Kuidas luua lastele aeda mõnus ja turvaline mänguala?

Suvise ja sooja ilmaga tekib paratamatult tahtmine viibida võimalikult palju õues. Juhul, kui teil on aed, tundub suurepärane idee istuda aias ja veeta aega pere ja sõpradega. Selleks, et aias viibimine oleks võimalikult mõnus, on mitmeid võimalusi. Paljudel majadel ja ka korteritel on olemas terrass, millel on võimalik nii einestada kui ka päevitada. Sinna tasub valida ideaalne terrassimööbel, mille leiate Kaup24 veebipoest.

Sisuturundus, Nõuanne, Kaup24, Mängumaja, Laste mänguväljak, Terrassimööbel

Kuigi terrassil saab aega veeta kogu pere, hakkab pisematel seal üsna pea igav. Selleks, et nad tuppa peitu ei läheks, tasub rajada lastele aeda mõnus mänguala, mis oleks samas ka turvaline ja köitev. Toome teieni nõuanded, milline peaks olema laste mänguala ja millest võiks see koosneda.

Liivakast

Liivakast oli vanasti lastele peamine mänguvahend. Liivakastis saab mängida nii üksinda kui ka sõpradega. Võimalik on ehitada niiskest liivast erinevaid hooneid ja teha losse. Rannas on liivalosside ehitamine üheks laste lemmiktegevuseks, mistõttu võib kodune liivakast neile väga meeldida, kuna osa rannamõnudest tuleb otse koduhoovi.

Liivaga saab mängida erinevat moodi. Lisaks spetsiaalsetele mänguasjadele on võimalik kasutada ka kive, oksi ja muud looduses leiduvat. Siiski tuleb panna tähele, et mänguasjad ei läheks suhu ja tuleb vältida teravate esemete, nagu näiteks klaasikildude, kasutamist. Nendega mängides võib laps ennast vigastada.

Liivakastis koos sõpradega mängimine arendab sotsiaalseid oskuseid. Nad õpivad teistega arvestama, kuna ühiselt mängides ei tohi teisi liivaga visata, liiva kastist välja loopida. Samuti ei tohi teiste ehitatut lõhkuda ja teisi segada. Peale selle õpetab liivaga mängimine puhtuse hoidmist- iga kord peale liivakastis mängimist tuleb käed puhtaks pesta.

Liivakastist saavad rõõmu lapsed alates beebidest kuni varateismelisteni. Liivakasti ääres võib mängida laps, kes suudab istuda. Siiski peaks ta tegutsema vanema või suurema lapse järelvalve all. Nii väheneb tõenäosus, et väike laps võiks endale liiga teha.

Liumägi

Paljudele lastele meeldib väga käia mänguväljakutel just sealsete eriliste atraktsioonide tõttu.  Lastele meeldib ronida kui ka liugu lasta, mistõttu võib liumägi olla lapsele suureks rõõmuks. Väiksema liumäe saab talveks tuua tuppa, kui on piisavalt ruumi, et ka külmemate ilmadega mängurõõme nautida. Samuti on selliseid liumägesid lihtne kokku panna, et talveks mugavalt hoiustada.

Liumägi arendab eelkõige lapse füüsilist liikumist. Selleks, et liugu lasta, on vaja ronida liumäe otsa. Niimoodi muutuvad luud, liigesed ja lihased tugevamaks. Samuti muutu paremaks tasakaalu hoidmine ja lisandub julgus, kuna kõrgele ronimine võib väiksemate jaoks olla paras katsumus.

Selleks, et valida sobiv liumägi, tasub vaadata tootekirjeldust. Seal on kirjas, mis vanuses lastele antud toode sobib. Peale selle leiab sealt informatsiooni toote vastavusest teatud ohutusnõuetele. Tagamaks ohutust on tooted valmistatud vastupidavast materjalist. Siiski tasub vanematel hoida lapsel silma peal sel ajal, kui ta liumäel hullab.

Mängumaja

Mängumaja on lastele justkui nende endi koju. See on koht, kus on võimalik olla vanematest eemal omaette. Väike mängumaja võib olla ka pilkupüüdvaks dekoratsiooniks aias, kui selle välisilme teha sarnaseks peamajaga. Mängumajja tasub soetada mööbel, mis oleks väike, aga ka mugav, praktiline ja kergesti puhastatav. Mängumajas võiksid kindlasti olla laud ja toolid ning seal saavad lapsed hoiustada näiteks õuemänguasju.

Kuigi mängumajad on enamasti väikesed, kõigest mõne ruutmeetri suurused. Suurus tasuks valida vastavalt laste arvule peres. Tasub meeles pidada, et mängumaja võiks olla pigem suurem, et ka sõbrad majja mängima mahuksid.

Mängumajasid on olemas erineva kujundusega. Võimalik on ka ise ehitada endale sobiv, kuid see nõuab rohkelt aega. Olemas on ka terrassiga ja katusealusega variante. Katuse all saab näiteks hoiustada jalgrattaid või riputada katuse külge kiige. Samuti on olemas ka kõrgemaid variante, kuhu pääseb redelist ronides. See on huvitav lapsele, kuna majja pääsemiseks peab veidikene turnima.

Kiik

Paljudele lastele meeldib väga kiikumine. Kiikumine muudab last julgemaks ja arendab ruumitaju. Kui aias on suuri puid, saab kiigu paigaldada mugavalt ka puu külge. Olemas on ka spetsiaalseid konstruktsioone, mille külge kiiged paigaldada. Nii on võimalik rajada aeda mitu kiiku, et rohkem lapsi saaks kiikuda. Lisaks on olemas sellised kiiged, mida saab korraga kasutada mitu last.

Nagu ka muud atraktsioonid mängualale, tasub ka kiiged valida vastavalt laste vanusele. Väiksematele lastele sobivad paremini kiiged, millel on kindel seljatugi ja mis meenutab oma välimuselt rohkem tooli. Sellisel kiigel on laps kindlalt paigal ja väheneb oht, et ta võiks suure hooga kiigelt maha kukkuda ja haiget saada. Suurematele lastele sobivad kiiged, mis koosnevad ainult istmealusest. Peale selle sobivad neile ka nn kurepesa kiiged, mis on ümara kujuga ja mõõtmetelt suuremad. Nendes saab kiikuda üksi või mitmekesi.

Võttes arvesse eelmainitud soovitusi saab lastele aeda rajada suurepärase mängumaailma, milles mängimine arendab last nii füüsiliselt kui sotsiaalselt. Kui laps on rõõmus, oled ka sina!

Ihaste elanikel ei õnnestunud uuselamukruntide rajamist nurjata

16.07.2021

alt
alt

Kinnisvaratehingute koguväärtus püstitas II kvartalis uue rekordi

19.07.2021

Sarnased uudised

alt

Kuidas sisustada boho stiilis kodu?

alt

5 nippi, kuidas kodumasinate pealt raha kokku hoida

alt

Kui pikk on külmkapi eluiga ja kuidas seda pikendada?

alt

Kuidas valida professionaalset koristusteenust?

alt

5 nippi, kuidas hoida korteris normaalset õhuniiskuse taset

alt

Milliseid seadmeid vajad nutikodu loomiseks?

alt

Kuidas kinnisvaraturu hinnarallist riske maandades osa saada?

alt

Platsiehitus versus elementmaja versus moodulmaja

alt

Kuidas muuta äsja valminud korter hubaseks?

Kõige populaarsemad

1

Endisest Kunstiakadeemia hoonest sai luksuslik elu- ja ärihoone

2

Kuidas sisustada boho stiilis kodu?

3

Kõrge elektrihind jätab jälje ka kinnisvaraturule

4

EKFL: säästudega ostetakse eluasemele lisaks üürile antavaid kortereid

5

Uute korterite hinnad on tõusnud aasta algusest 18 protsenti

6

EfTENi fondi ja Invego ühisarendusse osteti esimese kuuga kolm majatäit kodusid

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida