Tallinna Vanasadamas avati uus kruiisiterminal ja promenaad

Tallinna Vanasadamas avati moodne multifunktsionaalne kruiisiterminal ja ligi kilomeetri pikkune promenaad, mis ühendab mereääre Kultuurikilomeetriga, avades linnarahvale vaba aja veetmiseks seni ligipääsmatu sadama-ala.

Taristu, Linnauuendus, Ärikinnisvara, SALTO Arhitektid, Valdo Kalm, YIT Eesti, Sweco Projekt AS, Tallinna Vanasadam, Tallinna kruiisiterminal, Tallinna Sadam, Margus Põim, Stuudio Tallinn, Mihhail Kõlvart, Rausi OÜ

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Valdo Kalmu sõnul on kruiisiturism kiiresti taastumas ning Tallinna Sadam on teinud põhjalikke ettevalmistusi, et kruiisisadama ala külastamine oleks kõigile turvaline ja mugav.  "Kruiisiterminal ja rohkete vaba aja veetmise aladega promenaad avavad Tallinna linna rohkem merele, võimaldades nautida seni varjus olnud kauneid vaateid meie pealinnale, pikendada hommikust jooksutiiru või saada osa meeleolukatest üritustest, mis aastaringselt kasutatavas keskkonnasäästlikus terminalis aset hakkavad leidma," ütles Kalm.

Uue kruiisiterminali näol on tegemist piirkonna kõige kaasaegsema ja multifunktsionaalsema terminaliga, mis on ehitatud nii, et vähendada selle negatiivset mõju keskkonnale. Terminali energiavajadus tagatakse Põhjamaade kliimale kohandatud päikesepaneelidega ning rajatist köetakse soojuspumba abil mereenergiaga, mis muudab selle aastaringselt kasutatavaks.

Lisaks terminalile avati uus 850 meetri pikkune katusepromenaad, mis ühendab mereääre Kultuurikilomeetriga. Promenaadil on arvukalt istumiskohti, restoran, laste mänguväljak, spordiala ja palju muud avastamisväärset.

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul mitmekesistab uus kruiisiterminal ja ligi kilomeetrine promenaad linnaruumi tervikuna, luues muuhulgas ühenduse Pirita ja Reidi tee ning Kultuurikilomeetriga.

"Vanasadama piirkonnast on kujunemas innovaatiline ja atraktiivne linnakeskus oma tervikliku ja läbimõeldud kontseptsiooniga, luues samas sünergia meie väärika vanalinnaga. Ühtlasi toetab selline lähenemine ka meie arengustrateegias aastaks 2035 seatud visiooni – kujundada linnast kompaktse linnasüdame ja eriilmeliste keskustega, looduslähedane ja kõigile ligipääsetav linn," nentis Kõlvart. "Keskkonnasõbraliku terminalihoone ja ligi kilomeetrise rannapromenaadi rajamine on heaks eeskujuks, kuidas saame üheskoos rohelist ja inimsõbralikku linnaruumi kujundada."

Terminali ja promenaadi ehitustööd teostas YIT Eesti AS, mille juhatuse esimehe Margus Põimi sõnul saab promenaadiga kruiisiterminalist igati väärikas täiendus tänavu 30. sünnipäeva tähistava ettevõtte edulugude sekka.

"Maa ja vee piiril ehitamine on alati põnev kogemus. See nõuab ehitajalt kõrget oskusteavet, pühendumist tööohutusele ja võimet lahendada kiirelt kõikvõimalikke ootamatuid olukordi, millega loodus ja veealune elu üllatada võivad. Mul on väga hea meel, et projekt on jõudnud õnneliku lõpuni ning oleme saanud kinkida linnarahvale järjekordse lõigu mereäärset promenaadi, kust nautida mereõhku ja vaateid ning näha ka promenaadi all tegutseva sadama tööd," sõnas YIT Eesti juht.

Tallinna Vanasadama kruiisiterminali projekteerisid Salto Arhitektid koostöös Stuudio Tallinnaga. Inseneriosad projekteeris Sweco Projekt AS ja elektripaigaldised Rausi OÜ.

Terminali tehniline disain lähtub eelnevalt teostatud uuringust, kus selgitati välja millised energiasäästlikud ja ökoloogiliselt jätkusuutlikud lahendused on sobivad hoone ehituseks Põhjamaa kliimas, mis võimaldaks hoonet kasutada ka väljaspool kruiisihooaega. Uuring teostati Green Cruise Port projekti raames, mida kaasfinantseeris Euroopa Liit Interreg Baltic Sea programmi kaudu.

Tallinna Sadam, mis teenindab igal aastal üle kümne miljoni reisija, soovib olla teerajajaks tuleviku säästvate terminalide suunas ning täiustab järjepidevalt oma äri- ja arendustegevust, et vähendada sadamategevuse negatiivset mõju keskkonnale. 

Fotod: Raul Mee.

Valitsus andis loa 13 kinnistu võõrandamiseks omavalitsustele

15.07.2021

alt
alt

Ihaste elanikel ei õnnestunud uuselamukruntide rajamist nurjata

16.07.2021

Sarnased uudised

alt

Kaamos avas Tallinna suurima päikesepargi

alt

Pirita velodroomist võib saada spordikeskus

alt

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

alt

Tallinna uus linnakeskus Fahle Park rajab liiklusele uued otseteed

alt

Vanasadama trammitee ühendab Tallinna sadama, Rail Balticu terminali ja lennujaama

alt

Tallinna Sadam avas 1,7-miljonise Pikksilma promenaadi

alt

Tallinna Vanasadamas sai nurgakivi kruiisiterminal

alt

Olulise Tallinna liiklussõlme ehitus saab lõpuks hoo sisse

alt

Tallinn ehitab trammitee Vanasadamani

Kõige populaarsemad

1

IT-miljonärid on ära ostnud pealinna suured ja kallid korterid

2

Elupindade nappuses Hiiumaa rajab Kõrgessaarde valla kortermaja

3

City24 Kuumad pakkumised – number 1 uusarenduste kampaania Eestis

4

Kuidas kinnisvara ostuks vastutustundlikult laenu võtta?

5

Soovitused vee- ja kanalisatsioonitrasside rajamiseks

6

Mida peaks teadma üürikorteri kindlustamise juures omanik ja üüriline?

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida