin on võimeline pesema kuni 10 kg pesu. Vee soojendamine võtab pesu pesemise juures kõige rohkem energiat ning vett kulub sama palju olenemata sellest, kas kasutate masinat täis või pooltühjas olekus. Seetõttu ongi energiasäästlikum pesta terve masinatäie kaupa.

Kui saate masina täis, tasub kasutada seda võimalikult vähe. Eriti kehtib see nõudepesumasina korral. Kui musti nõusid tekib vähe, on mõttekas nad käsitsi puhtaks pesta. Pesumasinaid on mõistlik kasutada hilistel õhtutundidel, sest siis on elekter odavam.

Samamoodi tasub mõelda ka külmkapi puhul. Eriti tuleb see esile siis, kui elekter peaks ära kaduma. Suurem kogus jahedat toitu soojeneb aeglasemalt, mistõttu tasub efektiivsuse tagamiseks hoida külmkapp optimaalselt täis.

Vali energiatõhus seade

Kõige lihtsam viis elektrienergia säästmiseks on valida energiatõhusad kodumasinad. Üle 10 aasta vanused kodumasinad on mõistlik uute vastu vahetada, sest võrreldes uutega tarbivad nad rohkem elektrit, mis tekitab suure rahalise kulu.

Uusi seadmeid valides tasub kindlasti vaadata energiaklassi. Kõige säästlikumad masinad kuuluvad A-energiaklassi, A+++ seadmed on kõige säästlikumad. Lisaks on uutel kodumasinatel olemas erinevaid eco-režiime, mis võimaldavad täita ülesandeid veelgi väiksema elektri-, vee- ja ajakuluga.

Peale pesumasinate kasutab rohkelt energiat ka külmkapp. Lisaks energiaklassile tasub jälgida ka suurust. Kui elamises on üks või kaks inimest, ei ole mõtet soetada suurt külmkappi. Mida suurem külmik, seda suurem on ka selle energiakulu.

Peale selle aitavad uued külmikud hoida toidu värske ja maitsvana, kuna külmikul on eraldi riiulid näiteks köögiviljade ja liha säilitamiseks. Kuna toit ei rikne nii kiiresti, on see jällegi võimalus säästa raha. Osadel nutikatel külmikutel on võimalus ka wifi kaudu temperatuuri reguleerida.

Kasuta madalaid temperatuure

Kuna pesumasin kulutab 90% elektrienergiast vee soojendamiseks, siis võib tunduda mõistlik madalamate temperatuuride kasutamine. Nii on võimalik energiakulu vähendada. Kõige rohkem võtavad elektrit programmid, mis kasutavad 60 või 90 kraadist vett. Enamasti piisab riiete puhastamiseks 30 või 40 kraadist.

Tänapäevased pesuvahendid toimivad ideaalselt ka madala temperatuuriga, mistõttu ei olegi otseselt põhjust vett nii kuumaks kütta. Lisaks on külm vesi parem ka riietele, kuna kangad kuluvad aeglaselt ja ka värvid püsivad kauem erksad. Seda tagavad ka igasugused eriprogrammid, mida tasub valida näiteks vastavalt kangale. LG pesumasin on varustatud ka Eco Hybrid tehnoloogiaga, mis võimaldab säästa kuni 5940 liitrit vett aastas.

Sama loogika kehtib ka kuumaveeboileri puhul. Temperatuurivahemik 55-60 kraadi on piisav. Vee liiga kuumaks ajamine ja kuumana hoidmine tõstab elektriarvet liiga palju.

Valige seametele õige asukoht

Üks võimalus vähendada kodumasinate energiakulu on valida neile õige asukoht. Näiteks külmkapp tuleb tõsta kaugele nii pliidist kui ka radiaatorist. Soojusallika lähedale paigutatud külmkapp peab toidu jahedana hodimiseks nägema rohkem vaeva.

Teine seade, mille asukohta hoolega valida, on elektriboiler. See peaks olema paigutatud võimalikult tarbimiskoha lähedale. Palju vett kulub siis, kui soe vesi peab läbima pika teekonna läbi torustike.

Kuigi säästupirnid põlevad kauem ja kasutavad vähem elektrit, on nende eluiga lühem kohtades, kus tuld pidevalt sisse ja välja lülitatakse. Sellistesse kohtadesse sobivad paremini valgusdioodid. Säästupirnid ei sobi ka niisketesse ruumidesse ja suletud kuplitesse, kus eralduv soojus hajub kehvasti.

Valmistage toitu nutikalt

Peale pesu pesemise on ka toidu valmistamine protsess, mis võtab palju energiat. Kokates tasub jälgida erinevaid nõuandeid, mis võimaldab teha lemmikroogasid väiksema energiakuluga. Näiteks tasub hoida potil kaas peal, kuna niimoodi kulub energiat selle sisu soojendamiseks kuni neli korda vähem. Lisaks valmib sedasi toit kiiremini, sest vesi läheb kiiremini keema. Kui vesi juba keeb, tasub keerata kuumust väiksemaks, sest temperatuur ei tõuse nagunii.

Elektrit aitab kokku hoida ka see, kui kasutada sama pliidiplaati järgmise toidu soojendamiseks. Lisaks tasub vee keetmiseks kasutada pigem veekeedukannu, sest vee keetmiseks pliidil kulub kuni 50% rohkem elektrit. Soovitatakse korraga keeta täpselt nii palju vett kui vaja on.

Samuti võimaldab elektrit säästa mikrolaineahju kasutamine, mis võrreldes tavalise ahjuga kulutab 30 kuni 80 protsenti vähem energiat. Juhul, kui mikrolaineahjus valmistatud toidud ei meeldi, tasub toit soojendada üles mikrolaineahjus ning seejärel valmistada ahjus.

Leia endale sobivad kodumasinad Kaup24 abiga!

Uuring: neljandik plaanib korteriostu

08.09.2021

alt
alt

Südasuve majutusäri toetas rekordarv siseturiste

09.09.2021

Sarnased uudised

alt

Kuidas sisustada boho stiilis kodu?

alt

Kui pikk on külmkapi eluiga ja kuidas seda pikendada?

alt

Kuidas valida professionaalset koristusteenust?

alt

Kuidas luua lastele aeda mõnus ja turvaline mänguala?

alt

5 nippi, kuidas hoida korteris normaalset õhuniiskuse taset

alt

Milliseid seadmeid vajad nutikodu loomiseks?

alt

Kuidas kinnisvaraturu hinnarallist riske maandades osa saada?

alt

Platsiehitus versus elementmaja versus moodulmaja

alt

Kuidas muuta äsja valminud korter hubaseks?

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvaratehingute koguväärtus vähenes kolmandas kvartalis kümnendiku

2

Kinnisvaraarendaja Hepsor alustas ettevalmistusi IPO-ks

3

Kuidas sisustada boho stiilis kodu?

4

Endisest Kunstiakadeemia hoonest sai luksuslik elu- ja ärihoone

5

EKFL: säästudega ostetakse eluasemele lisaks üürile antavaid kortereid

6

Uute korterite hinnad on tõusnud aasta algusest 18 protsenti

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida