Tallinna kesklinnas valmis uus kortermaja

Kaupmehe tänav on kirju ajaloo ja arhitektuuriga paik Tallinna südalinnas. Hiljuti kerkis sealsele viimasele vabale krundile Kaamos Kinnisvara uusarendus CityZen. Miks oli Kaupmehe tänavale hoone ehitamine tavalisest keerukam ja millist väärtus uusarendus linnaamiljööle annab, vastavad arendaja ja arhitekt.

Uusarendused, Olavi Kukk, Kaamos Kinnisvara, Aleksander Yaron, Anton Uesson, CityZen, Nord Projekt AS, Louis Lillemaa, Artur Perna, Johannes Paaber, Uued korterid Tallinnas

Kaupmehe tänav Tallinnas Sibulaküla asumis on ebatavaliselt värvikas nii arhitektuuri kui ka ajaloo poolest. Stiilsed tsaariaegsed eriakendega puitmajad eksisteerivad koos Eesti Wabariigi ja Stalini aegsete kivimajade ning modernsete klaashoonetega.

Kuigi tänav sai 1944. aasta märtsipommitamises tugevalt kannatada, püsis õnneks sealne tõeline aare: 1913. aastal arhitekt Aleksander Yaroni projekti järgi ehitatud 4-korruseline juugendstiilis korterelamu.

Lühikesel ja kitsal tänaval asub teisigi arhitektuuripärle:1935. aastal vanameistri Artur Perna projekteeritud Johannes Paaberi maja ning arhitekt Anton Uessoni kavandatud kahesektsiooniline juugendstiilis puidust korterelamu, kus elas aastatel 1934–1944 kirjanik August Gailit. Samuti on tänaval 20. sajandi alguses ehitatud üürimajad.

Enam pole Kaupmehe tänaval aga ehituslikult ühtegi vaba pinda. Viimase vaba krundi, mitu aastat tagasi lammutatud puumaja kohal on uhiuus korterelamu CityZen. Selle arendamine ja ehitamine oli tavalisest keerukam, sest tagada tuli selle sobimine ajaloohõngulisse arhitektuuriliselt värvikale Kaupmehe tänavale.

Uued hooned peavad keskkonnaga maksimaalselt sobima

Kaamos Kinnisvara projektijuhi Louis Lillemaa sõnul tuli CityZeni arendamisel lähtuda ennekõike sellest, kuidas uus maja vana ja ajaloolisega, aga ka terviklikult linnaruumiga sobib.

„Meie huvi arendajana on räämas kinnistud või tühjana seisnud krunt korrastada ja kindlasti iga piirkonda hea arhitektuuriga ilmestada. Kaupmehe tänava viimase vaba krundi puhul polnud tegu pelgalt maalapiga, millele ehitada uhke hoonestus, vaid arvestada tuli ka ümberringsete majade, hoonestuse rütmi ja miljööga,“ ütles Lillemaa.

Kaupmehe krundile sobiva hoonestuse leidmiseks korraldas Kaamos Kinnisvara arhitektuurikonkursi, mille võitis arhitektuuribüroo Nord Projekt. Hoone projekteerimisel lähtuti rangetest nõuetest, et tagada tänava hoonestuse rütmilisus ja parim elukeskkond nii senistele kui ka uue hoone elanikele.

CityZeni hoone arhitekt Olavi Kukk ütles, et kvaliteetne uusarhitektuur rikastab ning väärindab olemasolevat ajaloolist keskkonda ning kindlasti on vaja selleks ka ambitsioonikat arendajat. CityZeni mängulise välimuse kohta ütles ta, et hoone viimaste korruste mahulised sisseasted tulenevad päikesevalguse nõuetest naaberhoonete suhtes, seega ei ole tegemist arhitekti vormimänguga vaid otseselt detailplaneeringust etteantud insolatsioonist ehk ruumi paistvast otsesest päikesevalgusest tingitud mahtudest. Ühtlasi on 6. ja 7. korruse korterid erilisemad ja eksklusiivsemad ning avarate terrassidega, millelt avanevad vaated linnale.

Arhitekt lisas, et Kaupmehe tänava eklektiline hoonestus peegeldub ka hoone mängulistes põhifassaadides. „Kuna naabermajad on lähedal, siis tänavapoolse ja külgfassaadide kujundamisel oli oluline roll korterite privaatsusel – tänavapoolse fassaadi rõdud moodustavad eluruumide ja tänava vahele puhvri ja rõdudeesised vertikaalsed elemendid lisavad rõdudele endile privaatsust. Otsafassaadide aknad on kitsad ja funktsioneerivad eelkõige õhutusavadena,“ rääkis Kukk.

CityZeni arenduse muutis pisut keerulisemaks selle asumine ühesuunalise liiklusega südalinna tänaval. Samuti olid hoonele piirangud välisviimistluse toonide osas – hoone küljed ei tohtinud jääda liiga tumedad ja päikestneelavad, kirjeldas arhitekt.

Fotol on CityZen kortermaja Kaupmehe tänaval.

Lasnamäele planeeritakse uut elu- ja ärikvartalit

27.08.2021

alt
alt

Heiti Hääl müüb oma osaluse Põhja-Tallinna Krulli kvartali arenduses

30.08.2021

Sarnased uudised

alt

Pärnu jõe kaldale võib lähiaastail kerkida suur elamupiirkond

alt

Tallinna loomaaia lähistele Veskimetsa kerkib uus korterelamu

alt

Ärikinnisvara kontsern Kawe hakkas ehitama kortereid

alt

Tallinn võtab vastu Torupilli asumis kuue hoonega detailplaneeringu

alt

Endover arendab Volta tööstusala Põhja-Tallinna uueks tõmbekeskuseks

alt

Uusarenduste buum on puudutanud vaid väikest osa Eestist

alt

Endisest Kunstiakadeemia hoonest sai luksuslik elu- ja ärihoone

alt

Uute korterite hinnad on tõusnud aasta algusest 18 protsenti

alt

EfTENi fondi ja Invego ühisarendusse osteti esimese kuuga kolm majatäit kodusid

Kõige populaarsemad

1

Pärnu jõe kaldale võib lähiaastail kerkida suur elamupiirkond

2

Reidi tee äärde kerkib 16,5 miljoniga kaasaegne ärihoone

3

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas novembris pea 16 protsenti

4

Favorte rajab Väo ristmiku äärde uue tehnopargi

5

Lumi Kodud pälvisid esimese elamuna Eestis BREEAMi sertifikaadi

6

Kookon Nutilaod ehitab üheksa uut nutiladu

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida